Shazam ve Aquaman Fragmanları Geldi, DC Sinematik Evreni Yeniden Doğabilir Mi?

San Diego Comic Con’un 3. gününde Warner Bros paneli oldukça dolu geçti. DC gösterimlerinin başlaması ile beklentilerimiz yerini SDCC’un kendine has heyecanına kaptırdı. Warner Bros’un canlı yayınlamadığı panelden bizim elde edebildiğimiz birbirinden güzel iki fragman oldu.

AQUAMAN

Justice League’de izlediğimiz Aquaman’i size hatırlatmak istemiyorum. Ancak Aquaman fragmanı son 10 saniyesini çıkarırsanız Justice League’in yarattığı algıyı kırabileceğini gösteriyor bize. Ancak Mamoa etkisi kırılacak mı o biraz soru işareti.

Geoff Johns’un yazdığı New 52 Aquaman, Throne of Atlantis hikayesinden uyarlanacağını bildiğimiz filmin fragmanı filmin oldukça başarılı bir uyarlama olduğu yönünde bize büyük bir umut aşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.


Filmin yönetmeni James Wan’ın Warner Bros panelinde söyledikleri oldukça ilgi çekiciydi: “Bu film geleneksel bir süper-kahraman filminden daha çok bir bilim kurgu filmi.”

Atlantis tüm ihtişamı ile bilim kurgu havasını tek başına verebilecek kadar etkileyici görünüyor.


Sahiden fragman sıradan bir süper-kahraman filminin aksine oldukça etkileyici sinematik panellere sahip. Filmin sinemagrafisinin de aynı güzellikte olacağını ümit ediyoruz.

Film bize kral olmayı reddetmiş bir adamın kral olma hikayesi gibi daha önce defalarca işlenmesine rağmen halen oldukça ilgi çekici bir hikaye sunuyor. Bu yolculuk boyunca Mera’yı Arthur Curry’nin yoldaşı olarak göreceğiz. Bu yoldaşlığın zaman içerisinde aşka dönüşeceğini de biliyoruz. Fragmanda Mamoa ve Heard ikilisinin uyumunu da hissettik. Comic Con’a katılanlar orada gösterilen en az 3 dakikalık sahnede ikilinin uyumlarının çok iyi aktarıldığı sahneler izlediklerini belirtiyorlar aynı zamanda.


Amber Heard, roportajlarında özellikle Mera’nın, Aquawoman olmadığını kendi kimliğinin olduğunu çizgi romanlardan referans vererek belirtmesi de Mera’nın hem Wan hem de Heard tarafından oldukça iyi anlaşıldığını gözler önüne seriyor.

Bu filmin bir yolculuk hikayesi olduğundan bahsetmiştik. “I’am no leader” konuşması da toy Arthur Curry’yi oldukça güzel özetliyor bize.


Filmde Orm’un nasıl işleneceği en merak ettiğimiz konulardan biri. Prensimizi bir villiandan çok anti-hero olarak görmek istiyoruz. James Wan’da bunu bize vaat ediyor. Patrick Wilson filmin gizli yıldızı olabilecek kadar etkili. Sarışın Aquaman’i kumral, kumral Ocean Master/Orm’un sarışın bir oyuncu tarafından canlandırılması da oldukça ilginç bir tercih olmuş. Black Manta hakkında bir şey söylemek için henüz çok erken çünkü ancak kostümünü görebildik şu ana kadar.


Fragmanın en büyük sıkıntısı kesinlikle CGI’larının oldukça göze batıyor olması, filmin vizyona girmesine 5 ay kadar bir süre var. CGI’larının o zamana kadar tamamlanıp tamamlanmadığını göreceğiz ancak bu haldeyken filmi oldukça düşürüyor maalesef.


SHAZAM!


Comic Con’da yayınlanan en güzel fragman sizce neydi? Biz hemen kendi düşüncemizi söyleyelim Shazam!


Öncelikle küçük bir hatırlatma yapmak zorundayım. Arkadaşlar genel ve oldukça yanlış bir algı var. DC karanlıktır düşüncesinden bahsediyorum. Evet sinemaua karakterlerin yansıtılışı ile alakali bir durum bu biraz da. Nolan’ın Batman üçlemesinin, Zack Snyder’ın Man of Steel’i ve Batman v Superman’i böyle bir algıya sebep olmuş olabilir ancak DC Comics evreni hiçbir zaman karanlık bir havaya sahip olmadı. Özellikle Shazam’dan bahsediyorsak karanlığı cümle içinde bile kullanmamamız lazım. Fragmanın tonuna bakarsak New 52’de Shazam’a dair bir şeyler okuduysanız tam da olması gereken tonda ve tatta.


