İnceleme: Secret Empire #6

Secret Empire’ın ilk 5 sayısını incelediğimiz yazıyı hatırlıyorsunuzdur. İsterseniz buradan tekrar o yazıya bakabilirsiniz. Sonunda artık sayıları tek tek inceleyeceğimizi söylemiştik ve işte buradayız. Secret Empire’ın aksiyon ve duygu yüklü 6. sayısı giderek artan heyecanı körüklemeye devam ediyor!

HİKAYE

Sayıya Red Skull’un tuzağına düşen Steve ile başlıyoruz. Burada Red Skull’un başka bir kurbanını alıp götürmesinden başka bir şey görmüyoruz. Sayı içerisinde tekrar buraya döndüğümüzde ise Red Skull Steve’e cehennemde olduklarını söylüyor. Son bir hediyesi olduğunu, onu oradan çıkartabileceğini açıklarken bunun tek yolunun ölüm olduğunu ateşli sopa ile açıkça belli ediyor.


Manhattan’da gittikçe zayıflayan Dagger’ın yanına gidiyoruz. Her ne kadar Claire tıbbi yardım yapmaya devam etsede bunların hiçbirinin işe yaramadığının o da farkında. Nihai sonuç Darkforce’dan kurtulmak üzere herkesin ümidi Dr. Strange’e bağlı. Stephen Strange ise kütüphanede yardımcı olabilecek büyü arayışında.

RCO004

Daredevil kolileri koruyan silahlı adamları alt ettikten sonra eski düşmanı Kingpin’in karşısına çıkıyor. Wilson kolilerdeki konserve yiyecekleri hastaneye götürdüklerini söylediğinde Matt’in kafası karışıyor. Darkforce süresince bu şekilde davranarak ne elde etmeye çalıştığını sorunca Kingpin’in cevabı tam da ondan beklenen şekilde oluyor;

“İnsanlar karanlık zamanlarda onlara kimin yardım ettiğini unutmaz. Ben asla umudumu kaybetmedim. Burası benim şehrim. Bütün bunlar sona erecek ve New York tekrar yükselecek. İşte o zaman onlara kim rehber olacak?”


Red Room’da Wasp ayrılma noktasına geliyor. Suikast ve işkenceler Viper ile ortaklık bardağını taşıran son damla oluyor. Amaçlarından gittikçe uzaklaştıklarını, birer katile dönüşmeye başladıklarını düşünen Nadia’yı Miles ikna ediyor. Nat ile konuşmalarında Nat’ten planlarına veya kaçırdıkları adama dair bilgi alamıyor. En sonunda Miles Nat’e haksız olabileceğini, gerçekten Tony’nin Cap’i kurtarabileceği söyler.

RCO0145

Dağdaki Avengers ekibimiz en son Hydra saldırısına uğramıştı. Buradaki bombalamalara Cap’in konuşması eşliğinde bakıyoruz. Geçmişteki ve şimdi ki Avengers hakkında “Her şey her zaman onlarla ilgiliydi. Onların gücü, ödülü, zaferleri. Gerçeği bütün bunların altına sakladılar. En iyi sen ve ben biliriz değil mi?” şeklinde Dr. Banner ile konuşur. Tam da bu sırada Dağa geçtiğimizde gerçekten de aralarındaki kavgayı görüyoruz. Tony bir hainin olduğu açıklar. Bunun üzerine Mockingbird Pietro’yu, Pietro Mockingbird’ü suçlar. Giant-Man ise Tony’i gerçeği söylemesi için kışkırtır. Tony kozmik küp parçalarını Hydra’nın sinyallerinden takip ettiklerini açıklar. Ekip iyice birbirine düşerken Ant-Man’in şok edici itiraf gelir:

HAİN BENİM!

RCO0215

Cap, Bruce’u Avengers’a karşı doldurmaya çalışırken Hulk’u öldürdükleri zamanı da silah olarak kullanır. Fakat Dr. Banner konuşmaya başladığında Hydra’nın son baktığında kötü olduğunu ve kendisinin de hala bir Avengers olduğunu söyleyip Cap’i reddeder. Cap ise asıl konuştuğu kişinin Dr. Banner olmadığını söylerken Bruce’un yeşil gözlerini görmeye başlarız.

Ant-Man her şeyi Hydra’nın Cassie’yi bulduğu ve öldürecekleri için yaptığı anlatırken Hulk Dağ’ı koruyan bariyeri yıkar. Bu kısımda Bruce’un öldürüldüğü flashback sahneleri günümüz ile birlikte verilir. Hawkeye vicdanı yüzünden hiçbir şey yapmadan Hulk’u beklerken Thing hala savaşmaya kararlı olduğunu gösterir. Mockingbird, Clint’e korudukları insanlar için savaşmaları gerektiği hatırlatır. Giant-Man Hulk’a karşı Ultron-Avengers’ları çalıştırır.

