İzleme & Okuma Rehberi: Star Wars

2015’te üçüncü üçlemeyle sinema salonlarına geri dönen Star Wars, bu yıl bölüm 8, The Last Jedi ile karşımızda. Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside geçen bu hikaye nasıl izlenmeli, biraz bunu inceleyelim.


İzleme Rehberi

Öncelikle şunu belirtmek gerek; efsane serinin yapımcısı, yönetmeni ve yazarı olan George Lucas bize bu hikayeyi anlatmak için ilginç bir yol seçiyor. Filmlerin kronolojik sırası ve hikaye sırası farklı. İlk çekilen üçleme serinin 4, 5 ve 6. filmi. 1977, 1980 ve 1983’de çıkan A New Hope, The Empire Strikes Back ve Return Of The Jedi filmleri. Return Of The Jedi filminden 16 yıl sonra, 1999’da hikayemizin ikinci üçlemesi geliyor. The Phantom Manace filmi hikayenin ilk filmi. The Phantom Manace’ten üç yıl sonra, 2002’de ikinci film, Attack of the Clones ve yine üç yıl sonra, 2005’te üçüncü film, Revenge of the Sith filmiyle seri, on yıllık ara vermek üzere sinemaya veda ediyor.


Aslında George Lucas Star Wars’ı tekrar sinemaya döndürme fikrinden oldukça uzaktı ancak Disney, Lucas Film haklarını satın aldıktan sonra hikayeyi devam ettirme kararı aldı. Böylece Star Wars efsanesi yeni bir üçlemeyle beyaz perdeye geri döndü. Hikayemizin yedinci filmi The Force Awakens, 2015’te beyaz perdedeki rekorlarıyla Star Wars evrenindeki yerini aldı.

Empire_Strikes Back.jpg

Asıl seri ve üçlemelerin yanında Disney, Star Wars evreninde geçen farklı filmler yapmaya da karar verdi. Bunun ilk örneğini 2016’da Rogue One hikayesiyle izledik. Rogue One orijinal hikayede yer almamasına rağmen tüm Star Wars hayranlarının en favori filmleri arasında yerini aldı. Bu yılda hikayemizin sekizinci filmi The Last Jedi’ı görmek üzereyiz. 2018’de de orijinal hikayeden farklı bir Star Wars hikayesi izleyeceğiz. Star Wars filminin ilk üçlemesinde ve yedinci filmde yer alan Han Solo karakterinin hikayesini anlatacak olan Solo: A Star Wars Story filmi de hayranları memnun edecek gibi görünüyor.


luke-backpack.jpg

Tüm bu filmlerin yanında Star Wars evrenine ait iki seri de bulunuyor. Bunların ilki 2008-2015 yılları arasında yayınlanmış olan The Clone Wars. The Clone Wars zaman olarak Star Wars evreninde ikinci üçlemeye ait. Yani 1,2 ve 3. filmde yer alan karakterlerin hikayeleri anlatılıyor. Bu seriyle, ikinci üçlemede yer alan karakterleri daha derin incelememizi sağlayan The Clone Wars serisi, tüm hayranların favorisi. İkinci seri ise The Rebels. Imparatorluğa karşı kurulan Asilerin hikayesinin anlatıldığı The Rebels serisi Star Wars evreninde zaman olarak ilk üçlemeye ait. 2014’te başlayan seri hala devam etmekte ve ülkemizde Disney Channel’da yayınlanmakta. Star Wars evrenine ait favori karakterleri içeren seri ayrıca filmde yer almayan, bu seriyle tanıdığımız karakterleri de içermekte. Star Wars filmlerini izledikten sonra hikayenin hayranı olursanız, Bu serileri de mutlaka izlemek isteyeceksiniz.

Peki Filmler Nasıl İzlenmeli?

Benim önerim, her zaman kronolojik sıradan yana. Yani seriyi 4-5-6-1-2-3 ve son olarak 7 ve 8. film şeklinde izlemeniz daha doğru olacaktır.


