İnceleme: Venom

Venom, 5 Ekim’de vizyona girdi. İnceleme yazısı spoiler içerir.

Ürünün daha fazla kitleye ulaşmasını arzulamak gayet doğal bir ticari hedef fakat bu neden filmin ortasında gerçekleşir? Filmin 18 yaş üstü için tasarlandığı o kadar belli ki vahşet içermesi gereken sahneler, arkada çalan gergin ve gereksiz baskın müzikler ile birleştiği zaman ortaya tam anlamıyla simbiyot çorbası çıkıyor. Kopan kafaların verdiği tepki ile Venom’un ekrandan kaçırılmak istenişini Disney’e ucuz bir göz kırpma işareti olarak görüyorum.

d6dd60d49c6b487c695c5f3f604959bbfcebbb70

Herkesin Eddie Brock ile Venom birleşmesini görmek istediği bir ortamda karakterin halihazırda anlatılmış bir derdini restoran sahnesi çekerek uzatmak, Venom’un ekran süresinin kısalmasına yol açıyor. Aynı şekilde, defalarca gözümüze sokulan simbiyot test sahnelerinin zaman çalmaktan başka bir işlevi yok. 1 saat 52 dakika uzunluğunda olan bir filmde yaklaşık 1 saat Venom ortalıkta görünmüyor. Venom ise tutarsız bir şirinlikten öteye geçemiyor.

Carlton Drake’in her üç filmden dördünde görülen ‘dünya çok kötü gidiyor, o zaman değiştirelim’ motivasyonu Riz Ahmed’in yavan oyunculuğu ile birlikte genel anlatımın tekdüze işleyişini oluşturuyor.


Tom Hardy, çok iyi bir aktör olduğu için kötü Eddie Brock performansı bile filmi vasat seviyesine çekebiliyor. Michelle Williams’ın canlandırdığı Anne Weying ile olan etkileşimi Eddie’nin dramatik anlatımına katkı sağlıyor. İkili arasındaki ilişkinin klişe bir şekilde sona ermemesi belki de filmin şaşırtan tek yanı. Eddie Brock & Venom ilişkisi ise birkaç sahne dışında çok tutarsız. Ani bir şekilde karar değiştiren, adeta Walt Disney karakterine dönüşen bir Venom var ve bu değişikliğin elle tutulur bir açıklaması bile yok.

Dog21gyXoAAOs9x

Son savaş Venom’un ani karar değişikliğinin sonucunda gerçekleşen bir karmaşa. Bulanık bir aksiyon var ve ekranda ne olup bittiğini takip etmek zor. Eddie’nin sözde ölüşü ise klişe dolabına sığmayacak büyüklükte bir anlatım. Kavganın başlama basitliğine değinmiyorum bile. Film boyunca devam eden rahatsız edici ses kullanımı burada da devam ediyor ve film kısa süren yavan bir aksiyon sonucunda sona eriyor.


Film sonrası sahnesinde Woody Harrelson’ı (Cletus Kasady, Carnage) görmek güzel. Venom devam filminin gelmesini Tom Hardy ve Harrelson gibi iki iyi aktörün tek film ile sınırlı kalmaması için istiyorum. İyi yazılmış bir hikaye ile ortaya etkileyici bir iş çıkabilir.

CADDE NOTU: 5.0/10