Unutulan Aile Fantastic Four Dönüyor ve Biz Çok Heyecanlıyız!

Farkında mısınız bilmiyorum ama 2015’te Marvel Comics resmen evrenin fişini çekmişti. En azından ana evreni olan Earth 616 ve Brian Michael Bendis’in kendi eseri olan Ultimate Evreni için geçerliydi bu durum.


2015’te Evrenin Fişini Çeken Şey Neydi?


Secret Wars


Hayır, bahsettiğim 1984’te yayınlanan ve Fantastic Four, X-Men ve Spider-Man ile Avengers’ı bir araya getiren Secret Wars ya da bir yıl sonrasında Beyonder ekseninde gerçekleşen ve işlediği derin konusunu tüm ana serilere dağılan Secret Wars II değil. Jonathan Hickman’ın kariyerinin son büyük bombası, isminin ağlırlığından da anlaşılabileceği üzere Secret Wars.

Fantastic Four’u Jonathan Hickman‘ın ustalık eseri olarak kabul edebiliriz. Reed Richards ve Dr. Doom ile Secret Wars’ın temellerini attı. Ardından ise yazdığı Avengers ve New Avengers serileriyle tam anlamıyla hazırlığını tamamlandı. Başta Reed Richards ve Dr. Doom olmak üzere kimse evrenlerin çarpışmasına engel olamadı. Bundan sonra yazacaklarımın spoiler olacağını belirterek odak noktamızı Secret Wars’ın sonuna taşımak istiyorum.


Reed Richards ve Susan Storm, Franklin ve Valeria ile birlikte evrenin ücra köşelerinde yeni oluşan evrenin bir nevi koruyuculuğunu yapmaya terk edildi. Marvel Comics’in çok uzun yıllar bayrağını gururla taşıyan başta efsane yazar John Byrne’ın serisi olmak üzere Marvel’ı Marvel yapan serilerin başında gelen markaydı 55 yılı aşkın Fantastic Four.


90’ların sonu 2000’lerin başında Marvel Comics iflasın eşiğindeyken alınan bir kararla hakları tıpkı diğer iki büyük marka olan X-Men ve Spider-Man gibi farklı film şirketlerine satıldı. Bu hamle, şirketi yaklaşık 8 yıllık bir süre daha ayakta tuttuysa da sonunda Marvel Comics eğlence şirketi Walt Disney’e satıldı. Şirketin kapalı kapılarının ardında Disney’in haklarına sahip olmadığı Fantastic Four ve X-Men serilerini değersizleştirme kararı alındı. En azından görünen bu yönde.


Fantastic Four ile özdeşleşmiş bir yazar olan Jonathan Hickman ekibini en asil şekilde uğurladı. 2017’de Marvel Legacy’nin tek atışlık sayılarına kadar ne Reed ve Susan’dan ne de Franklin ve Valeria’dan haber alınamadı.


3 Yıllık Süreçte Ne Oldu?


Marvel Comics, tarihinin en verimsiz dönemlerinden birini geçirdi. 2015 yılının sonunda herkes ana akım çizgi roman sektörünün kendi sonuna yaklaştığına inanıyordu. Marvel tarafında Ms. Marvel gibi yazarı sayesinde başarıya ulaşan seriler dışındaki seriler satış olarak beklentinin uzağındaydı. Avengers ekibinin ‘Politik Doğruculuk’ politikasından nasibini alması sonucu yeni elemanlarla bir ekip kurulmuş, ana Avengers ekibi oradan oraya sürüklenmişti. X-Men’in kendisine ait bir dergisi bile yoktu. Inhumans yerlerini alacak şekilde pazarlanıyordu.


Fantastic Four’dan geriye kalan Johnny Storm ve Ben Grimm idi. Ben Grimm, Avengers’a katılırken, Johnny Inhumans Ailesi’nde gereksiz bir aşk üçgeninin ortasındaydı. Bu dönemin başarısızlıkları Marvel Comics ekibinin yazar ekibinden çok değerli yazarlar kaybetmesine sebep oldu.


