Karakter Dosyası #7: Carol Danvers

Başrolünde Brie Larson, Jude Law ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı Captain Marvel, 7 Mart 2019’da vizyona girecek. Peki, Carol Danvers kimdir?


KÖKEN HİKAYESİ


Carol Danvers, ilk kez 1968 yılında yayınlanan Marvel Super-Heroes #13’te 18 yaşında genç bir pilot olarak karşımıza çıktı. Hırslı bir genç olan Carol, kısa sürede binbaşılığa kadar yükselir. Daha sonra NASA’nın gerçekleştirdiği bir projeye dahil olan Danvers, Kree teknolojisi kullanan bir gözetçi robotunu araştırırken arkadaşı Dr. Lawson’ın Mar-Vell adında bir Kree olduğunu öğrenir. Büyük şeylere sebep olacak bu karşılaşma, Mar-Vell’in onu kurtarmasıyla Carol’ın hayranlığına dönüşür.

ys8saj0ii4j2fsqpkika.png

Mar-Vell, diğer adıyla Captain Marvel’ın en büyük düşmanlarından birisi olan Yon-Rogg isimli Kree, Carol’ı kaçırır. Kree teknolojisi ‘Psyche-Magnitron’u Captain Marvel’ın üzerinde denemeyi hedefleyen Yon-Rogg, onu tuzağa çekmek için Carol’ı kullanır. Planını gerçekleştirirken teknolojiyi etkisiz hale getirmeye çalışan Captain Marvel, aletin patlamasına engel olamaz ancak Carol’ı kurtarmak için ona siper olur. Tam bu sırada Mar-Vell’in genleri, Carol’ın genlerine karışır. Carol Danvers’ın Ms. Marvel benliği de bu şekilde ortaya çıkar.

Daha sonra güçlerini fark etmeye başlayan Danvers, güçlerini kontrol edemez ve NASA’dan ayrılmak zorunda kalır. Zaman içinde Ms. Marvel kişiliğini kontrol altına alır ve sonrasında Avengers’a katılarak kahramanlık kariyerine başlar.


ÖLÜMÜ VE GERİ DÖNÜŞÜ

Secret Invasion hikayesinde, Ms. Marvel’ın Skrull’lar tarafından taklit edildiği ortaya çıkar. Manhattan’ı savunan Carol, Super-Skrull ordusunu tek başına durdurmaya çalışır.

Secret Invasion’ın devam hikayesi Dark Reign döneminde Carol, Osborn ile karşı karşıya gelir. Tony Stark’ı S.H.I.E.L.D’ın başından indiren Osborn, Ms. Marvel’ı da ‘ya bana katıl ya da tutuklan’ diyerek tehdit eder ancak Carol elinin tersiyle bunu geri çevirir ve New Avengers takımının yolunu tutar. Osborn, bunu bir tehdit olarak görür ve bir teröristi süper güçlü aletlerle donatarak Ms. Marvel’ın üzerine salar. Bu karşılaşma sonucunda Carol, güçlerinin kontrolünü yitirir ve enerjisinden ayrılarak hayatını kaybeder.

tumblr_osjd9xz5SN1stbkjno2_1280

Osborn, Carol’ın ölümünden sonra Dark Avengers’ı kurar ve Moonstone’u Ms. Marvel olarak tanıtır. Ms. Marvel’ın yüksek enerjiye sahip bir aleti deneyen Moonstone, enerji bileşenlerini açığa çıkartır. Yeterli derece enerji toplanıp birleştirildiğinde ise Ms. Marvel yeniden hayata döndürülebilecektir. Wolverine, Spider-Man ve Deadpool onu tekrar hayata getirmeye çalışır ve sonunda Carol Danvers hayata döner.


Osborn’un yenildiği Siege hikayesinden sonra Carol, kurulan New Avengers’ın ikinci lideri olur. ‘Avengers vs. X-Men’ hikayesinin ardından Captain Marvel ismini kullanmaya başlar.


2018 tarihli Life of Captain Marvel serisinde, Carol Danvers’ın köken öyküsü film vizyona girmeden önce yenilendi.

Bu seride Carol, babasının zorbalığı ile büyüyen ve kardeşlerine uygulanan şiddete karşı çaresiz kalan bir kız kardeş olarak karşımıza çıkıyor. Hikayenin devamında ise Carol’ın annesinin Kree genine sahip olduğunu öğreniyoruz. Yani Carol, aslında Mari-Ell’in kızı Car-Ell. Böylece ilk köken hikayesinde büyük rol oynayan Mar-Vell, Carol’ın hikayesinde geri plana itiliyor. Carol için geri planda olan anne figürü ise hayatının en tepesine yerleşiyor.