İnceleme: Why Are You Doing This? (2004)

Kendine has çizgisi ve ‘I Killed Adolf Hitler’ gibi etkileyici eserleriyle adından söz ettiren sanatçı Jason‘ın en sevilen eserlerinden biri olan ‘Why Are You Doing This?’i okuma fırsatına eriştim. 2004 yılında yayınlanan ve bağımsız karikatür sanatının kolektif hafızasında yer edinen bu grafik roman, güçlü anlatısı ve özgün sanatı ile okuyucuyu kendisine bağlamayı ve kısa sürede zengin bir hikaye anlatmayı başarıyor.


Özgünlüğü En Büyük Artısı


Jason’ın özgünlüğünü bir kez daha bizlere sunduğu eser, çizimlerinin renkliliği bir yana, oldukça noir temalar içeren bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Hayatında sıkıntılı bir dönem geçiren ana karakterimiz Alex’in kendini cinayet sarmalının içinde bulmasıyla gelişen olaylar; dostluğun, yaşamın ve anıların kıymetine değinen söylemler geliştiriyor. Bu noktada Jason’ın usta hikaye anlatıcılığıyla kapılıyoruz. Diğer eserlerine oranla daha fazla diyalog kullandığı bu eserinde, okuyucusunu grafik romanın ismine yakışır şekilde bol bol “Bu şimdi bunu neden yapıyor?” telaşına düşürüyor. Genel bir sohbet havasıyla başlayan ve çok hızlı karanlık bir temaya çekilen öykü ise başlığındaki soruyu hikayenin iki kırılma noktasında Alex’e sordurarak onun şaşkınlığına bizi de ortak ediyor.

Why Are You Doing This? – Jason, Fantagraphics

Kaygılarını okuyucusunda yaşatmayı başaran yazar, anlatı boyunca karakterlerini doğru veya yanlış da olsa, kritik kararlar aldırarak gizem duygusunu taze tutuyor. Çekici figürler ve kendilerinden emin halleri, bizi yaşananları sorgulama gibi bir refleks göstermeye fırsat bile vermeden sadece ana odaklanmaya iterek 48 sayfalık, su gibi akıcı bir deneyim sunuyor.

Hikayenin açılışında geçen muhabbetin, öykünün finalinde oldukça can alıcı bir şekilde karşımıza çıkışı ise bize önemli bir gerçeği hatırlatıyor: ”Bir gün hepimiz, dost masasında ya anlatan ya da anlatılan olacağız.”


Minimal hikaye anlatıcılığının usta örneklerinden ve Jason zekasıyla bezeli Why Are You Doing This?, sizi kısa bir yolculuğa davet ediyor.