Karakter Dosyası #6: Catwoman

Catwoman olarak bilinen Selina Kyle, Bill Finger ve Bob Kane tarafından yaratılmış bir karakter. İlk kez Ocak 1940 yılında Batman #1 çizgi romanında karşımıza çıkmıştır. Günümüzde Gotham sokaklarında hayatta kalmayı öğrenen bir yetim olarak canlandırılan Selina, hayatta kalmak için hırsızlık yapar. Bu durum bazı hikayelerde onu Batman’in düşmanı veya müttefiki haline getirdi. Bu nedenle Batman ile çok karmaşık bir ilişkisi vardır.

tumblr_p8fv9yyPKS1stbkjno5_1280

KÖKEN HİKAYESİ

Catwoman’ın yıllar boyunca birçok versiyonu var ancak muhtemel hikayesinin ayrıntıları Selina Kyle’ın Gotham şehrinin gecekondu bölgesinde doğar. Annesi Selina’ya hiç yakın olmamıştır. Selina boş zamanlarında, evde ailesinden gördüğü şiddeti önlemek için dövüş dersleri alır. Bir gün okuldan eve döndüğünde annesini kan dolu küvette bulur. Maria bileklerini keserek intihar etmiştir. Selina’nın babası Selina’dan nefret eder çünkü annesine benzemektedir. Sonunda çok içer ve alkol komasına girer. Selina polise haber verir ve ardından hemen çantasını toplayarak evden kaçar. Sokaklarda yaşamaya başlar. Hayatı sokaklarda öğrenir ve yaşamaya çalışır.


Selina yıllar geçtikçe, geceleri müzelerden ve zenginlerin evlerinde değerli eşyalar çalan biri haline gelir. Bir gece, müzeden değerli bir totem çalar; daha sonra bir ninja Selina’nın kaçışını durdurur ve değerli eşyayı elinden alır. Selina, sonrasında gizli bir dövüş sanatları akademisi olduğu ortaya çıkan bir depoya kadar ninja’yı takip eder. Kai olarak bilinen ninja, Sensei’ye onun saldırgan ve hırsız olduğunu için cezalandırılması gerektiğini söyler. Bununla birlikte, Selina’nın yeteneklerini gören Sensei ondan aralarına katılmasını ister. Böylece dövüş sanatları becerilerini farklı şeyler için kullanabilir.

tumblr_pbomr8XjgM1stbkjno2_1280

Haftalar geçtikçe Selina’nın dövüş yetenekleri gelişir ancak Kai’yle olan ilişkisi çok da hoş değildir. Akademide Selina’yı hor görür ve eğitim sırasında kasıtlı olarak ona zarar vermeye çalışır. Çünkü Sensei’nin, Selina’yı diğer öğrencilerden daha çok sevdiğini bilmek Kai’nin canını acıtır. Birkaç gece sonra, televizyonda Batman’in Robinsons Park’ta görüldüğünü belirten bir haber çıkar. Meraklı Selina parka gider ve Kara Şövalye’yi bir anlığına yakalar. O an Batman’in yarasının olduğunu fark eder. O geceden sonra birinin kostüm giymesinden herkesin mutlu olacağını ve onu farklı göreceğini düşünür. Bunun üzerine Selina, kedi kıyafeti satın alır ve yeni kıyafetlerini ve becerisini kullanarak hırsızlık mesleğine devam eder. Yerel bir dükkandaki bir soygun girişiminde bulunduğu sırada güvenlik görevlileri tarafından durdurulmaya çalışılır ve bunlardan biri onu ‘Catwoman’ olarak adlandırır.


Catwoman, Batman’le ilgili birçok uyarlamada yer almıştır. Aktrisler Julie Newmar, Lee Meriwether ve Eartha Kitt, 1960’larda Batman televizyon dizisinde onu büyük bir kitleye tanıtmıştı. Michelle Pfeiffer, karakteri 90’ların popüler filmi Batman Returns’de canlandırdı. Halle Berry, çizgi roman karakteriyle çok az benzerlik taşıyan bir karakter olsa da 2004 yılında solo Catwoman filminde rol aldı. Anne Hathaway karakteri Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin The Dark Knight Rises filminde göründü. Son olarak Gotham City televizyon dizisinde Camren Bicondova, Catwoman olarak karşımıza çıktı.