RCO025

Sivillerin tahliyesi yapıldıktan sonra Tony çıkarken Captain America onu durdurur. Burada ikili tekrar karşı karşıya gelirken Steve galip gelir. Cap tam Tony’e kalkanı indirecekken Tony’nin sözleri onu durdurur. Tony zamanında karşı karşıya geldikleri için özür diler. Cap’i hayal kırıklığına uğrattığını bunu bir daha yapmamak için şu an uğraştığını fakat yine başarısız olduğunu söyler. Onu kurtarmak istediğini çünkü kahramanı Captain America gibi olmak istediğini itiraf ederken Madame Hydra Steve’i durdurur. Ve büyük bir patlama gerçekleşir.

Sayının sonunda Black Widow, içki ve gözyaşları eşliğinde haberleri dinler. Saldırıya uğrayan yeraltı güçlerinden kurtulan olmamıştır. Natasha ekibe hazır olmalarını, yarın Captain America’yı öldüreceklerini söyler ve bu heyecan dolu sayı biter!

İNCELEME

Hikayede de gördüğünüz üzere gerçekten çok dolu bir sayıydı. Aksiyonu da duygusu da boldu. Gelin sırayla buraların üstünden geçelim.


Red Skull ile açılan sahneler bize gösteriyor ki Steve’e doğal olarak kızgın. Ama Steve’in hiçbir şey hatırlamıyor olması da yumuşamasına neden oluyor. Söylediği gibi o cehennemden çıkış yolu gerçekten o olabilir. Fakat yine de Red Skull’un bunu Steve’e her türlü acıyı yaşattıktan sonra yapacağını düşünüyorum.


Dr. Strange’i çok kısa geçtiler, muhtemelen sonraki sayılarda daha yakından bakacağız.

Kingpin’in davranışı tam onun tarzı. Wilson Fisk insanları kendine bağlamanın tek yolunun korku olmadığının farkında. Minnet duygusu da sadakati fazlasıyla sağlar. Fisk de bu zor zamanları bu amaç doğrultusunda kullanıyor. Yine ‘çıkar’ yani.


Black Widow’un kendi yetiştiği yerdeki gibi Champions’a davranması bir yerde patlayacaktı. Bu sayıda Nadia ile oldu. Miles’a bile hiçbir şeyi açıklamayıp tam itaat beklemesi onları yanından uzaklaştırırken Miles’ın da fikirlerini değiştirmeye başladı. Sonda ki olay olmasa burada bir kopma görebilirdik. Kurtardıkları yaşlı adamın lafı geçse de yine bir açıklama alamadık. Burası şuan hikayede en merak edilen konulardan biri benim için.

RCO0135

Geldik sayının en güzel kısımları, Dağ sahnelerine. Burası işin aksiyon ve duygu yükünü üstüne alan yer. Cap’in Avengers hakkında konuştukları, Bruce Banner’ın ölümüyle ilgili söyledikleri, Tony’nin itirafları… Hepsi okuması güzel sahnelerdi. Bunun yanında tam da Cap’in anlattığı gibi Avengers’ın içinde yaşanan kavga, Hulk’un saldırısı, Tony ve Cap’in karşı karşıya gelmesi… Bunlar da aksiyon ihtiyacımızı fazlasıyla karşıladı.


Scott’ın hain çıkması şaşırttı. Oysa ki Mockingbird’ü kozmik parçayı alırken görmüştük. Mockingbird gizli gizli Maria Hİll ile konuştuğunu söyledi. Burada benim kafam gerçekten çok karıştı. Açıkcası Mockingbird’e de Scott’a da inanmıyorum. Gerçi kızı ellerinde olduğu için böyle bir şey yapması mantıklı fakat sanırım Mockingbird’ün masumluğuna inanasım gelmiyor.


Cap’in Hulk’a hitap edip onu ortaya çıkartması sürpriz bir durumdu. Gerçi Secret Empire okuyucuya Steve’in her daim bir adım önde olacağı fikrini sağlam verdi. Bu yüzden burada da bir şey bekliyorduk aslında. Bruce’un ölüm sahnelerini yeniden görmek, Clint’in vicdan azabı çok etkileyiciydi.

1RCO027_w

Tony’in itirafı sanırım Secret Empire’da şu ana kadar okuduğum en güzel bölümdü. Civil War’dan beri gelen pişmanlığını, gerçekteki hislerini itiraf etmesi benim gibi ikisini artık beraber görmek isteyenleri duygulandıracaktır. Oradaki patlama nasıl gerçekleşti, Elisa Cap’ e “Görüşürüz evladım” derken neyi kastetti soruları bu sayıdan diğer sayıya kalan konular. Bakalım Black Widow’un hedefinde Cap’in olduğu sayıda bizleri neler bekliyor?


CADDE NOTU: 8/10