Tüylerinizi Diken Diken Edecek 5 Korku Grafik Romanı!

Korku ayı Ekim'i geride bıraktık, dünyanın farklı bölgelerinde kimisi bal kabağı oyarak, kimisi de sadece loş bir ışık ve çerez eşliğinde korku romanı okuyarak, film veya diziler izleyerek evrenselleşen bu kültürel etkinliğin bir parçası oldu. Biz de korku türünde farklı bir form arayanlara 5 grafik roman derledik.


Listede yer alan eserlere Amazon Prime, Türkiye'de bulunan yayınevleri ve çizgi roman uygulaması ComiXology üzerinden ulaşabilirsiniz.Through the Woods


Ürettiği dijital grafik romanlar ile Will Eisner ve İngiliz Fantezi Ödülleri'nde çeşitli ödüller elde eden sanatçı Emily Carroll'un kaleme aldığı Through the Woods, 5 farklı kısa öyküyü ilk kez fiziksel eserde bir araya getiriyor.


Peri masalı tadında kurduğu öykülerini, farklı dönemlerde özgün tematik yapısıyla yaşatan Carroll, karakterlerini sadece canavarın yemi olarak değil, okuyucunun kaybetmek istemeyeceği bir yol arkadaşına dönüştürmeyi, farklı matematiklere sahip anlatımlarında başarıyor.John Carpenter’s Tales for a Halloween Night


The Thing ve Halloween gibi kült korku filmlerine imza atan usta sinemacı John Carpenter'ın antoloji türündeki ödüllü grafik romanı, kendisine dair sevdiğimiz elementler ile Carpenter'ın masa etrafına topladığı yazar ve sanatçı ekibinin yaratıcı dokusunu birleştiriyor.


5 cilde yayılan, bir düzineden fazla öyküde yönetmenin ikonikleşen karakterlerinden tutun ürkütücü mezarlıklara, terk edilmiş bir köşke ve denizin dibindeki gemiye kadar uzanan korku öyküleri, istediğiniz gerilim tonlarını size sunacak.My Favorite Thing is Monsters


Will Eisner ödüllü sanatçı Emil Ferris, kendi hayatından yola çıktığı parçalar eşliğinde 60'ların Şikago'sunda psikolojik bir gerilim öyküsü anlatıyor. Son yıllardaki eserlere kıyasla daha cesur ve kaleydoskopik bir görsel estetiğe sahip olan My Favorite Thing is Monsters, ana karakteri Karen Reyes'i komşusunun cinayetini çözmek üzere kişisel bir yolculuğa çıkarıyor.


386 sayfadan oluşan, Gran Guinigi ve Eisner gibi birçok ödüle layık görülen grafik roman, gerçekliğin rahatsız edici pürüzlüğü ile gerçeküstücülüğün uyandırdığı heyecan arasında uyumla konumlanıyor.


Wytches


Folk-Korku türününün soğuk ve terörize edici yapısıyla tüyler ürperten Wytches, duygu ağırlığı yoğun bir aile dramasını gerçek-üstü korku öğeleri kadar doğrudan tarihin belli dönemlerinde insanlığın yaşadığı travmalar zemininde işliyor.


Sürükleyici Batman döneminin yanı sıra American Vampire ve Severed ile korku türünde de başarılı tezler veren Scott Snyder'ın yazdığı, ödüllü illustrator Jock'un stilize sanatını her panele işlediği eser, karakterleri kadar okuyucuyu da ıssız ormanın ortasında kırılgan kılıyor.Locke & Key


New York Times çok satan yazarı Joe Hill ile sanatçı Gabriel Rodriguez'in kaleme aldığı ve

yıl başında Netflix tarafından diziye uyarlanan Locke & Key, Britanya mitolojisinden aldığı polisiye sosları öyküsünde bir gizem öğesi olarak kullanıyor.


90'ların keskin, karanlık yapısına aşina bir tonda görsel dilini oluşturan Hill, maceraya çıkardığı karakterlerini kurtulması zor alanlara hapsetmeyi seviyor.