Röportaj: Marguerite Sauvage

Bombshells, Red Sonja, Thor ve son zamanlarda Faith ile Archie gibi seriler ile sanatını konuşturan Fransız çizer Marguerite Sauvage ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi hakkında daha bilgiye ve çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.


”Öncelikle, bu kısa sohbet için çok teşekkür ederiz bayan Sauvage. Kendinizi kısaca okuyucularımıza tanıtabilir misin lütfen? / First of all, thank you so much for this little chat ms. Sauvage. Can you briefly introduce yourself to our readers, please?”


Sauvage: ”Merhaba, ben Marguerite Sauvage. Kanada’da yaşayan Fransız bir illüstratörüm. 2012’den beri basın, reklam, editoryal ve şimdi de çizgi roman endüstrisinde çalışıyorum.”


Sauvage: ”Hello, I’m Marguerite Sauvage, French illustrator living in Canada. I’ve work for press, advertising and editorial and now for the comics industry since 2012.”


”Uzun zamandır Archie ve Eisner ödüllü Faith (Valiant Comics) serileri üzerinde çalışıyorsunuz. Peki, odaklanmanız ve elinizden gelenin en iyisini yapmanız için size ilham veren şeyler nedir? / You’re working on Archie and Eisner Award winner Faith (Valiant Comics) series for a long time. So, what inspires you to stay focus and be your best?”


Sauvage: ”Aslında, güzel projelerde çalışmak – belirttiğiniz bu iki proje gibi- üzerinde çalışmak da benim için iyi bir ilham ve dayanıklılık kaynağı.”


Sauvage: ”Actually working on cool projects like the 2 you quoted is a great source of inspiration and stamina.”


”Wonder Woman, Ms. Marvel ve Thor gibi ikonik başlıklara karşı nasıl bir yaklaşımınız var? Çünkü herkesin, bu karakterlerin nasıl görünmesi gerektiği konusunda beklentileri ve fikirleri var. / How do you approach working on iconic titles like Wonder Woman, Ms. Marvel & Thor because so many people having their own expectations and ideas of how these characters should look.”


Sauvage: ”Bunlar büyük zorluklar, omuzlarıma çok daha fazla baskı yapabiliyorum! Editörün isteklerini veya belirlenen planları takip ediyorum ve çizgi roman şirketi beni sanat tarzım için çağırdığı zaman, elimden gelenin en iyisini yapıyorum.”


Sauvage: ”These are great challenges, I can put a lot of pressure on my shoulders! I follow what the editor needs or plans and, as the comics company call me for my artstyle, I give my best.”


”İşiniz hakkında en çok neyi seviyorsunuz? / What do you like most about your job?”


Sauvage: ”Konu çeşitliliğini ve projelerin bolluğunu seviyorum.”


Sauvage: ”I love the variety of subjects and the abundance of projects.”


Peki en çok nesinden nefret ediyorsunuz? / And hate?”


Sauvage: ”Ürettiğim şeyden memnun olmadığım zamanlar. Bu evrensel bir sanatçı laneti sanırım.”


Sauvage: ”When I’m unsatisfied by what I produce. This is an universal artist curse I guess.”


”Bombshells United, DC’nin sürekli devam eden ilk dijital çizgi roman serisi ve ilham verici, eşsiz ve kalp dolu bir iş. Marguerite Bennett ile çalışmak nasıl deneyim ve his? / Bombshells United is first ongoing digital comic-book series of DC and it’s inspiring, unique and full of heart. What kind of experience and feel team-up with Marguerite Bennett?


Sauvage: ”Resmi çizgi roman endüstrisinde, bağlantınız yazar ile değil, editör ile olur. Bu yüzden Marguerite ile sadece birkaç kelime alışverişinde bulunduk. Bombshells üzerinde çalışmaktan çok mutlu oldum, onunla ilgili her şeyi seviyorum!”


Sauvage: ”In the licence comic-book industries your contact is the editor, not the writter. So, we only exchanged few words with Marguerite. I was very happy to work on Bombshells, I loved everything about it!”


”Dijital çizgi romanların geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz? / What are your thoughts on the future of digital comics?


Sauvage: ”Kesinlikle büyüyecektir. Ne şekilde olacağını ise bilmiyorum.”


Sauvage: ”They definetly will expand. In what form, I don’t know.”


Favori karakterin ve en sevdiğin çizgi roman hangisi? / Who is your favorite character and what is your favorite comic book?”


Sauvage: ”Çok fazla favorim var! Manga’dan Fransız-Belçika (Bande Dessinée) çizgi romanları ile amerikan çizgi romanlarına kadar birçok harika karakter, kitap ve hikaye var.”


Sauvage: ”I have too many favorites! From manga, to bande dessinée through american comics, there is a lot of wonderful characters, books and stories.”

Barbarella, Queen of the Galaxy

”Çizgi roman sektöründe yer almak isteyen insanlar için tavsiyeniz nedir? / What one piece of advice do you offer people looking to work in the comics industry?


Sauvage: ”Zamanında teslim edin.”


Sauvage: ”Deliver on time.”


Gelecek için planlarınız neler? Belki bir duyuru? / What are your plans for the future? Any announcement maybe?”


Sauvage: ”Birçok proje var, henüz bir duyuru yok fakat umarım yılın ikinci kısmında olacak.”


Sauvage: ”A lot of projects, no announcement yet but hopefully second part of the year.”