Kıyıda Köşede Okunmayı Bekleyen 6 Vertigo Çizgi Romanı!

2020 yılında DC Comics tarafından kapatılacak olan Vertigo, 1993 yılından bu yana Sandman, Swamp Thing, Transmetropolitan ve Y: The Last Man gibi başarılı çizgi romanlar ile kısa zamanda çok geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. Bu başarılı ve kendisine has bir tarzı olan yayınevinin, yukarıda saydığım serilere oranla kıyıda köşede kalmış eserleri de mevcut.


Orbiter (2003)

Hellblazer ve Transmetropolitan serilerinden tanıdığımız yazar Warren Ellis‘in 2003 yılında kaleme aldığı Orbiter, Venture adlı uzay mekiğinin 10 yıllık bir kayboluşun ardından dünyaya ekibinin tamamını kaybeden psikolojisi bozuk bir pilot ile geri dönüşünü konu alıyor. Çizimler usta isim Colleen Doran, renklendirme ise Dave Stewart‘tan geliyor.


Pride of Baghdad (2006)

Amerikan işgali sırasında Bağdat Hayvanat Bahçesi’nden kaçan 4 aslan, açlık ve kaosun hakim olduğu savaş içerisinde hayatta kalmaya çalışır. Saga ile yükselişe geçen Brian K. Vaughan‘ın yazdığı bu seri, kurtuluşun gerçek anlamının yanı sıra ‘özgürce ölmek, esaret altında yaşamaktan daha mı iyidir?’ gibi soruların cevabını arıyor. Çizimler Niko Henrichon‘a ait.Daytripper (2009)

Nefret ettiği bir kariyer, babasının kişiliğini gölgeleyen ünü ve birçok sorun ile başa çıkmaya çalışan yazar Oliva Domingos, hayatını yoluna koyacağı sırada karşılaştığı bir sürpriz sonucu yeni soru işaretleriyle başbaşa kalıyor. Seriyi yazıp çizen ekip, Umbrella Academy’nin yaratıcısı Gabrial Bae ile Eisner ödüllü Fabio Moon‘dan oluşuyor.


Filthy Rich (2009)

Sakatlık, uyuşturucu ve kumar sorunları yüzünden futbol kariyerini geride bırakmak zorunda kalan Richard Junkin, New Jersey’de yasa dışı araba satmaya başlar. Daha sonra, büyük bir hevesle patronun tehlikeli ve çekici kızı Victoria’nın korumalığını yapmaya başlayan Junkin, aniden onun kirli işlerini yapan bir katile dönüşür. Noir estetiğin hakim olduğu bu seriyi, Batman Damned ile yeniden adını duyuran tecrübeli yazar Brian Azzarello kaleme alırken, Victor Santos çizimleriyle hayat veriyor.


Clean Room (2015)

Okuyucuların en sevdiği yazarlardan olan Gail Simone ve çizerler Jon Davis-Hunt ile Jenny Frison‘ın kaleme aldığı Clean Room, psikoloji ve din endüstrisinde önemli bir konumda olan sivil toplum kuruluşunda öğretmen olarak çalışan Astrid Mueller‘ın gizemli hayatını ve en az kendisi kadar esrarengiz olan kitabından kaynaklanan olayları konu ediniyor.


American Carnage (2018)

Vertigo’nun güncel başlıklarından olan American Carnage, gözden düşmüş FBI ajanı Richard Wright’ın eski akıl hocası tarafından şöhretini geri kazanması için ölen FBI ajanının katillerini bulmaya gönderişini sürükleyici ve politik bir şekilde anlatıyor. 8. sayısını geride bırakan polisiye seriyi Bryan Hill kaleme alıyor, çizimler ise Leandro Fernandez‘den geliyor.