İnceleme: Swamp Thing Kış Özel Sayısı

10 Eylül 2017’de aramızdan bir çizgi roman efsanesi ayrıldı. Len Wein yaratıcısı olduğu Swamp Thing‘in hikayesini bitiremeden hayatını kaybetti. Karakterin diğer bir yaratıcısı olan çizer Bernie Wrightson‘ı 18 Mart 2017’de kaybetmiştik.


DC Comics, efsanenin vefatından sonra onun hikayesini yarım bırakmama kararı aldı ve ‘Swamp Thing Winter Special’ özel sayısını duyurdu. 80 sayfalık bu özel sayı içerisinde Len Wein’in hikayesi de herhangi bir diyalog olmadan yayımlandı. Bunun sebebini Editör Rebecca Taylor açıkladı.


“Len’in evinde çalamayacağı bir piyano vardı. Kitap, fotoğraf ve sanat dolu bir odaya sıkışmıştı. Aynı zamanda Swamp Thing’in eş yaratıcısı Bernie Wrightson’ın da dahil olmak üzere oda içerisinde değerli bir adamın yaptığı değerli parçalar vardı. Piyano oradaydı. Böylece nasıl çalınacağını bilen biri geldiğinde Len dinleyebilirdi. Nota bilmiyor veya melodi yapamıyor olmasına rağmen müziği çok seviyordu. Onun bir köşede oturup şarkı söyleyerek gülümsemesini unutmayacağım. Gece boyunca bütün parti onun etrafında dönerdi, o farketmezdi. Çünkü o gerçekten piyano çalmayı bilen birisini dinlemek istiyordu.
Len ile Swamp Thing hikayesi üzerine çalışırken sanki onunla yer değiştirmiş gibi hissettim. Köşede oturarak şarkı söylüyordum ve o hikayeyi çalarken onu dinliyordum. Onu dinlemek beni çok mutlu ediyordu çünkü hiç kimse Len gibi hikaye çalamazdı. Bizde bu yüzden hikayeyi metin olmadan sunuyoruz. Hiç kimse onun gibi yazamadığına göre denemek yerine hikayenin kendisi için konuşmasına izin vermek istedik.
Umarız, Len’in çizgi roman dünyasına verdiği inanılmaz hediyeler hakkında bir fikir vereceğiz. Her şey bitmemiş olduğu için içimde buruk bir acı olsa da Len’in son hikayesini olduğu gibi yayımlamaktan mutluluk duyuyorum. Bir şeyler yaratmayı çok severdi ancak aynı zamanda insanları da çok sevdi. Bir şeyler ortaya çıkarma sevgisini taşıyan insanları. Bu olduğu gibi bırakılan son öykü bir daha asla çalamayacağı bir piyano gibi hissettiriyor ama bunları bize bıraktı. Bize verdiği tüm karakterlerin ve hikayelerin kullanılıp kullanılmadığını, onu sevenler tarafından paylaşıldığını hatırlatan bir mesaj. Daha fazla müzik yapılması için gönderen kişi tarafından.”

Bu anlam dolu özel sayının içerisinde Tom King ve Jason Fabok’un gönüllü olarak üstlendiği bir Swamp Thing hikayesi daha bulunuyor.


Sayıyı okumadan önce yukarıda görmüş olduğunuz editör yazısına göz atmak istedim. Ardından Tom King’in Len Wein’in bıraktığı mirasa dramatik öğeler ile çok güzel sahip çıktığını ve Jason Fabok’un bu duyguyu çizimleri ile doruklara çıkardığını gördüm. Eğer Len Wein ile bir bağ kurabilmiş veya Rebecca Taylor’un veda niteliği taşıyan yazısından iki insan arasındaki bağı görebilmişseniz, hikayede bulunan bazı noktalar tüylerinizin diken diken olmasına neden olacak. Çizgi roman dünyası harika bir insanı kaybetti.


Hikaye Swamp Thing’in ailesini kaybetmiş bir çocuğu soğuk hava şartlarından kurtarması ile başlıyor. İkili görünmeyen kar canavarından kaçmaya başlıyor.


Tom King bir metafor uzmanı. İki karakterin arasındaki dinamik kimi zaman çok yüzeysel görünse de bir mimik, bir eylem ile bütün duygular açığa çıkıyor. İkilinin yaptığı bu yolculuk King’in ezoterik diyalogları sayesinde basit bir kalıbın içindeki derin düşünceler ile devam ediyor.


tumblr_p45o2qGOaX1stbkjno9_1280.jpg

Sayının vermek istediği mesajı çaresiz küçük çocuğun saflığı ve koruyucu konumda olan Swamp Thing’in iç dünyası ile çözüyoruz. Trajedik son ise içimizi burkuyor. Swamp Thing bir canavar mı, yoksa öyle düşünmemiz mi isteniyor?


Efsane isim Len Wein’e veda niteliği taşıyan özel sayı mutlaka göz atmanız gereken değil, Len Wein ve karakterin derdini benimsedikten sonra okumanız gereken dramatik ve sıcak bir veda.


IŞIKLAR İÇİNDE UYU LEN WEIN


Gelelim efsane ismin yarıda kalan serisine. Sayıda diyalogların yanı sıra çizimlerin de yarım kaldığını görüyoruz. Len Wein’in yazabildiği diyaloglar sayının sonunda metinler halinde verilmiş ve hikaye açığa kavuşturulmuş. Son karede sürpriz bir konuk getirmiş Wein.