New 52 Justice League #0’ı okuduysanız fragman size oldukça tanıdık gelmiştir eminim ki çünkü bu film Geoff Johns’un yazdığı bu sayıdan Black Adam’ı çıkarırsanız resmen birebir uyarlanmış. Billy’nin orijin hikayesi de aynı şekilde elbette.

ComicCon’a giden herkes panel boyunca Zachary Levi’nin ne kadar heyecanlı ve gururlu olduğundan bahsediyor. Rolü almak için en başından beri oldukça istekli olan aktörümüz, rolü aldıktan sonra da boş durmadı. Rol için ihtiyacı olan vücudu dişini sıka sıka elde etti. Panelde şunları dedi Levi:


“14 yaşındaki ben, sırtına bir pelerin takmış ve bir süperkahraman misali uçuyor.”

Sahiden Levi’nin Shazam’la oluşturduğu bağ tıpkı Henry Cavill ve Superman gibi, Robert Downey Jr ve Iron Man gibi organik oldukça büyüleyici. Tip olarak Alex Ross panelinden fırlamışcasına yakışıyor role öyle böyle değil yani. Kostümü ise birebir çizgi romandan uyarlanmış. Kostümü gerçekçi bir kostüme dönüştürmeyip özünü korumaları taktir edilesi. Karakterin Golden-Age havasını çok güzel yansıtmışlar.


Kendisine 14 yaşındaki birebir hali kadar benzeyen Asher Angel ise Billy Batson’ın evlatlık olarak yepyeni bir aileye katılan başlarda huysuz sonraları ise tanıdığımız , sevdiğimiz Billy Batson’ımız olarak gördüğümüz hissini bize şimdilik başarılı bir şekilde veriyor. Sadece bir Disney dizisinde oynamış olması nedeniyle de onun kendisini bize tanıtacağı fırsatı olacak.

Super güçler kazanan bir çocuğun hislerini dibine kadar hissettiğimiz fragmanda Freddy’yi bolca görüyoruz. Jack Dylan Grazer zaten halihazırda geçtiğimiz yıl vizyona giren IT filmi ile rüştünü bize kanıtlamıştı. Fragmanda da Levi ve Angel ile tam bir uyum içinde kendisi. Freddy’yi filmde bolca Presley referansları ile izlemek için sabırsızlanmıyor değiliz. Mary ve diğer Shazam ailesini ise fragmanda ucundan da olsa görüyoruz acaba Freddy (Marvel Jr.) Mary(Mary Marvel) olarak karşımıza çıkacaklar mı?


Göndermelere doyamadık!

Göndermeler DCEU’da olduğumuzu bize hissettirmekte oldukça başarılı.

  1. Freddy’nin Aquaman T-shirtü

  2. Freddy’nin odasındaki Man Of Steel’de geçen Metropolis savaşı haberleri

  3. Batarang

  4. Billy ve Freddy’nin gittiği okul olan Fawcett Central, Captain Marvel/Shazam’ın orijinal yayıncısı. Karakterin hakları 70’li yıllarda DC Comics tarafından satın alınıyor. Güzel bir saygı duruşu.

  5. Fawcett Central’ın maskotunun kaplan olması.

  6. Metro’da gördüğümüz 30. sokak çizgi romandaki orijinine bir referans

“Hey, naber? Ben bir süper-kahramanım.”


Bu, mükemmel bir tat. Süper-kahraman olmanın verdiği havanın Dr. Sivana karşısında neler getireceğini oldukça merak ediyoruz. Peki sizce koca cüsseli minik kahramanımızın bir mentöre ihtiyacı yokmu? O bir kuş…. O bir uçak….. Hayır o Superman! türünden bir mentöre hemde.


Biz iki fragmanı da çok beğendik. DC filmlerinin, sağlam çizgi romanlardan beslendiğini görmek bizi çok ayrı mutlu etti. Ancak bizden daha mutlu biri varsa o iki filmin de uyarlandığı çizgi romanları yazan Geoff Johns.