İnceleme: Secret Empire #7

Secret Empire’ı incelediğimiz yazı dizisine 7. sayıyla devam ediyoruz. Maceraya yeni katılıyorsanız önceki incelemelere buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi acı bir kayıpla bizleri şoke eden 7. sayıya bakalım.

HİKAYE

Sayı #3’den beri uğramadığımız uzayda hapsolan Alpha Flight One ile başlıyor. Ekibimizi en son diğer dünyalardan diledikleri yardım çağrılarına cevap bulamazken bırakmıştık. Anlatımla başlayan kısımda anlıyoruz ki Chitauri ordusunun hasarı giderek artmış, teknikerler üzerinde çalışırken ordunun başlangıcı olan kraliçenin yumurtasının yeri bulunmuş. Mürettebat umutsuz konuşurken Carol onları durduruyor. Kalkan kapanmış olsa da görevini yerine getireceğini söylüyor. Sonra hala uyanmayan Quasar’ın yanına gidiyor. Burada vicdan hesaplaşması yapan Carol gemisinde acı çeken bütün ekibi için kendini sorumlu tutuyor. Kendisini suçlama sebebi kahraman, mükemmel insan olmaya çalışırken Steve Rogers’ın planında çok kolay aşılan bir engel olması. Bütün bu olanları düzeltmesi için ona ihtiyacı olduğunu söylüyor.

RCO005_w5

Buradan Red Skull’un elinde işkence gören Steve Rogers’a uğrayıp geçiyoruz. Bu sahne sayının sonunda devam edecek. Oraya gelmeden bizim dünyamızdaki Steve’in yanına geliyoruz. Patlamadan sağ kurtulan Cap halka arz için çağrılıyor. Haberlerde internet ve medyada kısıtlamaların geldiğini, sokağa çıkma yasağının uygulamaya girdiğini ve Cap’in liderliği altında yeni Hydra hükümetinin görevlendirildiğini öğreniyoruz.


Bu son kısımdan önceki saatlere, Natasha’nın yanına gidiyoruz. Spider-Man ile birlikte yapacakları şey üzerinde konuşuyorlar. Miles gergin ve kehanetten dolayı insanların onu katil olarak gördüğünü düşünüyor. Bu sırada Nat onu kamyonun arka tarafına unuttuğu şey için gönderirken Miles’ı buraya kilitliyor. Black Widow onun bir katil olmadığını bu işi onsuz da yapabileceği söylüyor. Ekibin kalanına planın değiştiğini, görevlerinin aslında Cap’in elinde esir olarak bulunan hükümet görevlilerini kurtarmak olduğunu açıklıyor.

RCO012

Buradan da daha erken bir vakite gittiğimizde görüyoruz ki Nat kurtardıkları yaşlı adamın yanında. Yaşlı adama o bedenin içine hapsolduğunu orada acı çektiğini bildiği söyleyip, Hydra’nın dışarıdaki kötü müdahalelerini anlatıyor. Bunlarla savaşmak için onun kalkmasına ihtiyacı olduğunu söylerken yaşlı adama Mosaic diye sesleniyor. Ve Mosaic’in yavaş yavaş parlayıp dış bedenini attığını görüyoruz. Plana göre Mosaic Hydra ordularını kendine çevirecek. Oluşan kaos Black Widow’un yapacağı suikasti kolaylaştıracak.


Pozisyonunu alıp silahının başında Cap’i bekleyen Black Widow’u yan duvarına isabet eden bir kurşun durdurur. Kurşunun geldiği yönde Cap’in en güvendiği adamı olan Frank Castle’ı görürüz. Bu durumdan memnun olmayan Frank emirleri gereği Nat ile dövüşmeye başlar.

1RCO016

Hulk’a karşı üretilen kamyonda hapis kalan Miles yangın çıkararak acil durum protokolünü devreye sokmak ister. Protokol bir kelimelik şifre ile korumalıdır. Miles doğru tahminde bulunur ve dışarı çıkar.


Black Widow vs. Punisher karşılaşmasına geri döndüğümüzde ie birbirlerine karşı suçlayıcı ve yargılayıcı cümleler kurarken bir yandan da müthiş bir dövüş izliyoruz. Punisher Nat’e büyük bir hata yaptığını, Captain America’nın bütün ölenleri küp sayesinde geri getirebileceğini söyler. Natasha tabi ki buna inanmayıp silahın başına geçer fakat hemen ardında Spider-Man haykırışıyla camdan atlar.

