Karakter Dosyası #13: Scott Free

Scott Free, 1971 yılında çizgi romanların Kralı Jack Kirby tarafından New Gods teması altında yaratılan bir karakter.


Köken Hikayesi


Darkseid’ın gezegeni Apokolips’in en çekişme yaşadığı gezegen, refah seviyesi yüksek New Genesis’in Kralı Highfather Izaya’ın oğlu olan Scott, iki gezegenin savaşı sona erdirme şartı olarak doğumundan kısa bir süre sonra Darkseid’ın oğlu Orion ile yer değiştirir. Apokolips’in zindanları ile Granny’nin yanında esir hayatı yaşayarak yetişen Scott, kendisini ‘Kaçış Sanatçısı’ yapan özelliklerinin temelini burada atar ve Granny Goodness’ın yönettiği Apokolips ordusunun Female Furies adlı seçkin grubunun üyesi Big Barda’ya aşık olur ve onunla birlikte mavi gezegene kaçar.

Mister Miracle – Jack Kirby

Hayatına Oberon ile Thaddeus Brown, diğer adıyla Mister Miracle adlı Kaçış Sanatçısı’nın çırağı olarak devam eden Scott, Brown’ın öldürülüşü sonrası kostümü sırtına geçirir. Devamında kendilerini yakalamak isteyen Darkseid’a karşı savaşan ikili, zihin kontrolü sağlayan Anti-Life Equation’ı onun elinden alır.


Jack Kirby’nin yarattığı zengin New Gods mitolojisinin önemli bir parçası olan Scott Free, birçok tanrının aksine egolarından arınmış, liderlik için elini kana bulamayacak ve organik duyguları uçlarda yaşayan bir karakter. Bu tanımı besleyecek en net örnek; Izaya’nın ölümünün ardından New Genesis’in başına geçtikten sonra, eline geçirebileceği tüm bu otoriteyi liderliğin getirdiği baskı ve kısıtlamalar nedeniyle devretmiş olması. Keza, çocukluğunda maruz kaldığı bütün manipülasyonlara rağmen Darkseid’in totaliter rejimine karşı durdu ve Anti-Life Equation’ın tehlikeli cazibesine direndi.

Diğer Karakterler ile Etkileşimi


70’lerde Jack Kirby döneminin ardından 1989’da yazar J.M. DeMatteis ile çizer Ian Gibson ikilisiyle Maxi-Man, Ted Kord ve Michael Carter gibi karakterleri dünyasına dahil eden Mister Miracle, 2000’lerin başlarında çok göz önünde olmasa da Pre 52 ve New 52 dönemlerinin büyük hikayelerinde kritik rollerde karşımıza çıktı. 2017’de Tom King ile Mitch Gerads‘ın karakterin iç dünyasını keşfettiği ve zenginleştirdiği Eisner ödüllü Mister Miracle serisiyle yeniden popüler hale geldi.


Mister Miracle (1971)

Özellikleri


Adını koyan Granny Goodness’ın hapsettiği zindanlarda sefalet içerisinde büyüyen Scott, burada geçirdiği süre zarfında kendisine özel hazırlanan birçok güvenlik önlemini aşmayı başardı ve Dördüncü Dünya teknolojisinin uzmanı haline geldi. Ek olarak Mister Miracle, tanrısal güçlerini kullanırken ‘Alfa Enerjisi’ adlı kozmik gücü sayesinde canlılara hayat verebilir, zaman ile uzayın içerisinde yolculuk edebilir ve diğer varlıkların enerjisini manipüle edebilir.

Kaynak: Fandom, DC Comics