Mike Mignola Baltimore Dünyasını Genişletiyor: Tales From the Outerverse

Usta sanatçı ve yazar Mike Mignola'nın Hellboy markasından bağımsız bir şekilde oluşturduğu ve Lord Baltimore ile Joe Golem karakterlerini merkezine alan bir diğer gotik korku evreni, 'Tales From the Outerverse' adıyla genişleyecek.


Episode Dergi'nin Ocak 2021 sayısında yayınlanacak '2021 Yılında Beklediğimiz 12 Grafik Roman' yazısında da yer verdiğimiz, Mart ayında başlayacak 'Lady Baltimore: The Witch Queens' mini serisinin ardından çıkış yapacak 3 grafik roman bugüne kadar tek atışlık eserlerden oluşan evreni mercek altına alacak.


Mike Mignola'nın 'Baltimore or The Steadfast Tin Soldier and the Vampire' gibi birçok grafik romanda birlikte çalıştığı yazar Christopher Golden ile birlikte hazırladığı Cojacaru The Skinner, Imogen of Wyrding Way ve The Golem Walks Among Us, İkinci Dünya Savaşı sırasında karakterlerin kişisel öykülerini anlatacak.


Peter Bergting (Görsel: Dark Horse)❝Mike Mignola ve ben Baltimore ile Joe Golem'in aynı evrende yer aldığını fark ettiğimiz andan itibaren, zihnimizde olgunlaşmaya ve evrilmeye başladı. Sofia'nın hikayesinin bitmediğini biliyordum ve Lady Baltimore üzerine konuştuk fakat yeni evrenin bundan daha geniş olduğunu, olasılıklarla dolu olduğunu hissettim. Daha önceki kitaplarda halihazırda derin bir mitoloji ve yaygın bir zaman çizelgesi oluşturmuştuk ama büyük hikaye noktalarının örtüşeceği zamanı keşfetmek istedik. Lady Baltimore buradan doğdu.
Ancak keşfedilecek o kadar çok şey ve o kadar fazla dünya-inşası olduğu için, bunun bizim için yeterli olmadığını biliyorduk. Böylece 'Tales from the Outerverse' doğdu. Bu sadece üç ayrı favori karakterimize ışık tutan küçük hikayeleri kapsayan bir başlık. Her biri kişisel hikayeler, fakat aynı zamanda, bu dünyayı anlattığımız büyük hikayenin, bizim İkinci Dünya Savaşı'nın nasıl başladığını anlatan versiyonumuzun parçaları. Her şey, 'The Outerverse'ın adını da aldığı Outer Dark'taki kötülüğün kökenine dayanıyor.❞

Peter Bergting (Görsel: Dark Horse)


❝İlk başta Baltimore, sadece bir kitaptı. Keza Joe Golem de öyle. Fakat Hellboy da başlangıçta birkaç çizgi roman olacaktı ve onun şu an her neyse, ona dönüşeceğini hiç tahmin etmemiştim. Bu tarz şeylerin bazen kendilerine ait hayatları vardır ve yapabileceğiniz en iyi şey, ilkini beslemek ve sizi nereye götüreceğini izlemektir. Baltimore ve Joe Gole söz konusu olduğunda ise, hem Chris hem de ben ateşi besliyoruz. En kaliteli ateş türü. Folklor, canavarlar ve sihirden oluşan bir ateş. Yani, gerçekten, bunun ne kadar gidebileceği noktanın bir sınırı yok, özellikle sanatçılar Bridgit Connell ve Peter Bergting gemideyken. Bence kariyerlerinin en iyi işini üretiyorlar.❞

Üç grafik roman da iki sayıdan oluşacak. Cojacaru the Skinner 21 Nisan 2021'de, Imogen of the Wyrding Way 23 Haziran 2021'de, The Golem Walks Among Us ise 4 Ağustos 2021'de yayınlanacak.


Kaynak: IGN