Karakter Dosyası #1: Poison Ivy

İlk olarak 1997 yapımı Batman & Robin filminde tanıştığımız, çizgi roman evreninde ise ilk görünüşü Batman #161 (1966) olan Poison Ivy, çizgi romanların ilk feminist yüzlerinden.

Gotham şehrinin botanikçisi Poison Ivy’nin asıl adı Pamela Lillian Isley’dir ama Gotham dizisinde Ivy Pepper adıyla izlemekteyiz. Ivy eko-teröristidir. Bitkiler ve botanik üzerine takıntısı vardır.


KÖKEN HİKAYESİ


Bir gün lise öğretmeni Marc LeGrande, Pamela’yla eski bitkileri içeren bir Mısır eserini çalacağı bilgisini paylaşır ve onu bu konuda kendisine yardım etmesi için ikna eder.

Sonra her ne olduysa Marc, Pamela’ya bu planından bahsettiğine pişman olur ve ona güvenmez. Onu ortadan kaldırmaya karar verir ve kendi silahıyla yani ölümcül bitkilerle zehirlemeye çalışır. Pamela bu cinayet girişiminden eskisinden daha güçlü ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanarak uyanır. Poison Ivy (Zehirli Sarmaşık) adını da bu hikayeden sonra alır.

45.jpg

Karakter görünümü hepimizin hafızasına kazınmış olan uzun kızıl saçları, beyaz teni ve yeşil sarmaşık yapraklarıyla süslü tek parça kıyafetli halidir.


ÖZELLİKLERİ

Genellikle nesli tükenmekte olan türler ve doğal çevreyi korumayı amaçlayan faaliyetleri için bitkilerden ve kendi kan dolaşımından toksinler kullanmaktadır. Kanındaki toksinler sayesinde dokunuşu bile ölümcül olabilir ama cazibesi ön plana çıkarıldığı için genellikle bu toksinleri dudaklarından salgılanır ve bir öpücükle uygulanır. Vücudunun salgıladığı Feromon ile etrafındaki insanların zihnini kontrol edebilir.