Okuma Rehberi: Fantastic Four

Marvel’in ilk ailesi, 3 yıldır hasretini çektiğimiz Fantastic Four, Ağustos’ta dönüş yaptı! Jonathan Hickman’ın yazdığı Secret Wars (2015) sonrasında 3 yıldır haber alamadığımız Reed Richards, Susan Storm ve çocukları Franklin ile Valeria, Marvel Two-In-One’ın sonunda evlerine döndü.

DhgjaVXXkAAY8NQ.jpg

10 yıldır The Amazing Spider-Man’i yazan Dan Slott ve usta çizer Sara Picelli’nin ortaklığında devam eden seri öncesinde Fantastic Four’a nereden başlayabilirim diyenler için bir okuma çizelgesi hazırlamaya karar verdik. 57. yılını dolduran Fantastic Four’u okurken aynı zamanda Marvel tarihinin en görkemli sayılarına da tanıklık edeceksiniz.


Stan Lee & Jack Kirby (1961)


DedeLYzU0AAVMsL.jpg

Stan Lee & Jack Kirby dönemi, bir geçiş dönemidir. Wein, Wolfman ve Roy Thomas başta olmak üzere farklı yazarlar seriyi daha sonra devralmıştır.

John Byrne (1980)

johnbyrne-1003109.jpg

Marvel Comics’in zirve noktası diyebiliriz sanırım John Byrne için. Lee & Kirby ikilisinden aldığı yüksek çıtayı çekilebileceği yüksek noktaya çeken Byrne, seriyi uzun süre hem yazmış hem de çizmiştir. Çizgi roman tarihinde eşsiz çizimleri ile bilinen Byrne, bu dönemde Marvel kozmik evreni kendisinin çizimleriyle eşsiz bir tat kazanmıştı. Yan seriler ile bu dönemde ana hikayeyi geliştirme yoluna gidildi. Fantastic Four sayıları üzerinden Secret Wars, Secret War 2 ve Skrull Invasion gibi pek çok hikayenin temeli oluşturuldu.


John Byrne dönemi 215295 arası sayıları, Annual 1719’u ve Marvel Team Up 61 ile 62’yi kapsamaktadır. Ben Grimm’in hikayesini takip etmek için Marvel Two-In-One serisine göz atabilirsiniz. Bill Mantlo, Chris Clemont ile Marv Wolfman, kendisine bu dönemde eşlik eden yazarlardır.


Yazımızın devamında Yıllık sayılarından hem azaldığı hem de düzenini yitirdiğinden değinilmeyecek.


Walt Simonson, Rich Buckler, Ron Lim ve Arthur Adams (#337, 1990)

Arthur Adamsjpg.jpg

John Byrne’ın 1986’da seriyi bırakışından sonra seri farklı yazarlara sırasıyla emanet edildi. Fantastic Four, Heroes Reborn’a kadar düzenli bir seriye sahip olamadı ne yazık ki. Bu serinin bahsedebileceğimiz tek özelliği, orijinal Fantastic Four’un kaybolduğu hikayemizde yerlerini Spider-Man, Hulk, Wolverine ve Ghost Rider alıyor olması.


Heroes Reborn Sonrası Modern Fantastic Four

Chris Claremont


Bu dönemde (1998) seri baştan numaralandırılmıştır. 30. sayıya kadar Claremont yazmış, 60. sayıda Mark Waid seriyi devralana kadar çeşitli yazarlar seriyi devam ettirmiştir.


Mark Waid & Wieringo


Waid dönemi, yazarın isim ağırlığı sebebiyle en değerli Fantastic Four serilerinin arasında sayılır. Byrne ve Hickman dönemi kadar ihtişamlı olmasa da oldukça değerli bir dönemdir. Seri, 2001 ile 2006 yılları arasında Fantastic Four #60 – #71, orijinal sıralama ile #501 – #526 arası sayıları kapsamaktadır.


J.M. Straczynski, Dwayne McDuffie ve Mark Miller


Oldukça kısa süren McDuffie dönemi, Civil War ve Initative hikayelerinin yan hikayelerini barındırmasıyla öne çıkar. Straczynski ve Miller dönemleri ise orta iyi seviye hikayelerle Hickman öncesinde okuması zevkli, enerjik bir hava içerisinde geçen bir dönem olarak tanımlamak mümkün.


Jonathan Hickman Dönemi: Modern Marvel Hiç Bu Kadar Güzel Olmamıştı

(2009-2013)

tumblr_p8mkxrb31J1r9wpqho1_640.jpg

Jonathan Hickman dönemi, ilk sayısından son sayısına kadar detaylı ve mükemmel bir işleyişle dizayn edildi. Yazarın ustalık eseri diyebileceğimiz kadar güzel bir dönem. 50 yıl boyunca geçirdiği gelişim ile karakter derinliğini kazanan ekibe öyle güzel hikayeler yazıyor ve yeri geldiğinde Lee & Kirby ile Byrne dönemlerinde bolca kullanılan karakterleri muazzam bir şekilde hikayeye katıyor ki. Franklin ve Valeria’yı seri boyunca oldukça etkin bir şekilde kullanan yazar, hikayenin başından sonuna kadar ikisini de bir yerden alıp bambaşka bir noktaya taşıyor. Sadece çocuklar değil, ekibin her üyesini kısa yüceltmeyi de ihmal etmiyor.

Jonathan Hickman’ın dönemi Fantastic Four #570-588, içimizi donduran olayın ardından Fantastic Four’un Future Foundation’a dönüşmesi sonrası Fantastic Four #1 – #23 sayılarını içeriyor.

Fraction ve Robinson

Fantastic Four külliyatının en zayıf halkası kesinlikle bu dönem. Kırmızı kostüm, Susan Storm’un kötü yazılıyor olması, Hickman’ın hikayesinin yeterince iyi bir şekilde devam ettirilememesi gibi nedenlerle Fantastic Four’un genel albenisi dışında size öneremeyeceğim tek dönem bu.

Herkese İyi Okumalar!

George Perez