Okuma Rehberi: Wildstorm & Stormwatch

WildStorm Comics 1992 yılında hepimizin tanıdığı çizer Jim Lee’nin kurduğu bir çizgi roman şirketi. Haliyle kendine ait evreni ve belli başlı ikonik karakterleri de mevcut. Wildstorm Comics, ilk olarak Image Comics bünyesinde yer alsa da DC, Wildstorm’u 1998’de satın aldı. DC Comics, Wildstorm Evreni’ni 2010’da ‘Yeni 52’ döneminde karakterleri ve konseptleriyle birlikte kendi evrenine dahil etti.


Wildstorm Evreninin En Büyük Kahraman Oluşumu: Stormwatch

hI8abv.jpg

Yeni 52 dönemiyle birlikte aniden Justice League seviyesinde Stormwatch’un evrene dahil olması dengeleri alt üst etmedi değil. Bu plansız birliktelik, devam eden ortak sayının aksine ‘I, Vampire’ ve ‘Dial H for Hero’ gibi sevilen serilerin iptal olmasına neden oldu.

Stormwatch, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen bir ekip. Karşımıza ilk kez evrenin kuruluşundan bir sene sonra 1993 yılında Stormwatch #1 sayısında çıktı.


Stormwatch (1993 – 2011)


Orijinal Stormwatch


Ekibin Konumlandığı Mekan: Skywatch

 1. Jackson King

 2. Flashpoint

 3. Nautika

 4. Sunburst

 5. Backlash

 6. Henry Bendix

Stormwatch 1

 1. Fuji

 2. Hellstrike

 3. Winter

Stormwatch 2

 1. Fahrenheit

 2. Ion

 3. Lancer

 4. Cannon

 5. Strafe

Stormwatch Prime, Red ve Black


Bu dönemde Stormwatch ekibi ‘Prime, Red ve Black’ olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmış durumda.

 1. Stormwatch Prime: Fuji, Winter ve Hellstrike.

 2. Stormwatch Red: Flint, Rose Tattoo ve Fahrenheit.

 3. Stormwatch Black: Jenny Sparks, Swift ve Jack Hawksmoor.

The Authority, The Monarchy ve Team Achilles


Ardından Stormwatch’un 3 ayrı gruba ayrılması emrini veren Henry Bendix; Apollo, Midnighter, Amaze, Crow Jan, Impetus, Lamplight ve Stalker’ın dahil olduğu bir grup kurdu. Apollo ve Midnighter dışındaki bütün takım ilk görevinde öldü.


Devamında daha önceden aldığı kararlar sebebiyle bazı ekip üyelerinin ölmesine neden olan Bendix’in bir deli olduğu düşünüldü ve yeni Weatherman, Jackson King oldu. Ardından Prime ve Red ekipleri tek bir takım haline getirildi. Black grubu ise gizli olarak faaliyette kaldı.

Yaşanan olaylar nedeniyle hasar alan Stormwatch ekibi dağıldı ancak hayatta kalan üyeler ‘The Authority ve The Monarchy’ adında iki ayrı takım kurarak yollarına devam etti. Ardından ‘Team Achilles’ adında yeni bir Stormwatch ekibi kuruldu.

dd.jpg

Stormwatch P.H.D (Post Human Division)


Weatherman Jackson King, devam eden yıllarda Apollo ve Midnighter’ın hayatta kaldığı saldırıda ölen ekibin dirilmesiyle birlikte Stormwatch’u yeniden ayağa kaldırmaya çalıştı ve Stormwatch P.H.D (Post Human Division) adıyla ekibi yeniden kurdu. Birleşik Devletler’den herhangi bir finansal yardım almadan süper güçlerden çok taktik zekalarına güvenerek yollarına devam ettiler.

ss.jpg

Flashpoint Sonrası (2011 – Günümüz)


2011’de bütün evreni değiştiren Flashpoint hikayesinden sonra herkes gibi Stormwatch’da etkilendi ve DC evreninde Orta Çağ’da ‘Demon Knights’ adlı ekibin günümüzdeki hali olarak kabul edildi. Esrarengiz ‘Gölge Lordları’ tarafından yönetilen Stormwatch dünyayı büyük tehditlere karşı korusa da süper kahraman ekibi oldukları fikrini gizli olarak var olmayı tercih ettikleri için sık sık reddetmişlerdir.


New 52 dönemiyle birlikte ekibin üyeleri şöyle;

 1. The Engineer

 2. Jack Hawksmoor

 3. Jenny Quantum

 4. Adam One

 5. Martian Manhunter

 6. Apollo

 7. Midnighter

gggfg.jpg

Stormwatch’un altın çağını yaşadığı dönem Yeni 52 olarak kabul edilir. Justice League kurban edilemeyeceği için Stormwatch ekibi uzayın derinliklerine gönderilse de başarısız olarak kabul edilen Yeni 52 dönemi içerisinde en beğenilen serilerden birisi olmuştur.

Özellikle Apollo ve Midnighter’ın Justice League seviyesinde ve zaman zaman üzerinde olması zaten plansız bir şekilde birleştirilen iki gruptan birinin harcanmasını gerektirdi ve Stormwatch adeta kurban edilen taraf oldu.

2302968-justiceleague_8_thegroup_022.jpg

Aynı zamanda Wild Storm, Fantastic Four ve Iron Man’i, Extreme Studios ise Avengers ile Captain America serilerini kiralamıştır. Ancak daha sonra istenilen başarı alınamadığı için Extreme Studios ile yapılan anlaşma bozulmuş ve haklar tamamen Wildstorm’a geçmiştir. Ardından 89 sayı olarak yayımlanan ‘Heroes Reborn’ hikayesi çok olumlu tepkiler almıştır.

WildStorm şu sıralar Wild Storm: Michael Cray isimli serisi ile olumlu tepkiler almakta. Seri aynı zamanda IGN’nin düzenlediği ‘2017’nin En İyi Yeni Çizgi Roman Serisi’ne aday oldu.

DF.jpg