İnceleme: Spider-Man: Homecoming

İlk olarak Captain America: Civil War’da görme şansı yakaladığımız Peter Parker’ın maceralarını Marvel Sinematik Evreni içerisinde izleyeceğimiz ilk filmi Spider-Man: Homecoming 7 Temmuz’da vizyona girdi. Film diğer eski filmlerle kıyasladığımızda artısıyla eksisiyle Spider-Man’e ve evrene yeni bir soluk getirdiği bir gerçek.


İlk olarak bahsetmek istediğim konu, film daha önceki uyarlamalarından farklı. Bu bizi daha önce ki gibi tekrara sürüklemiyor. Komik, ergen ve kendini ispatlayarak Avenger olmaya çalışan bir Peter izliyoruz. Film süper kahraman filmi olmasının yanı sıra bir aynı zamanda gençlik filmi. Sizi daha fazla yormadan şunu belirteyim; Film mutlaka görmeniz gereken ve harcadığınız zamana ve paraya değecek güzel bir Spider-Man filmi. Spider-Man hayranları zaten beklemeden biletini alsın.


Film, Peter Parker’ın Civil War’da yer alışının öncesinden ufak kesitler gösterirken, Tony Stark’la beraber değişen kostümü ve hayattaki amacıyla başlıyor. En başta dediğim gibi, Peter için hayatının amacı kendini ispatlamak. Okul hayatının yanında, okul sonrasında yaptığı ‘süper kahramanlıklar ve filmin kötü adamı Vulture’nın peşinde olması. Bu sırada Peter’ın yaşadığı trajikomik anlar bize bir Spider-Man’in kolay yetişmediğini göstererek kendini diğer filmlerden farklı kılıyor. Özlediğiniz naif kahramanlık duygusunu Tom Holland’dan alabiliyorsunuz.


Filmin kötüsünden bahsetmek gerekirse, onun hikayesinde öyle bir abartılık veya ‘tüm dünyayı ele geçireceğim’ havası yok. Göze batmadan ve belli bir amaca hizmet ettiğini bize inandıran bir kötüydü. Michael Keaton da tecrübesini ortaya koyuyor.

DEN2InWXcAA5pJU.jpg

Filmin eksikliklerine gelecek olursak, baskın bir Tony Stark var. Artık bir yerden sonra Spider-Man’in önüne geçiyor. Çoğu şeyi kendisi yapan ve gerektiğinde ‘al kostümünü başına çal’ diyebilecek kadar kendisine güvenen bir Peter Parker görmek isterdim. Keza bu karakterin kendisine kostüm yaptığını ve suça karşı savaştığını görüyoruz. Bu tutarsızlık anlatımı biraz bölüyor. Bütün bunlara rağmen, Tony Stark, genç bir süper kahramanın akıl hocası olarak üstüne düşeni fazlasıyla yaptı.


Film genel dinamikleri, kendi içerisinde tutarlı ve akıcı hikaye anlatımı, alt metni özenle kurgulanmış ana kötüsü ve Peter Parker’ı ile Marvel Sinematik Evreni’nin en keyifli yapımlarından biri. Devam filminde New York’ta süzülen Spider-Man görmek istiyorum.


CADDE NOTU: 7,5/10