Okuyucusunun tepkisini çeken bir diğer diğer firma ise DC Comics idi. New 52 ile yeni okuyucular elde etse de kemik kitlesini kızdıran DC Comics, Geoff Johns’un yazarlığında okuyucular tarafından 5 yıl boyunca yoğun ısrarlar sonucu kurtarılan Wally West’i kullanarak DC Universe Rebirth ile yeni bir başlangıcın temelini attı.

tumblr_p9vq7obRHw1stbkjno9_1280.jpg

Hedef belliydi. Özümüze dönüyoruz diye haykırıyordu dönemin DC Entertainment Başkanı Diane Nelson. Rebirth ile birlikte karakterlere bakış açılarını derinleştiren şirket, hem eski kemik okuyucusunun gönlünü aldı hem de New 52 ile elde ettiği genç kitleyi elinde tuttu.

En büyük rakibinin bu başarısı Marvel Comics tarafında yenilenme hamlelerine sebep oldu. All-Different gibi hamleler sorunun kaynağından bihaber olunduğu için yine istenilen başarıya ulaşmadı. Hayranların isteği belliydi. X-Men ve Fantastic Four geri dönmeliydi!


Yeni Seri: X-Men vs Inhumans


Hayranlar bu hamlenin X-Men’i Terrigen Bulutları’nda boğarak kökünü kurutmak olacağını düşündü ki tepkiler yine çığ gibi büyüdü o sıralar. Nihayetinde hikayenin sonunda X-Men ekibi 3 yeni ana seri (X-Men Blue, X-Men Gold, Astonishing X-Men) ve pek çok yan seri elde etti. Nihayetinde X-Men ekibi hak ettiği öneme kavuştu.


Fantastic Four İçin Bu Yol Biraz Daha Uzun Sürecekti


Marvel Legacy sayısının sonlarına yaklaşırken önce bir ses duyduk. Evrenin uçsuz bucaksız köşelerinde evini arıyan bir kız çocuğunun sesini, evrenin en zeki kızının sesini. Valeria Richards’ın sesini. Franklin ile ikisini birlikte görmemiz bir Fantastic Four göndermesi olarak sayıyı kalp atışlarıyla bitirmeme neden oldu benim. Çocukları ne kadar özlediğimi hatırlattı. Aynı zamanda Reed ve Susan’ı da öyle.


Sayıda aynı zamanda Ben ve Johnny’nin bir araya geldiklerini ve Fantastic Four’a yapılan kısa bir saygı duruşunu gördük. Two-In-One’ın ayak sesleriydi bu paneller.

4202672-2743889220-31675.jpg

Marvel, eski serilerinden Two-In-One’ı dirilterek Fantastic Four ailesinin iki üyesi Johhny Storm ve Ben Grimm’i başarılı yazar Chip Zdarsky‘nin yazarlığında bir araya getirdi. Secret Wars’ın ana nedeni olan Dr. Doom da bu arayış hikayesinde onlara katıldı. Amaç belliydi: Reed, Susan ve çocukları bulmak. Sızan duyumlar Fantastic Four dergisinin kaderinin Two-In-One’ın satışlarına bağlı olduğu yönündeydi. Aylık satışlarda ilk 10’a giren Two-In-One, Fantastic Four’un gelişini haykırıyordu adeta! Ben, Johnny ve Doom’un ne kadar yaklaştıklarını gördükçe heyecanımız katlanıyordu. Ve bir gece bir geri sayım başladı!

  1. Önce Marvel’ın ilk göz ağrısı Uncanny X-Man’in Uncanny’si geldi.

  2. İki numarayı mahallemizin sevimli dostu Spider-Man aldı.

  3. Üç numara beklendiği gibi Thor oldu ve 4. anons geldi.

  4. Ve son anons; Fantastic Four!
View this post on Instagram

Unutulmamalı ki Fantastic Four çizgi roman okurlarının elinde doğdu. Bir markaya dönüştü ve şimdi yine çizgi roman okurlarının emeğiyle yeniden doğacak. Sizce de bu çok büyüleyici bir olay değil mi?

Fantastic Four serisi 10 yıldır Amazing Spider-Man’i yazan Dan Slott’a ve deneyimli çizer Sara Picelli‘ye emanet edildi. Two-In-One’ın bitimiyle Fantastic Four’a 3 yılın sonunda Ağustos ayında kavuşmuş olacağız. Artık haftaları sayıyoruz. Peki, siz Marvel’ın ilk ailesinin hak ettiği arenaya dönüşüne bizim kadar heyecanlı mısınız?


Son olarak, ‘ben Ağustos’a kadar bekleyemem’ diyorsanız, önümüzdeki hafta True Believers etiketi altında yayınlanacak olan kült Fantastic Four sayılarını satın alabilirsiniz.