İnceleme: Shazam

Shazam, yetişkin olsun olmasın, salonda bulunan izleyicisinin içini ısıtan bir aile filmi, peri masalı. Yönetmen David Sandberg, istediği her noktada izleyicisine bunu aktarıyor.


Zachary Levi & Billy Batson

Zachary Levi’nin rolüne çok özenle hazırlandığı herkesin malumu. Yetenekli aktör, ekran önünde küçük bir çocuğun omuzlarına yüklenen büyük yetenekleri en saf şekilde kullanışını akıcı bir performans ile sunuyor.


Asher Angel, hayat verdiği Billy Batson karakterinin gençliğe adımını atan yalnız bir çocuk oluşunu teatral bir oyunculuk yerine kendisi olarak sunmayı tercih ediyor. Batson’ın hikaye anlatımı boyunca süren dramatik arayışının filmin ters köşesini oluşturması, hem klişeleri kıran bir karar hem de yazının sonunda bahsedeceğim, filmin vermek istediği aile mesajına çok uygun.

Shazam

Mark Strong & Dr. Sivana

Mark Strong’un hayat verdiği Dr. Sivana karakterinin motivasyonu, dramatik başlayan açılış ile birlikte yükselse de, anlatımın hiçbir noktasında derinleşmeyi vaad etmeyen film içerisinde yerini sıradan bir kötü karaktere bırakıyor. Fakat film, bunun farkında ve bu durumu Shazam üzerinden sunduğu mizah anlatımları ile avantajına kullanmayı iyi biliyor.

Mark Strong – Dr. Sivana

The Wizard

Wizard, filmin kafada büyük soru işaretleri bırakan karakteri. Senaryonun çok yüce bir koruyucu, bilge olarak izleyicisine sunmak istediği Wizard, tezat bir şekilde filmin en günahkar karakteri ve bu senaristlerin bilinçli bir kararı değil.


Filmin başında çok karikatürize bir şekilde Thaddeus’ın babası ile kardeşi tarafından istenmeyen çocuk ilan edildiğini görüyoruz. Hemen sonrasında Wizard, hem Sivana ailesini ortadan kaldırıyor hem de inanılmaz bilge bir şekilde (!) küçük bir çocuğu kötü bir insana dönüştürüyor. Öte yandan izleyiciye yüzyıllardır kötülüğü hapseden koruyucu olarak tanıtılan Wizard, özensiz kaleme alınan bulanık bir karakter olarak veda ediyor. Umarım devam filmlerinde Black Adam üzerinden daha net bir şekilde işlenir. Tabii önce Superman -daha önce yaptığı gibi- düşüncesizliği yüzünden kendisini tokatlasaydı ama Warner Bros. henüz aktörleriyle anlaşamayan bir şirket olduğu için bu fırsat kaçtı.

Djimon Hounsou – The Wizard

Shazam Ailesi

Ufak tefek görsel detaylarla başta Rosa ve Victor Vasquez ile Darla Dudley olmak üzere aile fertlerine yazılan diyaloglar ailenin sadece kan bağından oluşan bir kurum olmadığını, içerisinde sevgi, saygı bulunan her kişinin bir araya gelerek bu temayı yaşatabileceğini çok güzel vurguluyor.


Filmin son 15-20 dakikasına kadar farklı hayatlardan kopup gelen karakterlerin yaşadıkları sorunlar ile birlikte başa çıkmaya çalıştıkları sürece şahit oluyoruz. Bir başka sorun ise burada baş gösteriyor. Film boyunca belli bir eşiği aşmak için çaba gösteren karakterler kaslı, alımlı ve uzun boylu oldukları andan itibaren bütün bu dertleri unutup, film boyunca çok yüzeysel kalan Seven Deadly Sins’i gayet neşeli bir şekilde dövüyorlar ve karakterlere yazılan ciddi -toplum baskısı, ait olamama hissi, obsesif kompülsif bozukluğu- gibi sorunlar tamamen çöpe atılıyor. Film sonundaki yemek sahnesi ise bunları açıklamak için yeterli olmuyor. Filmin spesifik olarak vurgulamak istediği bazı noktalarda birçok hasar, eksik anlatım var.

Jack Dylan Grazer & Freddy Freeman

Filmin açık ara en iyi yazılan ve oynanan karakteri. Jack Dylan Grazer, Freddy’nin hayata tutunmaya çalışan, yardımsever ve olgun ruhunu özümsemeyi çok iyi başarıyor. Yolculuk boyunca Billy’nin en iyi arkadaşı haline gelmesine rağmen, Billy olağanüstü güçlere kavuştuğu zaman ona yeteneklerini diğer canlılara yardım etmek için kullanması gerektiğini hatırlatacak kadar akıl hocası pozisyonuna da geçebiliyor. Hatta Shazam bu güçlerini etik dışı kullandığında Freddy, onu kendisine getirecek kadar olgun. İkilinin yer aldığı her sahne, çizgi roman yaratıcılığının sarıp sarmaladığı eğlenceli ve karakter gelişimine çok iyi hizmet eden anlar.

Jack Dylan Grazer, Zachary Levi – Shazam & Freddy Freeman

Son olarak Shazam, vurgulamak istediği noktalarda biraz hasarlı olsa da her yaştan insanın çeşitli anlamlar çıkarabileceği, çizgi roman büyüsüyle sarıp sarmalanan çok eğlenceli bir yapım.

CADDE NOTU: 7.5 / 10