Karakter Dosyası #4: Swamp Thing

İlk kez 1972’de başlayan Swamp Thing serisi ile karşımıza çıkan Alec Holland, efsane isimler Len Wein ile Berni Wrightson tarafından 1971’de yaratılmış bir karakter.


KÖKEN HİKAYESİ


Alec Holland çalışkan ve biraz depresif bir bilim insanı. Eşi Linda ile birlikte herhangi bir ülkenin gıda kıtlığını çözebilecek, bitki yaşamında hormonal büyümeyi teşvik edecek ve bitkilerin verimsiz arazilerde büyümelerini sağlayacak Biyo-Restoratif formülünü icat eden Holland, formülünü satın almak isteyen Nathan Ellery adlı iş insanına satmak istemez ve hayatı altüst olur.


Nathan’ın adamları, Alec’in ve kendisi gibi bir bilim insanı olan eşinin içinde bulunduğu laboratuvarı havaya uçurur. Bu patlama esnasında eşi hayatını kaybeder ve formül -klasik bir şekilde- Alec’in üstüne dökülür. Devamında Alec, patlama yüzünden kendini söndürmek için son çare olarak bataklığa kendini atar. Normalde ölmesi gerekirken, vücudunu bitkiler kaplayarak onu kocaman bitki canavarına dönüştürür. Bu kazadan sonra güçlerini doğaya olan sevgisini için kullanmak isteyen Holland, doğayı ve onun içinde bulunan canlıları koruma amacıyla Swamp Thing haline gelir.


Swamp Thing (1972)

RCO001.jpg


Özellikleri


Swamp Thing’in derisini kapladığı bitkiler onu çok güçlü yapar. Etrafındaki bitkileri kontrol edebilir, boyutunu ve şeklini değiştirebilir. Ayrıca kendisine kanat oluşturabilir. Bu arada sadece dünyada değil, evrende bitki olduğu sürece Swamp Thing yaşayabilir. Yeşili koruyalım.


Karakterin yaratıcıları Berni Wrightson ve Len Wein dışında Brian K. Vaughan, Nancy A. Collins ve Alan Moore, Swamp Thing’i tanımlayan sanatçılar arasında en öne çıkan isimler. Son yıllarda Scott Snyder ile Tom King de karakter adına çeşitli öyküler kaleme aldı.


Diğer Karakterler ile Etkileşimi

Swamp Thing daha çok Justice League Dark üyeleri ile bir araya gelen bir karakter. John Constantine, Deadman, Batman ve Zattana dışında Poison Ivy ve Superman gibi birçok ana akım karakter ile etkileşime girmişliği var.


Eşini ve hayatını kaybedişinin ardından yeni düzenine alışmakta zorluk çeken Alec, zaman içerisinde en büyük düşmanı haline gelen Anton Arcane‘in yeğeni Abigail Arcane ile birbirlerine aşık olurlar. Abiagil, 2011 sonrası çok farklı bir karakterizasyona evrilerek ‘Black Queen’ adını aldı.

164279

Kaynak: Fandom, DC Comics