Röportaj: Çizer & Yazar Oli Fux

Birçok DC ve Marvel karakterini çizen ve aynı zamanda kendi Mangalarını yazan Türkiyeli çizerimiz Oli Fux ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi hepimizin desteğini hak ediyor.


Oli’nin yaptığı çalışmalar;

https://t.co/vpqIuba2fE

Instagram: http://instagram.com/olifuxart/

Kendi yazıp çizdiği mangalar: https://watermelonkid.deviantart.com


Bu alana yönelmenin ana sebebi nedir?


İnsanlarla ilişkim genelde hep iyi ve sevecen olsa da, sosyal anlamda yeni ilişki kurma konusunda pek yetenekli değilimdir. Utangaç ve içe kapanık bir yapım var dolayısıyla bu benimiçin bir deşarj olma ve meditasyon yöntemiydi. Çocukluğumda çizgi filmler ve resimli kitaplarla başlayan bu tutkum; erken bir yetişkin olunca ve 2 sene öncesinde girdiğim ciddi bir depresyon döneminde aydınlanmamı yaşadım sanırım. Bir gü kendimi, “Benim kendi işim işte bu olmalı! Zaten hayal dünyası ve gerçek dünya arasına sıkışıp kalmış haldeyim. Madem öyle neden sevdiğim, hayranı olduğum şeyleri kendim üretmeyeyim? Bundan daha güzel bir iş-güç olabilir mi?” derken buldum. Hobi olarak ve son derece amatörce başladığım bu serüvende şu an kendimi ‘eh işte’ seviyesinde bile konumlandırmakta zorlanıyorum ancak daha öğrenecek o kadar çok şey var ki.


Çizim yapmaya kaç yaşında başladınız?


Erken yaşlardan bu yana bilinçsiz ve hiç bir tekniğe bakmadan kendi kendime çöp adamlar çizerdim. 2 sene öncesine kadar kendimi geliştirmeye karar verdim, en büyük gelişimimi de bu süreçte yaşadım sanırım.


20-5a0eb6877b96c__880.jpg


Türkiye’de çizgi roman ve mangalara olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz?


90’lar ve öncesi dönemi daha çok Amerikan çizgi romanlarına ilgi duyma eğilimindeyken, Yine 90’ların ikinci yarısı ve sonrası mangalara ilgi duyma eğiliminde. Liseliler arasında şu sıralar mangalar çok yaygın ancak Türkiye’de bu alan yeterli çalışma pek yok. Benim gözlemlerim bunlar tabi. Ancak ben her bulduğumu okumayı seviyorum. Hepsinden öğrenecek, haz alacak bir şeyler çıkıyor.

Favori karakterin?


Pek çok favori karakterim var hangisi sayabilirim ki bilemedim şimdi… Şu sıralar ama Superman diye yatıp Superman diye kalkıyorum. Bundan önceki dönemlerde de değişip durdu favori karakterlerim ancak hayatım boyunca sanırım hep favorim olarak kalacak Amerikan çizgi roman karakterleri (süper kahramanlar olarak); Superman, Wonder Woman, Batman, Spider-Man. Manga karakterleri ise; Tsukiyama Shuu ve Kamishiro Rize, Yagami Light, Sailor Moon ve Goku.
11-5a0eb702a2491__880.jpg

Yazıp ve çizmekten en keyif aldığın hikaye hangisi?


Aslında bir manga denemem olmuştu 3 bölümlük. Invisible adında. Onun evreninin kurmak için çok detaylı çalıştım ve yazarken de çizerken de çok zevk aldım. O kadar çok fikrim var ki en az 6070 bölümlük bir çizgi roman çıkardı sanıyorum. Hala da aklıma estikçe yazıyorum. Ancak bu seriyi çizmeye ara verdim. Uzunca bir süre de ara vereceğim sanırım. Acele etmeye gerek yok, her şey yavaş yavaş…

Kariyer planında çizerlik ve yazarlık hangi konumda?


İkisini bir arada götürmeyi elbette çok istiyorum ancak şu an için tabi ki çizerlik çok daha fazla ön planda. Hikayeyi aktarabilmek hayati bir mesele, fikir çok iyi olabilir ama bunu iyi aktaramayan çizer her şeyi mahvedebilir. Bunun da önüne geçmek için iş çizere düşüyor. Mükemmel çizmek zorunda değilsiniz ancak fikri, duyguyu ya da olayın akışıı mükemmel aktarmak zorundasınız. Başarılı çizgi romanların sırrı bu. Ben de bu konuda çalışıyorum ve hala pek çok eksiğim var.

10-5a0eb6fe5715d__880.jpg