Karakter Dosyası #8: Shazam

Shazam, Fawcott Comics şirketi altında 1939 yılında Bill Parker tarafından Captain Thunder adıyla yaratılan bir karakter. Aslında ilk olarak 6 farklı güce sahip olan 6 kahraman olarak düşünülse de daha sonra vazgeçilmiş. Kısmen. Daha sonra ise Fawcett Comics çizerlerinden birisi Captain Marvelous ismini öneriyor ve daha sonra bu isim kısaltılarak Captain Marvel ismiyle yoluna devam ediliyor.


Billy Batson’ın Mary Batson adında bir kız kardeşi var ve o da Mary Marvel adıyla anılır ancak New 52 döneminde karşımıza Mary Bromfield adı ile Billy’nin üvey kardeşi olarak çıkıyor.


Shazam’ın Temsil Ettiği Değerler

Injustice - Gods Among Us - Year Four _13 (2015) - Page 5.jpg

ÖZELLİKLERİ


1 – (S)üleyman’ın Bilgeliği: Süleyman’ın Bilgeliği, Shazam’a geleceği hissettirme yetisinin yanı sıra, 14 yaşındaki bir çocukta bulunabilecek kadar olgunluk verir. Konuşulmuş olan bütün dilleri bilir ve hayvanlar ile iletişim kurabilir.

2 – (H)erkül’ün Kuvveti: Adından da anlaşılacağı üzere Shazam çoğu yeri yakıp yıkabilir. Superman gibi tonlarca ağırlıktaki maddeleri kaldırabilir.

3 – (A)tlas’ın Dayanıklılığı: Atom bombası gibi güçlü silahlara karşı ve hatta güneşe bile belirli bir seviyede dayanıklılığı bulunur.

4 – (Z)eus’un Gücü: Gücünün kaynağı Wonder Woman gibi Zeus’dan gelir. Bildiğiniz gibi her (hep birlikte) SHAZAM! diye bağırışında özellikleri bir araya gelir. Bakalım sinematik evren içerisinde Wonder Woman, Zeus ve Shazam üçlüsü nasıl işlenecek. İzlemesi çok keyifli olacak. Billy Batson, nerede kaldın?

5 – (A)şil’in Cesareti: Çok olgun bir insan olmaması sebebiyle buna biraz deli cesareti de denebilir ancak her zaman ön safta olur kahramanımız Shazam!

6 – (M)erkül’ün Hızı: Tabii ki bir Wally West veya Bart Allen kadar hızlı değil ancak normal bir insandan çok daha hızlı olduğunu söylemek mümkün.

JLDWS.jpg

Yaratılmış en güçlü çizgi roman karakterlerinden olan Shazam, bana göre hak ettiği değeri görememiş olsa da mitolojik ve kişilik özellikleri ile eşsiz bir karakter.


Fawcott Comics (1939)


Orijin hikayesinde Billy Batson’ın ailesi Black Adam tarafından öldürülür. Aradan zaman geçer ve Batson hayatında devam eder. Çalışarak hayatta kalmaya çalışır. Bir akşam evine dönerken Shazam adlı bir büyücü tarafından kaçırılır. Gezegeni 7 farklı günahtan (Seven Deadly Sins) koruyan büyücü Shazam! güçlerini Billy Batson’a devreder ve Billy Batson; Captain Marvel adını alır.


Modern Köken (2011)

Bu dönem, Captain Marvel adı tarihe karışıyor. Billy Batson evlatlık olarak bir ailenin yanına veriliyor. Daha önce bazı hikayelerde de olan ‘Shazam Kids’ burada üvey kardeşler olarak gözüküyor. Billy New52 serisinde daha önceki halinden biraz daha sert bir yapıda. Bu sırada Shazam kusursuz birini arıyor, Billy ise böyle birinin var olmadığını söylüyor. Tüm eksiklerine rağmen içindeki iyilik Billy Batson’ı Shazam yapıyor!