İnceleme: Secret Empire #8

Adım adım sona yaklaştığımız Secret Empire’da işlerin nasıl ciddi ve kötü bir hal aldığını geçen sayıda görmüştük. Aradan geçen zamanı düşündüğümüzde unutmuş olabilirsiniz bu yüzden bir önceki inceleme Secret Empire #7 ‘yi  buraya bırakıyorum. Yeni katılanlarımız için serinin diğer incelemeleri de burada mevcut: Secret Empire #0-#5 ve Secret Empire #6. Geçen sayıya göre aksiyon seviyesi artmış, hüzün sahneleri azalmış bir sayıydı. Yine de çok önemli olayların gerçekleştiği Secret Empire #8’e gelin daha yakından bakalım.

HİKAYE

Hikayeye geçen sefer suya düşüp boğulmakta olan Steve Rogers ile başlıyoruz. Yine hayattan kopmak üzereyken yüzeyde gördüğü bir ışık ile hayata, yaşama tutunuyor. 2 seferdir “umut” olarak karşımıza çıkan bu kızın gizemini sayının sonunda çözüyor olacağız.


Nevada’da Giant-Man ve Rayshaun Lucas önceki bir sayıda lafı geçen zaman kapsülü fikrini gerçekleştiriyorlar. Sam’in kaydettiği bir video kalkanın kapanmasından ve Darkforce’e girmeden önceki zamanda gömülmüş olacak. Zamanı gelince açığa çıkacak olan kapsül  Darkforce’daki kahramanlarımıza ve Alpha Flight One’a mesaj göndermiş olacak.

04

Derken New York ve Alpha Flight Station’da Captain America Sam Wilson’ın mesajı her yerden yankılanır. Sam Inhuman’ları tutuldukları yerden kurtardıklarını ve son küp parçasını aldıklarını söyler. Bu parçayla onları kalkandan ve Darkforce’dan çıkarabileceklerini ama onun da buradaki kahramanların gücüne ihtiyacı olduğunu açıklar.


Helikopter iniş sahasında kanatları ile Cap Sam’i görüyoruz. Elinde küp parçası ile uçabileceği en yüksek noktaya çıkıp Darkforce ve kalkan arasında durması ve küpü hapis olanları çıkarmak için kullanması gerekiyor. Cap şans dilekleri eşliğinde Hydra uçaklarına doğru havalanır.

Uzayda Captain Marvel tekrar ümitlenip ekibine emir verirken Star-Lord ve Rocket Raccoon gelir. Galakside hiçbir yerden yardım alamadıklarını önceki sayılarda görmüştük. Rocket bu sefer başka bir fikri vardır. Elinde bir yerlerden çaldığı  bomba protipi vardır. Bombayı kalkana götürecek olan teslimat sistemi maalesef üstünde durdukları gemidir.


Mesaj New York’da pek etkili olmamıştır. Çünkü şimdiye kadar her şeyi denemişler. Dr.Strange kütüphane araştırmasından bir sonuçla dönmüştür fakat yapacağı büyü için Cloak ve Dagger’a ihtiyacı vardır.


Sam ise arkasında Hydra uçakları ile uçmayı sürdürür. Bütün kahramanlar tekrar umutla ayağa kalkmış iken Sam vurulur ve düşmeye başlar. Aynı şekilde Darkforce’da da işler yolunda gitmez. Cloak, Dagger ve Dr.Strange’in büyüsü hiçbir işe yaramaz.

17

Bir kanadı bombalarla yüklenen gemi bekleyişler ve dilekler eşliğinde kalkana çarpar. Büyük patlama gerçekleşir fakat kalkan dayanmaya devam eder. Sam’in düşmesi, büyünün işe yaramaması, kalkanın hala sapasağlam durması… Kahramanlarımız bir kez daha yenilmiştir. Çoğu son şanslarını tükettiklerini düşünürken mucizevi bir şey gerçekleşir: Carol’ın tek ümidi Quasar uykusundan uyanır. Bir taraftan da Sam yukarı soğuk suların dışına doğru yüzmeye başlar.


