İnceleme: The Defenders

İlk izlenim yazısını okuduysanız ‘bu dizi olmuş gibi görünüyor’ ifadesini kullanmıştım ancak diziyi tamamladıktan sonra hayal kırıklığım gün yüzüne çıktı. Spoiler dolu bir yazı olacak. 

DHdNQnkXcAARv5c.jpg

İlk izlenim yazısında karakterlerin diyalogları ve hikaye geçişlerinin geri kalan bölümler için umut verdiğini söylemiştim ancak 4. bölümden sonra umut yerini yavaş yavaş hayal kırıklığına bırakmaya başladı. En büyük hayal kırıklığım ise Elektra tarafından geldi. Elektra’nın geri dönüşü sevindirici olsa da dizide kapladığı rol neredeyse Hand’den fazla. Özellikle Matt ile Elektra arasında yaşananlar tadında bırakılmalıydı. Ya Elektra hiç ölmeyecekti ya da hep ölü kalacaktı. Diğer bir hayal kırıklığı ise Daredevil’ın ikinci sezonunda gördüğümüz ordunun yarısını bile göremedik dizide. Üstelik bütün Hand üyelerinin bir arada olduğunu düşünürsek. Sürekli 5-10 kişilik bir dövüş yaşandı. Gözümüzde bu kadar büyütülen bir simge, görsel anlatımda bunu başaramadı.

ep-13-Elektra-tomb.jpg

Dizinin sevdiğim tarafları yok muydu? Elbette vardı. Uzun bir aradan sonra Matt Murdock’ı görmek çok güzeldi. Sadece Matt değil Jessica Jones’u ve tavrılarını da özlemişim.

En çok eleştirilen konulardan birine gelmek istiyorum: Iron Fist. Dizi ilk başladığı zaman Finn Jones’u eleştirmiştik rolü taşıyamıyor, aksiyon sahnelerini iyi yediremiyor diye. Donuk bakışları ve her ne kadar sempatik olsa da gereksiz dramatik havası da cabasıydı. Ancak The Defenders’ta rolünün üstüne koyan bir Iron Fist ve Danny Rand gördüm ben. Yeterli mi? Charlie Cox ve Krysten Ritter’ın oyunculukları ile karşılaştırınca yeterli değil ancak gelecek için umutlandım.


Benim için Mike Colter, Finn Jones’dan daha büyük hayal kırıklığı oldu. Luke Cage olarak izlediğimden beri Mike Colter’e alışamadım. Sürekli aşamadığı bir çizgisi varmış gibi geliyor bana. Tam şimdi rolü alıp götürecek dediğim anda ekranda kasılan bir aktör görüyorum. Aktörü severim, çok sempatik adam ancak Luke Cage olarak yeterli değil.

Gelelim Daredevil ve Iron Fist’e kök söktüren, insanların adını duyduğu anda intihar etmesine yol açan büyük Hand grubuna. Alexandra Reid karakterini Sigourney Weaver gibi usta bir oyuncuya emanet etmek çok iyi hamleydi. Rolünü iyi taşıdı, ne istediğini bilen güçlü kalmaya çalışan bir kadın gördüm ekranda. Ölüm şekli ise sinir bozucu. Herhangi bit temele dayanmayan suni bir karar sonucu Elektra tarafından öldürüldü.

Sigourney-Weaver-as-Alexandra-in-The-Defenders.jpg

Ekibin geç toplandığı söyleniyor. O açıdan herhangi bir eleştiri getirmem doğru olmaz diye düşünüyorum. Her şeyin bu kadar hızlı sığdırılmaya çalışıldığı bir dizide belki de en doğru hamle ekibin yavaş bir şekilde araya gelmesiydi. Matt’in Jessica’nın avukatı olarak içeriye dalması, Danny Rand’in Luke Cage ile karşı karşıya gelmesi izlemesi keyifli sahnelerdi.

Dizide her karakterin ssahnesinde arkaya verilen renkler çok hoş. Renklerin canlılığı konusunda tatmin edici bir dizi oldu The Defenders. Luke Cage’in sahnesinde sarı, Matt Murdock da ise kırmızı tonlarını görmek çok güzeldi.

DHqdoS7XcAAsdCX.jpg

Son sahnesinde klişeyi iliklerime kadar hissettiğim The Defenders bir çok hatalı yanı olsa da kesinlikle kötü bir dizi değil. Marvel dizilerinde her dizi Daredevil ile karşılaştırılır. Şunu söyleyebilirim; her ne kadar bu 4 karakteri bir arada görmek keyif verici olsa da Defenders, Daredevil dizisinin yanına yaklaşamaz.

CADDE NOTU: 6.5 / 10