1RCO020

Kaderinde olanı gerçekleştirmek için Miles, Steve ile karşı karşıya gelir. Tam birbirlerine doğru hamle yaptıklarında Captain America’nın kalkanı araya giren Nat’in boynuna denk gelir ve Black Widow oracıkta Champions’ın şaşkın gözleri, Cap’in pişmanlık dolu bakışları önünde hayatını kaybeder… Elveda kızıl kadın. Unutulmayacaksın…


Nat’in ölümünün hüznü ve hırsı ile saldıraya geçen Miles Cap’in kırılmaz kalkanını parçalar, ardı ardına yumruk darbeleriyle Cap’i yere serer. Kehanetteki sahneyi gördükten sonra Miles Steve’e yerdeki taş parçasına saplamak için kaldırırmışken Miles’ı Nadia’nın sesi durdurur. Bunu Nat ve Miles’ın bizzat kendisi için yapmaması gerektiğini anlatır. Bugün Nat’in yaptığı her şeyin Miles’ı  Nat’in kendisi ve Nadia gibi birer katil olmaktan uzak tutmak için yaptığını söyler. “Seçim hakkın var Spider-Man, sen bir katil değilsin” diyen Nadia, Miles’ı vazgeçirir.

1RCO025 (1)

Hydra askerleri Supreme Leader’lerini alıp götürürken Steve, Sharon’ı görmek ister. Sharon’a söyledikleri pişmanlık, kararsızlık ve iç hesaplaşma içeriyordur: “Böyle olmaması gerekiyordu. Her şey o kadar yanlış gitti ki. Her durdurmaya çalıştığımda daha da kontrolden çıktı. Kolay olmayacağını, fedakarlıklar yapmam gerektiğini biliyordum fakat şimdi Elisa’yı durduramıyorum. Ve şimdi o… Bucky, Rick, Jack’ten sonra şimdi de Natasha? Hepsini kurtarmak istiyorum, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorum. Ama hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim. Beni birazcık önemsediysen bana yardım eder misin?”. Sharon bu itirafın üstüne Cap’e saldırmaya çalışırken Steve onu durduruyor ve hücresine geri yolluyor. Hydra askerine dönüp yüksek konseye alarm vermesini emredip yeni bir konuşma yapacağını, yarın savaş ilan edeceklerini söylüyor.

1RCO026_w

Red Skull işkencesine dönüyoruz. Steve acılar içinde kıvranırken ilerde ilk başta kurtardığı kızı görüyor. Bu ona cesaret verip Red Skull’un hamlesinden kaçıp saldırıyor ve onunla birlikte uçurumdan suya düşüyor.


Arizona’da Hawkeye Nat diye bağırırken artık herkesin üzgün ve umutsuz olduğu görülüyor. Arka plandaki anlatımda hepsinin tekrar inanmasını sağlayacak, onları tutup yerden kaldıracak bir ele, bir Captain America’ya ihtiyaç duyduklarını okurken son sayfada kalkanı ve üniformasıyla Sam Wilson dimdik ayakta duruyor.

1RCO034

İNCELEME

Secret Empire gördüğünüz gibi yine dopdolu bir sayı yayımlamış. İçerdiği ölüm sebebiyle hikayenin en üzücü sayısıydı.


En son 3. sayıda gördüğümüz Alpha Flight One’ı sonunda tekrar gördük. Oradaki durumun ne olduğunu, neler yaptıklarını uzun bir süredir bilmiyorduk. Gerçi bu sayıda da buna dair pek bir şey öğrenemedik fakat çok da bir ilerleme de yok doğrusu. Mürettebatın umutsuzluğu beklenen bir durumken Captain Marvel’ın itirafları benim için şaşırtıcıydı. Açıkcası ben kendine fazla yüklendiğini düşünüyorum. Onun da hakkını verdiği gibi Captain America planı çok iyi hazırladı. Sonuçta kandırılan sadece kendisi değil. Ayrıca kahramancılık oynadığını düşünüyor ama yapması gereken savunmayı yapıyordu bence. Umarım Quasar’ın bir an önce uyandığını görürüz de Carol da tekrar eski haline döner.


Diğer boyuttaki o kızın umut kelimesiyle yan yana çizilmesi ve sonrasında Steve’in saldırışı sanırım artık eve dönme zamanının geldiğini gösteriyor. O düşüşten artık bu tarafta uyanacağını ümit ediyorum.