Quasar komadan kalkar kalkmaz kalkanı düşürmek üzere uzaya çıkar. Tüm gücüyle saldırması sonucu Avril kalkana hasar verip yıkmayı başarır. Kalkanın kalkmasıyla Chitauri yumurtalarının bulunduğu koordinatlara doğru ilerleyen Carol burayı havaya uçurur.

25

Iron Man ve Hawkeye hapis olan Inhumans’ları kurtarırken MAria Hill Blackout Bob’un tutulduğu yere gider. Burada görürüz ki New York’a yaptıklarına kendisi de anlam veremez. Çocuklarını ve eşini alan Hydra Bob’a bunları zorla yaptırmıştır. Ayrıca Bob’un akıl sağlığında da sorunlar vardır. Maria kahramanların onları kurtaracağını söylerken kendisinin de bir görevi olduğunu söyler ve Blackout’un kafasına bir tane sıkar. Bunun sonucunda New York tekrar güneşi görmüştür.


Elindeki küp parçası Cap’in yarasını iyileştirirken Ultimates, Alpha Flight, The Guardians ve New York kahramanları savaşmak için bir araya gelir. Iron Man bunun tam zamanında gerçekleştiğini çünkü Wakanda’daki küp parçasını Hydra’nın ele geçirdiğini söyler. Ellerindeki tek parça diğerlerine karşı yeterli olmayacaktır. Bu konuda yardım için Namor gelir. Yaptığı ihanet hatırlatılan Namor küstah bir tavırla asıl olayı anlamadıklarını söyler. Küpü Hydra’ya teslim etmek oyunun bir parçasıdır. Bunun haricinde yanında bir de misafir getirmiştir: Winter Soldier.

Böylece bütün kahramanlarımız birleşerek Wakanda’nın kralını yenip esir alan Hydra’ya doğru savaşmaya ilerler.


Başta gördüğümüz sahneyi son sayfalarda tamamlarız. Kızın peşinde koşup onu bulan Steve kızın Sharon olduğu görür ve birkaç anı hatırlar. Tam Sharon’a dokunacakken Sharon kaybolur. Bu sırada küçük bir kız ağlamaklı bir ses ile “O gitti. Hepsi gitti. Burada yalnız kaldık.” der. Sesin geldiği tarafta gözyaşları içinde Kobik’i görürüz.


İNCELEME


Gördüğünüz gibi sayılar ilerledikçe bir şeyler artık sonuçlanıyor. Sonunda tarafların daha doğrusu bizim tarafın bir araya geldiği bir sayı oldu. Hazırlık sayısından beri uzayda ve karanlıkta hapis olan kahramanlarımız kurtuldu. Aynı şekilde Inhumans da tutulduğu hapisten kurtarıldı. Artık kahramanların sahaya geri dönmesiyle kaliteli ve büyük karşılaşmalar göreceğimizin kanaatindeyim.


Sayıyı baştan değerlendirmek gerekirse öncelikle söylemeliyim zaman kapsülü olayı çok hızlı geçti. Kapsülü geçmişe gönderdiler, zamanı gelince de açıldı ve kayıt devreye girdi. Kayıtın o şekilde dev ekranlardan Hydra yönetimindeki ülkede nasıl verildiği soru işareti olarak kaldı. Çok dert edilecek bir yer değil ama Secret Empire gibi kailteli bulduğum bir hikayede burayı görmek isterdim. Sanırım sona doğru biraz acele ediyorlar.


