Röportaj: Juan Ferreyra

Son dönemde, Green Arrow ve Killmonger gibi seriler ile ön plana çıkan çizer Juan Ferreyra ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Yetenekli çizer kariyerinden, gelecek için planlarından bahsetti ve sorularımı yanıtladı.


Öncelikle bizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz Juan. Kendini kısaca okuyucularımıza tanıtabilir misin lütfen? / First of all, thank you so much for accepting, Juan. Can you briefly introduce yourself to our readers?


Juan: ”Merhaba, ben Juan Ferreyra. 40 yaşındayım ve Arjantin’in Cordoba şehrinde yaşıyorum. Profesyonel olarak, 2004 yılından bu yana çizim yapıyorum. Daha önce Image Comics, Dark Horse, DC Comics ile çalıştım ve şu sıralar yazar Bryan Hill ile birlikte Marvel Comics için Killmonger mini serisi üzerinde çalışıyorum. Geçmiş işlerim ise: Old man Logan, Green Arrow, Suicide Squad, Gotham by Midnight, Batman Eternal, Colder, Kiss Me Satan, Prometheus ve Falling Skies.”


Juan: ”Hi, I m Juan Ferreyra, I’m 40 years old and I live in the city of Cordoba, Argentina. I’ve been drawing comics professionally since 2004. I’ve worked for Image Comics, Dark Horse, DC Comics and now, I’m currently working for Marvel Comics doing a Killmonger mini-series with writer Bryan Hill. Past work includes, Old Man Logan, Green Arrow, Suicide Squad, Gotham by Midnight, Batman Eternal, Colder, Kiss Me Satan, Prometheus & Falling Skies.”


Aktif olarak Marvel Comics için Killmonger mini serisi üzerinde çalışıyorsun. Bu, senin için nasıl bir tecrübe? Killmonger özel ve ünlü bir karakter. / You currently working on Killmonger mini-series for Marvel Comics. So, what kind of experience for you? Killmonger is so special and famous character.


Juan: ”İlk başta bunu yapıp yapmama konusunda emin değildim. Karakteri sadece filmden tanıyordum, ki filmin fantastik olduğunu düşünüyorum. Ama çizgi roman versiyonunun iyi olup olmayacağını bilmiyordum. Sonra, Bryan Hill’in karakterle neler yazdığını gördüm ve aklımı başımdan aldı! Şimdi ise kabul ettiğim için minnettarım çünkü çizgi roman benim için gerçekten çok eğlenceli ve iyi geçti.”


Juan: ”At first, I wasn’t sure to do it or not. I only knew him from the movie, which I thought it was fantastic but I didn’t know if the comic version was good or not. Then saw what Bryan Hill was writing with the character and it blew my mind! Now I’m grateful I accepted because the comic ended up being really fun and good for me.”

Killmonger #3 by Juan Ferreyra

Green Arrow, her açıdan harika bir seriydi. Hikaye anlatımı, sanat, Benjamin Percy ve senin tutkun. Şimdiden Green Arrow dünyasında özlendiniz. Bu seride çizdiğin her panel renkli, zengin ve akıl doluydu. Bu yeteneğin arkasındaki motivasyon nedir? / Green Arrow was amazing series in every way. Storytelling, art, Benjamin Percy and your passion. You guys already missed in Green Arrow world. Every panel you’ve draw in this series is so colorful, generous and full of intelligence. What is the motivation behind this talend?


Juan: ”Teşekkür ederim. Benjamin, Otto, Stephen, Nate ve geri kalan ekiple birlikte Green Arrow’u yaparken çok eğlendik. Motivasyonum, Otto’nun ne çizdiğini görmek ve geride kalmamaya çalışmaktı. Ortaya çıkardığı işler o kadar iyiydi ki beni, iyi ve daha iyi çizmeye çalışmaya itti. Benjamin ile birlikte çok eğlendik ve şimdi, Marvel Presents #4 için kısa bir Moon Knight hikayesi üzerinde çalışıyoruz.”


Juan: ”Thanks, we had a lot of fun doing Green Arrow with Ben, Otto, Stephen, Nate and the rest of the team. My motivation was seeing what Otto was drawing and try not to stay behind, his stuff was so good that he pushed me to try to draw better and better. We had so much fun with Ben, that now we’re doing a short story for Marvel Comics Presents #4, a Moon Knight story.”

Green Arrow #38 by Juan Ferreyra

Favori karakterin ve en sevdiğin çizgi roman hangisi? / Who is your favorite character and what is your favorite comic book?


Juan: ”Favori karakterim Superman ama Indiana Jones, Marty Mclfy ve Guybrush Threepwood da buna dahil. Favori çizgi romanım ise Superman çizgi romanları.”

Juan: ”My favorite character is Superman, some others include Indiana Jones, Marty Mclfy and Guybrush Threepwood. And my favorite comics is Superman’s.”


Bir çizgi roman çizeri olmanın en iyi tarafı nedir? / What’s the best thing about being a comics artist?”


Juan: ”Benim için, çizgi roman çizmek yapmayı en sevdiğim şey. Her zaman yapmayı çok sevdim ve çocukken yapmayı çok isterdim. Hikaye anlatmayı seviyorum ve çizgi romanlar benim için mükemmel bir ortam. Ayrıca, ev için çalışıyorum, kendi saatlerimi ve tatillerimi yönetiyorum!”


Juan: ”For me, doing what I love the most that is drawing comics. I alwas loved doing them and as a Kid I wanted to do them. I love telling stories and comics are the perfect medium for me. I also work for home, I manage my own hours and vacations!”


Peki ya kötü tarafı? / And the worst?”


Juan: ”Çalışma arkadaşlarına sahip olmamak ve bedava tatil yapamamak!”


Juan:Not having work partners and not having paid vacations!”

Old-Man Logan by Juan Ferreyra

Çizgi roman sektöründe yer almak isteyen insanlar için bir tavsiyen var mı? / What one piece of advice do you offer people looking to work in the comics industry?”


Juan: Bu konuda gerçekten tutkuluysanız, girin. Eğer çizeceksen sürekli çalış, daha iyi ol, çok çiz, ne kadar çok çizersen o kadar iyi olursun. Ve ilgini çeken çizgi roman türlerini çiz, daha kolay olacaktır.”


Juan: ”Enter it if you are really passionate about it. If you draw, study all the time, get better, draw a lot, the more you draw the better you get. And draw the type of comics that interest you, it will be easier.”


Gelecek için planların neler? Belki bir duyuru gelir? / What are your plans for the future? Any announcement maybe?


Juan: ”Şu an Benjamin ile birlikte Moon Knight hikayesi üzerinde çalışıyoruz ve Marvel Comics için çok sevdiğim bir karaktere 5 sayılık mini seri çizeceğim!!! Bu yüzden çok mutluyum ama henüz hangi karakter olduğunu söyleyemem!”


Juan: ”I have this Moon Knight story with Benjamin Percy and then, I have to do a 5 issue mini-series for Marvel, with one of my favorite characters of all time!!! So I’m really happy about it. Can’t say yet which character though!”


''Röportaj ve sorularımızı yanıtladığın için çok teşekkür ederiz. Sana gelecekte başarılar diliyoruz. / Thank you for this interview and answering our questions. We wish you the best of luck in the future.''


Juan: ”Thank you guys!!”