Karakter Dosyası #3: Zatanna Zatara

1964 yılında yayınlanan Hawkman #4 sayısında karşımıza çıkan Zatanna, sihirbaz ve sahne büyücüsüdür. Bu şekilde insanlara gösteriler yaparak hayatını kazanır ve kimliğini ifşa etmez. Annesi Sindella, Homo Magi üyesidir. Babası ise efsanevi sihirbaz Zatara‘dır ve onun mirasını yaşatmaya çalışır. Karakter Fred Guardineer tarafından yaratılmış, bazı hikayelerde babası Dr. Fate olarak gösterilmiştir.

KÖKEN HİKAYESİ

Zatanna, annesi doğumundan sonra öldüğü için babası tarafından yetiştirilir. Aslında annesi Sindella, Homo Magi’nin Zatanna’yı yakalamasını önlemeye çalıştığı sırada bir araba kazası sonucu hayatını kaybeder. Ardından Zatara, kızı ile dünyayı dolaşır ve ona büyülü yeteneklerini kullanmasını öğretir. Babası Zatara kötü bir elemental olarak bilinen Allura tarafından lanetlenmiş, kızını korumak için dünyayı terk etmeye ve çeşitli mistik alemler arasında seyahat etmeye karar verir. Zatanna babasının kaybolduğunu fark ettiğinde, babasının günlüğünü keşfeder ve kendisi için bir gizli kimlik –Mistress of Magic– yaratır. Babasını bulmaya çalışması, John Constantine ile kısa bir ilişki yaşamasına yol açar. Justice League of America’nın yardımıyla Zatanna, Allura’nın lanetini kaldırmayı babası ile annesini yeniden birleştirmeyi başarır. Daha sonra annesi Sindella kızını Gizli Şehir’den kurtarmak için ölür; babası ise Evil Beast’ten kendisini manevi boyutları kurtarmak için feda eder.


Hawkman (1964)

zatanna-first-appearance.jpg

ÖZELLİKLERİ

Zatanna; telepatik yeteneği ile insanların aklını okuyabilir, sihir ile boyutlar arası yolculuk yapabilir, kendisini ve etrafındakileri hızlı bir şekilde iyileştirebilir.


Diğer Karakterler ile Etkileşimi

Zatanna, asil üyeliğe seçilmeden önce de Justice League’e çeşitli davalarda yardımcı olmuş, daha sonra Justice League Dark’ın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, Bruce Wayne ile yakın bir dostluk kurar.