Natasha’nın Miles’ı korumak adına yaptığı tam onluk bir hareketti. Kendini katil sınıfına koyan Nat aynı kaderi Miles’a yaşatmak istemedi. Bütün burada geçen olaylar çok da sıcak olmadığım Black Widow’dan hoşlanmamı sağladı. Yaptığı planda bir tek kendini katil durumuna düşürürken bütün genç kahramanları da bundan uzak tuttu. Nat bu kısımda tam bir kahraman oldu.


Yaşlı adam gizemi nihayet çözüldü. Mosiac olduğunu öğrendiğimiz bu adam Nat’e planında yardımcı oldu. Mosiac Marvel’ın en yeni kahramanlarından biri. Terrigen’e maruz kalan eski bir basketbol oyuncusu olan Morris zihnini başka farklı konaklara götürebilme yeteneğine sahip.


Sonunda 4. sayıdan beri beklediğim Black Widow vs. Punisher gerçekleşti. Öncelikle söylemem gerekir buradaki karşılaşma çok karışık olan ama buna rağmen çok da güzel olan bir çizimle anlatılmış. Zaten Secret Empire bütün sayılarında çok özenli çizimlere sahipti ama burası zirveye çıkan birkaç sahneden biriydi.


Konuşmalar eşliğinde geçen kavga beklediğim gibi Black Widow’un galibiyetiyle sonuçlandı. Punisher çok daha iyi bir nişancı olabilir ama dövüş konusunda küçük bir kızken yetiştirilmeye başlayan Natasha’yı geçemeyeceği herkesin kabulüdür bence.


Natasha’nın Miles ve Steve arasına ilerleme çabası diğer yaptıklarının tamamlayıcısı bir görüntü. Dediğim gibi genel olarak Nat’ın bu konuda yaptıkları benim çok hoşuma giden bir hareket oldu. Unutmadan Miles’ın kamyondan çıkmak için söylediği parola bize gösterilmedi. O kelime bilerek merak konusu olarak bırakıldı. Umarım bizi çok bekletmezler bunu açıklamak için.


Black Widow’un ölümü çok sarsıcı ve ani oldu. Seven sevmeyen herkesi etkileyecek bir ölümdü bence. Marvel’ın sonunda büyük bir karakterini öldürebildiğini gördük. Fakat bu eventin sonunda küp parçalarıyla her şeyin eski haline getirileceğini düşünüyorum. Eğer böyle bir şey olursa Marvel yine büyük oynayıp karakter öldürme konusunda çekingen davranmış olacak. Şimdiden ön yargılı davranmayacağım ve bu konudaki eleştirimi dile getirmek için event sonunu bekleyeceğim.


Kehanetteki gibi Miles’ın Cap’i yenmesini Natasha’nın ölümünün üstüne gerçekleştirmeleri çok iyi düşünülmüş. Yoksa normalde Spider-Man’in Cap’i yenebilecek biri olmadığı hepimizin ortak fikridir bence. Burada mantıklı bir açıklama oluşturmuşlar. Cap’in pişmanlığı, söyledikleri okuyucuyu etkileyici bir sahneydi. Sonuçta şurada 9 sayı öncesinde hatta muhtemelen hala içten içe Captain’i seven hayranlarız. Burada gerçekliği değişmiş Cap’in yine de o güçsüz fakat cesur asker Steve Rogers’ı içinde barındırdığını göstermişler. Sharon’un hamlesi artık Cap’ten tamamen ümidini kestiğini ve Nat gibi ölmesi gerektiğini düşündüğü kanıtlayan bir durum. Buranın sonunda Captain America’nın savaş ilan etmesi işler daha da kızıştıracak gibi duruyor. Gerçi bu zamana kadar zaten savaşta yaşanabilecek bombardımanlar, saldırılar, kavgalar gördük. Bu cümleyle bundan daha fazlasını göreceğimizi ima ediyorsa yazarlar, bizi müthiş bir sayı bekliyor demektir.


Sayının sonunda umut olarak yine bir Captain America’nın ortaya çıkması gelecek sayı için beni heyecanlandırdı. Steve olmasa da eski Avengers günlerindeki gibi Captain America-Iron Man birlikteliği özlediğim bir olay. Tabi ki bir Steve- Tony olmayacak ama Secret Empire gibi hiç de korkak hamleler yapmayıp bize her şeyi yaşatabileceğini gösteren bir hikayede buna da razıyız artık.

CADDE NOTU: 7,5/10