İnceleme: Secret Empire #9

Bugünlerde hakkında ufak bilgiler duyduğumuz Legacy gibi yeni hikayelere doğru yola çıkan Marvel, 2017 yılındaki en büyük eventini de yavaş yavaş sonlandırmaya hazırlanıyor. Sondan bir önceki sayı olan Secret Empire #9 geçtiğimiz gün yayınlandı. Geçen sayıda gördüğümüz ihanet, entrika ve uzlaşma sahnelerinin önüne geçen aksiyon kısmı bu sayıda kendini iyice göstermiş. Okuduktan sonra aklımda Secret Empire #9 ile kalan en net bilgi bu oldu. Avengers’ı topladıktan sonra Hydra kuvvetleri ile sağlam savaşlar gördüğümüz 9. sayıya gelin yakından bakalım.

HİKAYE

Kobik ile bitirmiştik, Kobik ile de bu sayıyı açıyoruz. Her şeyin sebebi olduğunun farkında olan Kobik üzgün olduğunu gözyaşları ile söylerken Steve’e de olanları hatırlaması için yardım ediyor.

RCO003_w

Washington D.C.’de beyaz saray üstüne yerleştiği gemisinde Supreme Leader’ın yanına Baron Zemo esiri Black Panther ile birlikte geliyor. Zola çoktan küp parçasını aldığı için Zemo T’challa’yı öldürmeyi teklif ediyor. Steve bunu bütün dünyanın izleyeceği şekilde yapacaklarını söylüyor. Helmut’a uyuyan orduyu uyandırmanın zamanı geldiğini söylerken New Tian’ın delegeleri gemiye geliyor.


New Tian delegelerinin de gecikmesine sebep olan savaşta Hydra askerleri ve Marvel kahramanları kıyasıya savaşıyor. Son savaş diye anlatılan bu savaşta Captain America önderliğinde kahramanlar havada ve yerde Hydra Deathnoughts’ları ile karşılaşıyor. Sayı olarak üstün olan Hydra’nın bütün o kahramanlarımıza karşı diğer bir avantajı da elinde tuttuğu Avengers.

RCO011

New Tian delegesi Emma Frost ile Captain America’ya geçtiğimizde burada soğuk rüzgarlar esiyor. Steve Emma’yı küp parçasını vermediği için suçlarken artık iyi niyet göstermeyeceğini bildiriyor. Mutantları bir tehdit olarak gördüğünü bu yüzden kendilerine katılmadıkları takdirde karşına alacağını söylerken, Emma Magneto’nun dışarıdan yaptığı yardım ile diz çökmeyeceğini ilan ediyor. Saldırıdan kaçarken Arnim Zola eksik küp parçası olmadan da ellerindekini geliştirdikleri bir planı olduğunu söylüyor.


Ve bundan sonrası savaş görntüleri başlıyor. Yaşlı Logan ve Storm önderliğinde Mutantlar, Defenders, Hawkeye ve daha niceleri ölümüne mücadele verirken onları izleyen Thor şimşeklerinin gürültüsüne “Yeter artık!!!” diye bağırarak katılıyor.

RCO017.jpg

Champions’u tutan Taskmaster ve Black Ant yaptıkları işin amacını sorgularken Steve’in onları paralı asker olarak tuttuklarını öğreniyoruz. Paranın olduğu yerde sadakat olmadığını kanıtlayan Taskmaster ve Black Ant Champions’u serbest bırakıyorlar. Şartları ise Avengers’a bunu yaptıklarını söylemeleri. Ve işte böylece tüm ekipler tekrar bir araya geliyor. Viv Vision karşı taraftaki babası Vision’a ulaşmakla kalmayıp onu etkileyen virüsü de kapatmaya çalışıyor.


Kendinde olmayan Wanda’yı Dr.Strange’in çağrısıyla gelen Jane Foster durduruyor. Jane kafası karışmış halde ne olduğunu anlamaya çalışırken Sam onu güvenli bir yere götürmek üzere alıyor. Strange ise hem onu kurtarmak hem de savaşa yardım etmek için Wanda’nın üzerine gidiyor.

RCO022.jpg

Zemo esiri T’Challa’ya uyuyan ordularını tanıtırken onların nasıl uysal birer savaşçı olduklarından bahsediyor. Tam bu sırada Bucky Barnes tekmesiyle Zemo’nun üstüne iniyor. Bucky’i kolundan vurup üstünlük sağlayan Zemo’yu Black Panther kelepçeleri ile boğarak durduruyor. Bucky Zemo ile ilgilenirken T’Challa Steven’in peşinden gidiyor.


Doctor Faustus ise Ajan Carter’ı eğitimleri ile Hydra kontrolüne almış görünüyor.Sharon Hail Hydra selamından sonra çay servisinde bulunduğu Doctor Faustus’u zehirlenirken görüyoruz. Faustus’un üstünde kullandığı ses tonuna bağışıklık edinen Carter eskiden tanıdığı Steve sayesinde bilgisayar şifresini girebiliyor ve bütün savaş uçaklarını düşürüyor. Arnim Zola Stark teknolojisini geliştirip kozmik küpü gerçek bir silaha çevirdiğini anlattıktan sonra küpü Steve’in üstünde kullanıyor. Bütün bunları biz de Black Panther ile gizlice izliyoruz.

