İnceleme: Super Sons

Yazıda birçok seri ve karakter hakkında SPOILER bulunmaktadır.


Hatırlarsınız DC Comics, Rebirth dönemini yeni yeni tanıtırken Geoff Johns’un söyledikleri çok şey ifade ediyordu: “Kayıp olan bir şeyler var.”


Evet, Wally West başta olmak üzere pek çok isim kayıptı. Asıl kaybolan ise DC Comics’in ruhuydu. Yenilenen New 52 evreninde kahramanlarımızın ifade ettikleri değerler ile oluşturduklar miraslar asıl kaybolan unsurlardı. DC Comics bu durumun farkındaydı. Tavır ve açıklamaları ile bu değerlere odaklanıyorlardı. “Destiny” paylaşımında iki küçük çocuk göze çarpıyordu. Bu çocuklar Lois & Clark’ta tanıdığımız Superman’in minik oğlu Jonathan Kent ve Batman’in oğlu 5. Robin Damian Wayne‘di. Babalarının mirasını taşımak gerçekten onların kaderiydi. Biz ise bu ikilinin bunu nasıl başaracağını okumak için can atıyorduk.


Jon, Convergence serisinde çizgi roman hayatına gözlerini açtı. Kendini Flashpoint evreninde bulan Pre-52 Superman’i ve Lois Lane büyük ve bir o kadar güzel bir gelişme ile karşı karşıyaydı: Lois hamileydi. Convergence Superman #2 sayısında Lois’in doğumu bizzat Thomas Wayne tarafından yapıldı.

hI8abv.jpg

Jon’un hikayesi aynı zamanda Dan Jurgens’in yazdığı Lois & Clark‘ta devam etti. Hikayenin sonunda ailesinin kimliğini keşfeden Jon’un ilk kez uçtuğuna şahit olduk.


Damian Wayne’in ise New 52 ile kökeninde büyük bir değişim olmadı. Peter Tomasi’nin yazdığı Batman & Robin serisinde Robin kariyerine başladı ve önemli bir gelişim geçirdi. Bu süreç içerisinde Grant Morrison’ın ‘Batman Incorporated’ adlı serisinde annesi Talia al Ghul tarafından yapılan ve kendi DNA’sını taşıyan The Heretic tarafından öldürüldü. Ardından Batman & Robin: Robin Rises sayısında Apokolips’te dirildi.

Super Sons başlamadan önce neler oldu?

DC Universe: Rebirth sayısının görkemli panelinde Super Sons serisi duyuruldu ancak serinin başlangıcı oldukça oldukça uzak bir tarihti. Bu süreçte Peter Tomasi’nin yazdığı Superman serisi tam anlamıyla Jon’a odaklanıyordu. Peter Tomasi, Jon’u Superman’in ortağı ve öğrencisi olarak kusursuz bir şekilde kullandı. Seri ilerledikçe Jon, babasının mirasını sahipleniyor, bir yandan da kendisini ve güçlerini keşfediyordu. Tomasi, Damian’dan sonra Jon’un karakter gelişiminde de çok önemli bir yer ediniyordu.


Jon gerçekten Superman efsanesine çok ama çok yakıştı. Rebirth’ün en güzel hediyelerinden biriydi hepimiz için.

Superman: Trial of the Super Son

Jon ve Damian, karakterleri gereği hemen iyi bir arkadaşlık kuramadılar elbette. Jon, annesi ve babasının ellerinde şevkatle gelişirken Damian… Bilirsiniz işte Damian olarak büyüdü. İkilinin zıtlıkları birbirleriyle olan ilişkilerinin temelini burada attı. Batman’in planı bu aşamada başarıya ulaşmasa bile babalarını kurtarmak için Jon ve Damian her şeyi kenara atıp birlikte çalıştı. Bu sayede aralarında ortaklık kuruldu ve Super Sons’ın temeli de atılmış oldu.

Super Sons öncesinde olanları kısaca özetlediğimize göre inceleme yazısına başlayabiliriz!

Super Sons, Superman’in yazarı Peter Tomasi ve Superman’in çizerlerinden Jorge Jimenez’e emanet edildi. İki kararın da ne kadar yerinde olduğunu her sayıyı okuduğumuzda anlıyoruz. Tomasi için bu seri oldukça uzun olan bir halkanın son zinciriydi ve bunun altından güçlü bir şekilde kalktı. Jorge’nin pamuk gibi olan çizimlerinin çocuksu duyguları anlatmada çok başarılı olduğunu söylemek mümkün.


Hikaye Ne Vaat Ediyor?


Cevap basit: Dibine kadar eğlence. Rebirth temasının bu seriye yansıdığını söylersek kesinlikle yalan söylemiş olmayız. Jon ve Damian arasındaki rekabet ve zıtlıkların her sayıda ortaklık ve dostluğa ve hatta kardeşliğe dönüşmesi seriye daha da bağlanmanızı sağlıyor. İkilinin birbirlerini ne kadar besledikleri ve geliştirdiklerini okumak kesinlikle çok büyük zevk. Diğer serilerde bile bu dostluk hakkında gördüğünüz küçücük bir gelişme gülümsemeniz için yeterli.

Jon ve Damian’ın Dostluğu DC Comics Tarihinin En Güzel Dostluklarından 

Evet, gerçekten de öyle. O kadar sağlam temellere sahip bir dostluk kurulmaya başlandı ki en sevimli olanı bile diyebilirsiniz. Fakat bu biraz sizin hangi dostluk kavramı ile daha çok bağ kurduğunuz ile alakalı.

Super Sons Babalarının Mirasını Devralmaya Hazır Mı?

Gitgide daha da hazır oluyorlar. Super Sons’ı okurken ikisinin ileride Batman ile Superman olabileceğini görebiliyorsunuz. Ancak ne Jon, Clark olacak ne de Damian, Bruce haline gelecek. İkisi de çok farklı karakterler olacaklar. Ufak tefek özellikler dışında.

Super Sons Neden İptal Edildi?


Brian Michael Bendis, Marvel Comics’ten DC Comics’e transfer oldu ve Superman grubunu devraldı. Superman ve Action Comics hikayeleri tamamlandı ve Brian Bendis’e devredildi. Supergirl ve Super Sons ise iptal edildi.


tumblr_oh2pxaLG6r1stbkjno3_1280.jpg

Super Sons’a Ne Olacak?

Peter Tomasi yeni bir Super Sons serisi hazırlamakla meşgul şu sıralar. “Adventures of the Super Sons” Super Sons #16’yı çizen Carlo Barberi çizer koltuğunu Scott Snyder’ın yeni Justice League serisine transfer olan Jorge Jimenez’den devralacak. 12 sayıdan oluşacak seri önümüzdeki ay başlayacak.

CADDE NOTU: 8,5/10

İyi ki varsınız çocuklar.