Karakter Dosyası #10: Batwoman

Karşımıza ilk kez Temmuz 1956‘da yayınlanan Detective Comics #233 sayısında çıkan Batwoman; Sheldon Moldoff, Bob Kane ve Edmond Hamilton tarafından hayata getirilen bir karakter. Modern kurucuları olarak Greg Kucka, Geoff Johns, Grant Morrison ve Mark Waid olarak kabul edilir.

136.png

KÖKEN HİKAYESİ


Tam adı Katherine Rebecca Kane olan karakterimiz, Albay Jacob Kane ve Kaptan Gabi Kane’in kızı. Katherine, ailesi ve ikiz kardeşi Elizabeth Kane ile birlikte büyüdü. Ailesi terfi ettikçe çeşitli kasaba ve üslere taşındı. Babası ise görevi gereği genelde evden uzakta oldu.

Bu sefer ailesi için yeni durak Belçika’nın Brüksel şehri oldu. Bir gün annesi Kaptan Gabi Kane ve ikiz kardeşi ile birlikte teröristler tarafından kaçırıldı. Bunu öğrenen babası Albay Jacob, ailesini kurtarmak için operasyon düzenlese de Katherine’nin annesi ve ikiz kardeşi için çok geç kalmıştı. Annesinin ölen ve ikiz kardeşi kaybolan Kate, travma geçirdi ve hayatı altüst oldu.


Annesinin ölümü sonrası deniz kuvvetlerine giren Kate, yüzbaşı Sophie Moore ile aşk yaşadı ve DADT kuralları gereğince acımasız bir şekilde görevden atıldı. Daha sonra Kate’in babası Gotham’ın önde gelen isimlerinden Catherine Hamilton ile evlendi. Artık çok zengin olan Katherine, hayatındaki zorlukların etkisi ile kendini içkiye verdi ve bir gece evine dönerken yolu polis Renee Montoya (Question) tarafından kesildi. Alkollü araç kullanmaktan ceza yazıldığı sırada tanışan ikili, birbirlerine tutuldu. Daha sonra yoluna devam eden Kate Kane’in önü hırsızlar tarafından kesilse de, aynı zamanda kuzeni olan Bruce Wayne tarafından kurtarıldı ve Batwoman’ın temelleri atıldı. O gece bir ‘koruyucu’ olmaya karar veren Katherine, babasının yardımı ile çeşitli eğitimler almaya başladı ve yeni ekipmanlar bulmak için babasının bağlantılarını kullandı. Ekip ile ilk teması Nightwing sayesinde oldu.

45

Crisis on Infinite Earths sonrası ortalıkta pek görünmeyen Batwoman, 2006’da tekrar hayatımıza geri döndü ve en azından yazarı değişene kadar efsane denilebilecek bir hikaye ile zirveyi gördü.

İlk köken hikayesinde ise Kathy Kane, Batman hayranlığını uçlarda yaşayan, genç ve hevesli bir karakter. Batwoman’ı Detective Comics, Birds of Prey ve Batwoman Rebirth serilerinde görme imkanı buluyoruz.


Batwoman’ın 1968 yapımı bir filmi ve 2003 yılında Batman: Batwoman’ın Gizemi isimli bir animasyon yapımı bulunuyor.