Sosyal Adalet Konulu 5 Grafik Roman!

Yüzyıllardır süregelen, sınıf toplumunun ve otorite mekanizmalarının hücrelerine kadar işleyen ırkçılık, cinsiyetçilik ve her türlü ayrıştırıcı reflekse karşı dünya halklarının mücadelesi güçlü bir şekilde günümüzde devam ediyor. Birçok motivasyona dayanan sistematik faşizme karşı yaşamın her alanına sirayet eden bu haklı eşitlik talebi en az siyaset zemini, sokaklar, medya, film ve diziler kadar çizgi roman sanatının eserlerinde de hayat buluyor.


Still I Rise: A Graphic History of African Americans

Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görülen ‘Still I Rise’, Roland Laird ve Taneshia Nash Laird isimli yazar çiftin, Amerika Birleşik Devletleri’nde Afro-Amerikan halkın verdiği özgürlük mücadelesini sanatçı Elihu Adofo Bey‘le birlikte hazırladığı, katmanlı bir akademik çalışma niteliğinde. Estetik kaygılarını da her panelinde ifade eden grafik roman, İç Savaş ve Bağımsızlık savaşlarının çok öncesinden, Afro-Amerikan sivil hareketinin Martin Luther King Jr. gibi ikonik figürlerine, kazanılan haklara ve ABD’nin ilk siyahi başkanı Barack Obama’ya kadar uzanan bu devrimci mücadelenin tarihini, felsefesini ve ruhunu anlatıyor.


Bttm Fdrs


Eisner ödüllü ekip Ezra Claytan Daniels ve Ben Passmore, rengarenk kompozisyonlarla oluşturdukları Afrofuturizm temasını, anlattıkları sınıfsal toplum yapısı konulu hikayelerine sarıp sarmalıyor. Birçok toplumsal yozlaşmaya parmak basan eser, Chicago’daki işçi sınıfının yaşadığı bölgelerde ev arayan genç moda tasarımcısının maruz kaldığı ‘mutenalaşmayı’ biyolojik-korku sosuyla okuyucusuna sunuyor.


Child Soldier: When Boys and Girls Are Used in War


‘Chil Soldier’, 1993 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde patlak veren iç savaş sırasında yerel bir isyancı tarafından kaçırılarak eline silah tutuşturulan çocuk işçi Michel Chikwanine‘ye ve onun gibi milyonlara adanmış bir eser. Yazar Jessica Dee‘nin bizzat Chikwanine ile birlikte kaleme aldığı, illustrator Claudia Davilla‘nın ise resmettiği grafik roman, dünyanın 5 yaşındaki Michel’e reva gördüğü rolleri onun perspektifinden gözler önüne seriyor. Hem kişisel, hem de evrensel bir hikaye.

Bluesman


Afro-Amerikan kültürün önemli bir parçasını oluşturan Blues müzik türü, Arkansas’ı baştan aşağıya dolaşan iki müzisyenin macerasını anlatan grafik romanın aromasını oluşturuyor. 1920’lerin ‘modern’ Amerika’sında beyaz üstünlükçülerden kaçan Lem Taylor ve Ironwood Malcott adlı iki sanatçının çaresizliğini işleyen yazar Rob Wallmar, yolculuk anlatısı boyunca yaptığı çıkarımlar ile ortaya çok sesli bir eser koyuyor. Bluesman’in tematik sanat dilini Pablo G. Callejo oluşturuyor.

They Called Us Enemy


İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan hükümeti tarafından mülteci kamplarına yerleştirilen 100 bini aşkın Japon Amerikalıdan biri olan Star Trek’in usta oyuncusu George Takei‘nin anlattıkları baz alınarak, yazarlar Steve Scott, Justin Eisinger ve çizer Harmony Becker tarafından kaleme alınan They Called Us Enemy, savaşın sadece cephede verilmediğinin, gerçek düşman algısının nasıl manipüle edilebileceğinin trajedik bir örneği.