Rogue One’ın Üçleme Arasındaki Yeri

Rogue One hikayenin 3,5. filmi gibi aslında. Yani 3. ve 4. film arasındaki bir zamanda geçen Rogue One, filmi Star Wars serisini izlemeye başladığınızda ilk izleyeceğiniz film olabilir.

‘Benim kafam karışmasın.’ diyorsanız önce ikinci üçlemeyi, ardından Rogue One’ı, birinci üçlemeyi ve gelen son iki filmi izleyebilirsiniz. Yani 1-2-3 – Rogue One – 4-5-6-7 ve The Last Jedi şeklinde izleyerek de Star Wars evrenine dahil olabilirsiniz. Ancak bu şekilde izlediğinizde 4. ve 5. filme dair büyük ‘spoiler’ alacağınızı belirteyim. Bu yüzden bu izleme şeklini önermiyorum.


Star Wars izleme rehberinin yanında bir de okuma rehberi var elbette. Tüm filmleri izledikten sonra evrene zaten dahil olup, birçok şeyi öğrenmiş oluyorsunuz ama eğer tam anlamıyla bir Jedi’ya ya da bir Sith’e dönüşmek istiyorsanız Star Wars evrenine ait kitaplar tam size göre. Güç hakkında daha derin bir bilgiye sahip olduğunuz, ‘Nasıl bir Jedi olurum?’ ya da ‘Nasıl bir Sith’e dönüşürüm?’ sorularınıza cevap veren Star Wars evrenine ait kitaplar şöyle;


Eski Cumhuriyet Serisi

 1. Darth Bane: Yıkım Yolu

 2. Darth Bane: İkili Yönetim

 3. Darth Bane: Kötülüğün Hanedanı

 4. Darth Maul: Gölge Avcı

 5. Cestus Hilesi

 6. Jedi Sınavı

 7. Hassas Nokta

 8. Karanlık Buluşma

 9. Kötülük Labirenti

 10. Kara Lord Darth Vader

 11. İmparatorluğun Gölgeleri

Thrawn Üçlemesi

 1. İmparatorluğun Varisi

 2. Karanlık Gücün Yükselişi

 3. Son Emir

Jedi Akademi Serisi

 1. Jedi Arayışı

 2. Karanlık Çırak

 3. Gücün Kahramanları

Yeni Jedi Düzeni Serisi (Henüz Tamamlanmadı)

 1. Vector Prime

star-wars-1-joe-quesada-cover-1536x864-199902441259.jpg

Tüm bu kitapların yanında Marvel’ın yayınladığı çizgi romanlar da mevcut. Hala düzenli olarak bastığı çizgi romanların yanında yedi ciltlik bir çizgi roman serisi aynı zamanda daha önce bahsettiğim Clone Wars serisi. Bu çizgi romanlar ise şöyle;

 1. Star Wars Klon Savaşları Cilt 1: Kamino Savunması ve Diğer Hikayeler

 2. Star Wars Klon Savaşları Cilt 2: Zaferler ve Fedakarlıklar

 3. Star Wars Klon Savaşları Cilt 3: Jabiim’de Son Direniş

 4. Star Wars Klon Savaşları Cilt 4: Aydınlık ve Karanlık

 5. Star Wars Klon Savaşları Cilt 5: En İyi Kılıçlar

 6. Star Wars Klon Savaşları Cilt 6: Savaş Alanları

 7. Star Wars Klon Savaşları Cilt 7: Kardeş Oldukları Zamanlar

Çizgi roman okumayı sevenler için harika bir seçenek olan yedi ciltlik seri Star Wars evreninde sizi derin bir yolculuğa çıkaracak. Özellikle Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi hayranları için eşsiz bir seri Klon Savaşları.

Tüm bunlardan farklı üç kitap daha mevcut. Bu kitapların uyarlaması olan Solo: A Star Wars Story’nin 2018’de geleceğini bir kez daha hatırlatalım. Bu kitapların isimleri ise şöyle;

 1. Han Solo’nun Maceraları Bölüm 1: Han Solo Yıldızın Ucunda

 2. Han Solo’nun Maceraları Bölüm 2: Han Solo’nun İntikamı

 3. Han Solo’nun Maceraları Bölüm 3: Han Solo ve Kayıp Miras