Warner Bros'un HBO Max Kararı: ❝Devrimsel Bir Hamle❞

Pandemi sürecinin en ağır etkilediği sektörlerden bir tanesi kuşkusuz sinema sektörü. Özellikle salon sahiplerinin bu dönemde salonlarını kapatmak zorunda kalması, sektör paydaşlarının durumunu oldukça kötüleştirmiş durumda. Dünya çapında kısıtlamalar yeniden gündeme gelirken, Warner Bros.’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama sektörün gündemine bomba gibi düştü desem yanılmış olmam.


Warner Bros. yayınladığı medya duyurusuyla, 2021 takvimi içerisinde yer alan tüm filmlerinin, vizyon tarihleriyle aynı gün dijital yayın servisi HBO Max’te de yayınlanacağını açıkladı. Buna göre büyük kitleler tarafından beklenen Dune, Matrix 4, Godzilla vs. Kong ve The Suicide Squad gibi filmlerin sinemayla aynı anda dijitale de çıkacak oluşu büyük bir yankı uyandırdı.


Devrimsel Bir Hamle


Öncelikle kabul etmemiz gereken şey, bu durumun devrimsel bir nitelik taşıdığı. Netflix’in popülerliğinin dünya çapında artması ve başka firmaların da dijital yayın servisleri kurmaya başlamasıyla şiddetini arttıran geleneksel sinema ile dijital yayıncılığın örtülü mücadelesi, pandemi nedeniyle ilk raundlarından birini sonlandırmış gibi duruyor.


Warner Bros.'un kendi yönetmenlerinden dahi büyük tepki çeken bu hamlenin HBO Max’in dünyaya pazarlanması açısından çok olumlu etkiler yaratacağı oldukça aşikar. HBO Max’in de Warner Bros ve AT&T'ye ait oluşu, bu hamle alınırken Warner Bros. yönetiminin düşündükleri hakkında daha net bir tablo çiziyor ve ticaret ekseninde bu konuda yanıldıklarını söylemek çok doğru olmaz.


Her ne kadar bu kararı haberlerden öğrenen Denis Villeneuve gibi yönetmenlerle birlikte sinema salonu sahipleri bu karara ateş püskürseler de, Warner Bros.’un kendi selameti için mantıklı bir hamle yaptığını onlar da inkar edemez diye düşünüyorum. Özellikle Tenet'in pandemi süreci nedeniyle gişede beklenenin çok altında performans göstermesinin bu kararda oldukça etkili olduğu çok açık. Peki bu durumda bu kararı nedeniyle Warner Bros.'u yerden yere vurmak ne kadar doğru?


Bu karar sayesinde Warner Bros., hem yeni yayın platformuna çok sayıda üye çekecek, hem de sinemada yaşanacak gelir kaybını HBO Max üyeliklerinden gelen gelirle olabildiği kadar dengeleyerek filmlerini pandemi ortamında ulaştırabildiği kadar çok insana ulaştıracak.



Gelecekte Ne Beklemeliyiz?


Warner Bros. bu kararın sadece 2021’de vizyona girmesi planlanan filmler için uygulanacağını ve 2022’den itibaren eskiden olduğu gibi devam edeceklerini belirtti. Buna rağmen özellikle bu kararın yaratacağı ekonomik ve özellikle toplumsal etkiyi gözlemlemenin, etik noktaları tartışmanın faydalı olacağına inanıyorum.


Bununla birlikte şunun da altını çizmemde yarar var: şahsen filmlerin en organik şekilde sinema salonunda deneyimlendiğini ve bunun çok uzun bir süre boyunca daha değişemeyeceğini düşünüyorum. Ancak bu kararı denemek ve sonuçlarını gözlemlemek için, sinema salonlarının akıbetinin belirsiz olduğu bu dönemden daha uygun hangi zaman olabilir?


Elbette sinema salonları pandemi sonrasında normal rutinlerine dönmeli ve filmler yine ilk ve tek olarak sinemalarda yayınlanmalı ancak Warner Bros.’un bu kararının çok önemli bir nitelikte olduğunu ve sonuçlarını büyük bir heyecanla beklediğimi belirtmem gerekiyor.