Karakter Dosyası #11: Multiple Man

KÖKEN HİKAYESİ

Adı James Madrox olan Multiple Man aslında bir laboratuvar asistanı. Los Alamos Araştırma Merkezi’nde çalışan bir çiftin tek erkek çocuğudur. Ebeveynleri, çalışmalar sırasında genetik materyalde ince değişiklikler yapabilen bir radyasyona maruz kalırlar. İşte bu yüzden çocukları James bir mutant olarak dünyaya gelir. Doğumdan sonra Madrox’un gücü ortaya çıkar; doktordan aldığı darbe ile anında iki özdeş fiziksel varlık haline gelir. Madrox ailesi çocukları gizlilik içinde yetiştirebilmek için Kansas’da bir çiftliğe taşınırlar. Dr.Madrox oğlu için, çocuğun sahip olduğu kinetik gücün kritik eşik noktasından onu koruyabilecek özel bir kıyafet üretir. Bu kıyafetin tek sakıncası sürekli giyinme zorunluluğunun olmasıdır.


Jamie-Madrox-Multiple-Man-970x545.jpg

15 yaşında ailesini bir fırtınada kaybeden James sonraki 5 yılı çiftlik ile ilgilenerek geçirir. Ardından kıyafetinde oluşan bir arıza engellenmiş gücünü serbest bırakır ve ortamın elektrik enerjisini emen bir güç dalgalanması oluşturur. Kafası karışan ve korkan Madrox yardım için New York City’e gider. Burada onu Fantastik Four ve Profesör Xavier bulur. Reed Richards kıyafeti onarmanın yanında güçleri kontrol etme konusunda da James’e yardım eder. Bunun üzerine Profesörün teklifini kabul eder ve Dr.Moira MacTaggart’ın mutant araştırma enstitüsünde çalışmaya başlar. Madrox burada uzun yıllar boyunca kalır. Sadece bir kez Profesör Xavier adına  X-Men’nin kaybolan önemli üyesini aramak için ayrılır . Bu görevden sonra mutant kaçaklar ile biraraya gelir ve Fallen Angels’a katılır. Kısa maceralar yaşadıktan sonra Muir Adası’na geri döner.


Shadow King’in X-Men’in dağıldığı bir zamanda Muir Adası’ndaki tüm mutantları kontrol altına alır. Madrox reformcu X-Men’e yardım eder eder ve Shadow King’i yenerler. Buradan sonra hükümet destekli Havok ve Polaris’in kurduğu X-Force’a katılır.

Jamie-Madrox-Multiple-Man-banner-2-e1511042960487.jpg

Madrox aylarca X-Factor ile birlikte görevlere giderken bir çok badireler atlattı. Bir seferinde enjekte olup sıfatı mutant elinde ölen Madrox, kopyasının yaşaması ile hayata tutundu. Her ne kadar X-Factor ile aylarca görevlere katılsa da hiçbir zaman kendini ekipten hissetmeyen James sonunda bu ekipten de ayrıldı.

Özellikleri

  1. Şiddetle vurulduğunda veya kendisi vurduğunda aynı fiziksel kopyalarını yaratabilir.

  2. Her kopya orijinaline aynı kitleye sahiptir.

  3. Ardışık olarak birden fazla benlik yaratabilmesine rağmen aynı anda birden fazla çoğaltma yapamaz. Şimdiye kadar en fazla 20 kopyasını gördük.

  4. Kopyalar orijinal ile telepatik bağlantıya sahip olsa da bağımsız düşünce, duygu ve hareket etme yeteneğine sahiptir.

  5. Orijinal vücudun ölümünün otomatik olarak bütün kopyaları öldüreceği bilinmeyen bir konu.

  6. Her bir kopya orijinal ile aynı güce sahip olup kendileri de çoğaltma yapabilir.

  7. Madrox’un kıyafeti kinetik enerjiyi emmek için tasarlanmıştır. Böylece herhangi bir kaza sonucu kopya yaratamaz. Bozulduğu zaman ortamın enerjisini emmeye başlar. Madrox edilen bu elektrik enerjisini güçlerini arttırmak için kullanabilir.