Sam’in yaptığı plan bence baştan kusurluydu. Elinde küp parçasıyla hiçbir Hydra hava saldırısına takılmadan çıkacağını düşünmek acemilerin yapacağı bir hata. Bence burada yazarların amacı farklıydı. Alpha Flight’ı ve New York’da Dr.Strange’i başarısız yapmalarının altında da aynı amaç yatıyor. 8 hikaye boyunca arka anlatımda “Umudumuzu kaybettik.” , “Artık her şey bitmişti, yenilmiştik.” gibi acıtasyon içeren cümleler çok kullanıldı. Bence buradaki durum da yine böyle bir sahne yaratmaktı. Ama artık sıktığını söylemek zorundayım. Bu kadar çok kullanıp hepsinin sonunda da bir şekilde çevirince inandırıcılığını yitirdi. Ben okurken şimdi yeni bir “umut” gelir ve hepsini kurtaracak bir yol bulur diye içimden geçirdim.

Secret Empire 8 sayıda güzel sahneler, iyi hamleler, sağlam karşılaşmalar gösterse de Marvel’ın kahraman kaybı konusundaki korkaklığı bütün büyüyü bozmaya başladı. Tek kaybımız Black Widow oldu. Açıkcası bunları gördükten sonra soruyorum, zavallı Natasha’ın günahı neydi?


Quasar’un saldırısıyla anladık ki Carol boşuna aekadaşının kalkmasını beklemiyormuş. O kadar kahramana, güce sahip olan ekibin yapamadığını komadan kalkar kalkmaz yaptı. Helal sana Avril!!!


Bütün bu kurtuluşlar içinde en beğendiğim Darkforce’dan çıkış oldu. Natasha’dan sonra yapılması gereken pis işler görevi Maria Hill’e düştü. Blackout’u hem de yaptıklarından bir habersiz  masum Bob’u öldürmek zor ama yapılması gereken bir şeydi. Bu kısım konuşmalar ve infazı gerçekleştiren kişi bakımında doğru ve güzel olmuş bence.


Namor’un bahsettiği oyun umarız gerçekten iyi bir plandır. Hydra’yı ve Cap’i küçümseyerek yapılmış bir plan olursa küp parçası boşu boşuna elden gitmiş olacak. Fakat Bucky’nin geri dönmüş olması sevindirici. Eski dostlar geri döndükçe bizim lehimize de güzel şeyler olmaya başladı sonuçta. Her ne kadar Steve’in geçmişi değiştirilse de Bucky’e olan düşkünlüğünü biliyoruz. Belki bu bir noktada işimize yarar, kim bilir?


Kurtardığı kızın Sharon çıkması önceden aklıma gelmese de düşününce mantıklı. Çünkü öncesinde de Bucky ve Sam ile karşılaşıp yol arkadaşı olmuştu. Tıpkı onlar gibi Sharon’ı da kaybetmişken Kobik’in gelmesi artık yolun sonunda olduğumuzu gösterdi. Kobik’i o şekilde görünce ne yalan söyleyeyim üzüldüm. Her şey onun yüzünden olsa da baktığımızda o da bir kurban aslında. Yanlış ellerde kandırılmış küçük bir kız çocuğu.


Sona yaklaşmaları nedeniyle hızlandırdıkları bir sayı olan Secret Empire #8’i çok da sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Secret Empire’ı başta sevmemin en büyük sebebi her şeyi en ufak ayrıntısı ile ince ince işlemesiydi. Bu sayıda birden gelişenler olaylar seriye yakışmadı bence. Tabi karanlıkta ve kalkanda hapis kalma olayını gereksiz uzun bulanlar varsa aranızda sizi sevindirecek bir sayı olmuştur. İyi tarafından bakarsam bütün kahramanlarımız artık oyunda.


CADDE NOTU: 8/10

Her sayının sonunda dile getiriyorum bunu ama bu sefer doğru yerde söyleyeceğim sanırım: Artık işler kızıştı. Steve’in Kobik sayesinde geri dönecek olması, Black Panther’i kurtarmak ve küp parçalarını artık kullanmak üzere kahramanlarımızın Hydra’ya doğru ilerlemesi derken anlıyoruz ki bizi dolu dolu bir 9. sayı bekliyor.