RCO028

Kobik sayesinde kim olduğunu, neler yaşadığını, arkadaşlarını, düşmanlarını, sevdiklerini hatırlayan Steve hala nerede olduğunu çözemezken Kobik ona değişen gerçekliğini de gösteriyor. Böylece biz de anlıyoruz ki bulundukları yer aslında Kobik’in zihni. Kobik’e aynı şekilde onu geri gönderebileceğini söylerken Kobik Red Skull’un korkusuyla da kaçıyor.


Kahramanlarımız büyük bir birlik ve umutlar içinde biraz da zevk alarak Hdyra karşı durdukları zaman Black Panther “Kaçın” bağırışlarıyla aralarına katılıyor. Anlatıcı gibi biz de görüyoruz ki her ne kadar Steve’in ordularını, müttefiklerini yensek de henüz kendisini yenemedik!

RCO036_w (1).jpg

İNCELEME

Son yazıda demiştim bu sefer işler kızışıyor diye. Gördünüz, gerçekten kızıştı. Daha fazla savaşların, yumrukların yanında bu sayıda tarafların kartlarını tam çektiklerini gördük. Avengers ekibi tam olarak bir araya gelmesine karşın artık bedenen de farklı bir Captain America karşımızda.


Kobik’in çocuksu üzüntüsünü ve pişmanlığını artık bir şeyleri çözmeye başlayan Steve ile birlikte gördüğümüz sayfalar benim okumaktan zevk aldığım sayfalardan. Bütün o aksiyon, dramın yanında artık biliyoruz Kobik’in zihninde geçen sahneler tüm hikaye boyunca güzel bir nefes almaydı bana göre. Kobik her ne kadar kaçsa da bir dahaki sayı muhtemelen buradaki Steve’in geri dönüşünü göreceğiz. Umarım artık görürüz.


Steve artık kılıçlarını sonuna kadar çekti. İyi niyetin tamamen bittiğini kendisi de belirtirken, Black Panther için verdiği ölüm emri ve New Tian’ı karşısına alması da dediğini kanıtlayan kararlarıydı. Burada her ne kadar T’Challa’yı öldürme fikrinden dolayı ona kızsam da onun gözünden baktığımızda çok doğru bir hamle. T’Challa yaşadığı sürece Wakanda onun için hep bir tehdit olacaktı. Steve’in bu konuda yanlışı T’Challa’yı hafife almak oldu. Bucky olmasa bile Black Panther’in Zemo’nun elinden kurtulabileceği bariz.


Bütün Avengers’ın ve diğer Marvel kahramanlarının bir araya gelmesi ve verdikleri savaş çizimler sayesinde tam bir seyir zevki sayfalardı. Steve’in Avengers’ının da yavaş yavaş elden gittiğini gördük bu sayıda.  En çok Thor’un isyan etmesine sevindim. Aklı başında olduğu halde Steve’e hizmet eden bir tek oydu. Her ne kadar aşkı uğruna yapsa da bunları olanları düşünürsek bir tek sevgiliyi aşan bir boyuta geldi bu savaş.

1RCO017.jpg

Emma’nın kararlığı ve Magneto’nun desteği çok hoşuma giden bir sahne oldu. Burası yine Steve’in yaptığı bir hataydı. Magneto’yla ne kadar anlaşma yaparsan yap konu mutantların hayatı olduğunda karşı tarafta olduğunu bilmen lazımda. Sanırım yaşana kayıplar, onca savaş Steve’in bu event boyunca en sevdiğim özelliğini yok etmiş. Rakiplerinden bir adım önde olmasına alışkın olduğumuz Steve 9.sayı itibariyle artık plansız hırsıyla ardını düşünmeden hareket eden bir lider haline geldi.


Uyuyan Ordu bir sonraki sayıda Cap’in yanındaki kuvvet olacak muhtemelen. Avengers’ın da gittiğini düşünürsek, Hydra askerleri hariç Steve’in elinde bir tek bu kaldı. Farklı güçler görmek açısından ben bu kısmı merak ediyorum.


Bucky ve T’Challa’yı beraber görmek, aklıma gelmeyen ama hoşuma giden bir sürpriz oldu. Tabi ki Steve-Bucky karşılaşması için hissettiğim heyecan çok daha başka bir seviyede. Gelecek sayı, umarım bana böyle bir sahne verirsin.


Sharon, ne kadar sağlam bir ajan olduğunu göstermeye devam ediyor. Burada belirtmeliyim Steve’in şifresini doğru bilmesi, Cap’in hala o şifreyi kullanıyor olması çok hoş bir ayrıntı olmuş.


Secret Empire’a dair en sevmediğim şeyi hikaye yeniden yapmış. 9 sayı boyunca “Tekrar birleşmiştik, yine ayağa kalktık, son bir umutla karşılarında durduk.” gibi sözler okumaktan bıktım. Evet, hikayede hep yenilen taraf olacağız ki Steve’in ne kadar kötüye gittiğini görebilelim. Ama gerçekten her seferinde böyle sözlere gerek var mı? Benim için bir yerden sonra tamamen inandırıcılığını yitirmek ile birlikte “Eee tamam hadi daha kötüsü ne söyle” moduna girmeme neden oldu. Muhtemelen 10. sayının bir yerlerinde de bunu göreceğiz ama son sayı olacağı için belki bu sefer gerçekten ayağa kalkarız.


CADDE NOTU: 7/10