İnceleme: Waves (2019)

Fransız yazar Ingrid Chabbert’in kendi deneyimlerine dayanan, Carole Maurel’in çizimleriyle zenginleştirilmiş, orijinal dilinde Fransızca fakat 2019 yılında İngilizce versiyonu yayınlanmış olan Waves, bir çiftin çocuk sahibi olma yolunda yaşadığı türlü zorlukları fakat her şeye rağmen umutlarını koruyarak yeniden doğuşlarını her bir sayfasındaki etkileyici çizimlerle okura sunuyor.


Waves: Sevginin, Yasın ve Yeniden Toparlanmanın Öyküsü


Waves, Ingrid Chabbert’in ve eşinin uzun uğraşlar sonucu çocuk sahibi olmaya çabalarına ve çeşitli komplikasyonlar sonucu 2009 yılında oğullarını kaybetme tecrübelerine dayanıyor. Fakat hikaye boyunca eşinin ve terapinin ona ihtiyaç duyduğu desteği vermesiyle karanlıktan çıkıyor ve bir çocuk kitabı yazmayı başarıyor. Yazarın bu olayları yaşamış olması anlatımın etkisini artırıyor ve tabii ki hikayenin bu denli zengin olmasında Carole Maurel’in de etkisi büyük.Maurel’in kullandığı renkler de okuyucuyu etkileyen önemli unsurlardan bir tanesi. Hikayenin başlarında kullanılan turuncular, sarılar ve yeşiller ameliyat sonrası yerini siyaha ve beyaza bırakıyor. Hastanede kalma süresince tek renkli şeyin karakterimizin, sayesinde rahatladığı defteri olduğunu görüyoruz. Zaman zaman tanık olduğumuz rüyalar dışında, çiftin iyileşme sürecinde başladıkları terapi sırasında ve sonrasında ufak ufak renklerin kullanıldığı göze çarpıyor. Sıkıntıları, acıları paylaşmak ve diğer insanların da aynı süreçten geçtiğini görmek

çiftimize iyi geliyor, yavaş yavaş turuncu ve kırmızı gibi sıcak tonlar eklenmeye başlıyor. Aslında Ingrid Chabbert’in de kitabın sonunda belirttiği gibi birçok insan bu tarz problemler yaşıyor ve onların yürüdüğü yoldan yürüyor. Bu yüzden terapideki diğer çiftler de bu süre boyunca renklenmeye başlıyor. Bu zeka dolu görsel betimleme, eserin en güçlü taraflarından.


Kaybettiği oğlunu şu sözlerle anlatıyor Chabbert kitabın sonunda, “…onu göremiyoruz, fakat oğlumuz hala bizimle. Küçük bir yıldız gibi.” Bu kaybın ve yasın ona sonunda hikayesini anlatma gücü verdiğini belirterek, okuyucuların hikaye boyunca kendilerinden birçok şey bulabileceğini belirterek sonlandırıyor kitabın son sözünü.


Waves, Ingrid Chabbart’ın, Carole Maurel’in muhteşem çizimlerinde de görüldüğü gibi siyah-beyaz sahneleri sandalına sıkıca tutunarak geride bırakma ve yeniden doğma hikayesi fakat bu etkileyici çalışma, sadece Chabbart’ın bebeğini kaybetme ve toparlanma hikayesi değil, her bireyin yaşayabileceği “sevginin, yasın ve yeniden toparlanmanın” hikayesi.