Karakter Dosyası #5: Jason Todd

Jason Peter Todd, 1983 yılında Judd Winick, Doug Mahnke, Gerry Conway ve Don Newton tarafından yaratılmış bir karakter. İkinci Robin olarak bilinen Jason Todd, 2 farklı köken hikayesine sahip.

KÖKEN HİKAYESİ


İlk olarak Batman #357 sayısında karşımıza çıkan Jason, ailesi Killer Croc tarafından öldürülmüş olan kızıl saçlı bir çocuktur. Ailesinin trajik ölümü üzerine Bruce Wayne tarafından evlat edinilir ve Dick Grayson ona kendisine ait bir kostüm verene kadar geceleri akrobatlık yaptığı sirk kostümü ile çalışır.

Crisis on Infinite Earths Sonrası


Ailesi tarafından Gotham sokaklarına terk edilen siyah saçlı bir çocuk, Batman’i etkilemeyi başaran nadir kişilerden birisi haline gelir. Batmobile’in tekerleklerini çalmaya çalışırken Batman’e yakalanan Jason, kaçmak yerine Batman’in karşısında korkusuz bir şekilde dik durur. Bu hareketinden etkilenen Bruce Wayne, tıpkı Dick Grayson’a yaptığı gibi Jason Todd’u da evlat edinir. Daha sonra, ona Robin kostümünü verir ve Jason kostümü üzerine giydiği andan itibaren son derece mutlu bir gence dönüşür.


Ölümü ve Geri Dönüşü


Asi olmasıyla da tanınan Jason, zaman zaman Batman’le büyük tartışmaya girer ve Dick Grayson’ın aksine Batman’in dediklerini çok dikkate almaz. Tecavüzcü ve katilleri döverken onlarda ciddi hasarlar bırakır ve onları öldürmek ister. Batman ise ona her seferinde meşhur öldürmeme kuralını hatırlatır. Zaman içerisinde heyecanını ve agresif tarafını bastıramayan Jason, babasının eski bir arkadaşından gelen kutunun içerisinde yıpranmış doğum sertifikasını bulur ve üzerinde annesinin adına dair bir ipucu yakalar. Annesini bulmak için Batman’in tüm teknolojisinden yararlanan Jason Todd’un yolu Joker ile kesişir ve böylece, çizgi roman dünyasının en meşhur olaylarından bir tanesi gerçekleşir: Jason Todd, Joker tarafından bir levyeyle öldüresiye dövülür. Her zaman hazırlıklı olan Batman ise Jason’ı kurtarmaya geç kalır.

jason8

Büyük bir kesim, Jason’ın ölümü için Joker yerine tek bir okuru suçluyor çünkü çizgi roman tarihinin ilk ve tek oylama, Jason Todd üzerinden yapılıyor. ‘A Death in the Family‘ çizgi romanının son sayfasında DC Comics, iki telefon numarası vererek okuyuculardan Jason’ın kaderini belirlemelerini istiyor. 5271’e karşı 5343 oy ile Jason Todd’ın kaderi belirleniyor fakat daha sonra çıkan söylentiye göre, okurlardan bir tanesi bilgisayarını 8 saat boyunca her 90 saniyede bir öldürme hattına oy atacak şekilde ayarlıyor. Bu olay çok fazla tepki alsa da iş işten geçmiş oluyor.

DC Comics, oylama kararın arkasında dursa da Jason’ın geri dönmesi için yapılan kampanyalar sonuç veriyor. Superboy-Prime, hapsolduğu boyutlar arası hapishanenin duvarlarını yumruklayarak zamanda kırılmalar yaratıyor ve bunun sonucunda Jason Todd da dahil olmak üzere ölü birkaç karakter hayata dönüyor. Kim olduğunu hatırlamayan Jason, Gotham sokaklarında amaçsızca dolaşırken birçok kavgaya girişiyor ve kavga ettiği kişi Ra’s Al Ghul kızı Talia al Ghul’un yardımcısı çıkıyor. Bunu duyan Talia, Jason’ı babasına getiriyor ve Lazarus Çukuru‘na sokarak hafızasını yerine getiriyor fakat Jason, çukurdan çıktıktan sonra hayata biraz hasarlı dönüyor. Jason’ın düşünebildiği tek şey, Batman’in Joker’i neden öldürmediği oluyor.


Ölümü sonrası ilk kez 2003 yılında ‘Hush‘ hikayesinde karşımıza bir silüet olarak çıkan Jason, 2005 yılındaki ‘Under The Red Hood’ hikayesi ile uzun bir aradan sonra çizgi romanlara geri dönüş yapıyor. Daha sonra Red Hood adını alan Jason Todd, Batman’in aksine ellerini kirletmekten çekinmeyen ve her türlü suçluyu öldürme arzusu taşıyan bir anti-kahraman haline geliyor.

Kaynak: FandomDC Comics