İnceleme: Secret Empire (#0 – #5)

Herkese Merhaba! Marvel’ın bu yılın en büyük hikayesi olan Secret Empire 3 gün sonra 6. sayısını çıkaracak. Yani hazırlık sayısını (#0) saymazsak hikayenin 2. yarısı başlayacak. Ben de bu yazımda toplamda 10 sayı olacak olan bu eventin ilk yarısını inceleyip değerlendirmek istedim. Bu serinin öncesinde Captain America: Sam Wilson, Thunderbolts, Uncanny Avengers ve Captain America: Steve Rogers serilerini okursanız hikâye çok daha anlaşılır olacaktır. Okumayanlar için bu serilerin Secret Empire hikâyesine etki edebilecek olaylarından birazcık bahsetttim.


Captain America: Sam Wilson’da kalkanı Steve Rogers’dan alan Sam, Captain America olarak 21 sayı boyunca kahramanlık yapmıştı. Event çok farklı fikirlere değinirken (yeri geldiğinde Sam toplum için suçluların serbest dolaşmasına göz yummuştu) kahramanlık işinin bize farklı boyutlarını göstermişti. En sonunda da Sam Wilson Captain America’lığı ve kalkanı bırakıp gitmişti.


Thunderbolts: serisinde Kobik parçalarına ulaşmayı başaran Zemo, Bucky Barnes ve ekibiyle girdiği savaşta Bucky’i bir roket ile patlatmayı başarmıştı.


Uncanny Avengers: The Unity Squad, Red Skull ile kedi fare oyunu oynarken maalesef bazıları için bu oyun kendi ayakları üstüne durabilecek şekilde bitmiyordu.


Captain America: Steve Rogers bu hikâyeye en çok etki eden event. Secret Empire’da yapacaklarını kolaylaştıracak planını burada yavaş yavaş işlemişti Steve. Bir yandan Red Skull’a darbe yapıp Hydra’nın başına geçmiş diğer taraftan da SHIELD’in içinde dünyayı koruyan kalkanın kontrolünü alacak kadar yükselmişti. Maria Hill’i de devre dışı bırakarak tüm SHIELD’ın kontrolünü sağlamıştı.


İşte Secret Empire bütün bu olayların sonrasında gelişiyor. İsterseniz artık hazırlık sayısı ile birlikte çıkan 6 sayıyı değerlendirecek olan yazımıza başlayalım.

SECRET EMPİRE #0

RCO029_1492652461 kopya

HİKAYE

1945 Japonya’sından bir sahne ile başlıyor hazırlık sayısı. Burada Steve çoktan Hydra tarafında ve geçmişi değiştirilmiş bir halde. Kraken ile buluşup Hydra’nın gizli bir yeraltı şehrine gidiyorlar. Kobik’in ileride kötüye kullanılacağını, o zaman geldiğinde Steve’in bir kahraman olarak Hydra’yı kurtaracağını anlatıyorlar. Böylece Steve uykusuna yatıyor ve yıllar sonra asıl inandığı ve görevi olan Hydra’nın yükselişi için uyanıyor.


Yılllar sonra Cap’i SHIELD’in merkezinde Sharon ile birlikte o sıradaki 3 saldırıyı kontrol altına almaya çalışırken buluyoruz. Uzayda Carol Denvers’ın başında olduğu Alpha Flight ekibi ve Chitauri ordusu ile savaşıyor. Dünya’nın üzerindeki kalkandaki sorun yüzünden bu savaş çok kanlı gerçekleşiyor. Bu sırada New York’un ortasında Maria Hill’in Pleasent Hill’e kapattığı kötüler saldırıya geçiyor. Burası için de Luke Cage önderliğinde New York’un yerli kahramanları Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Spider-Woman, Cloak ve Dagger’dan oluşan Defenders ekibi müdahale ediyor. 3. saldırı ise Sokovia’da Hydra kuvvetleri tarafından yapılıyor. Şartlarını okuyup tanınma bekleyen Hydra, SHIELD’ın aracını ele geçirip bağlantıyı kesiyor. Uzayda Quasar ve Hyperion’u kaybettikten sonra New York’da da patlama gerçekleşiyor ve bütün iletişim kesiliyor. Bütün bu olağanüstü durumların sonucunda savunma bakanı Steve Rogers’a bütün yetkileri veriyor. Yani Amerika’yı güvendikleri kollara; Captain America’ya teslim ediyor.


Müthiş bir motivasyon konuşması, sağlam direktifler ve kalkanın devreye girmesi ile bütün saldırılar püskürtülüyor. Bütün kahramanlarımız zafer sevinci yaşarken Steve ihanetinin adımlarını Dünya’ya göstermeye başlıyor. Önce kendilerine doğru gelen ele geçirilmiş Hellicaire’daki Hydra askerlerinin komutasını alıyor. Burada büyük şok yaşayan Sharon’ı hapsediyor. Sonrasında yaralıları olduğu için dönmek isteyen Captain Marvel ve ekibine kalkanı açmayacağını, sürekli gelmeye devam eden Chitauri ordusuyla savaşmak zorunda olduklarını söylüyor. New York’da ki kahramanları da Zemo’nun şehre getirdiği kötü Blackout ile devre dışı bırakıyor. Blackout bir yerde toplanan bütün Avengers üyelerini indiriyor.

Steve’in bir şeyler peşinde olduğunu anlayan Tony ve Riri geride kalan bütün Avengers üyelerini Washington’a, Hydra’nın ele geçirdiği Hellicarier’ların ilerlediği saraya çağırırken sayı sona eriyor.

İNCELEME

Bu kadar uzun bir özet ben de beklemiyordum fakat benim suçum da değil. Sizce de olaylar bir hazırlık sayısı için çok hızlı ve heyecan dolu değil mi? Şahsen ben #0 sayısı okumaya başladığımda beklentim kesinlikle bundan daha basitti. Steve’in engel olabilecek her şeyi düşünüp önceden önlemini alması, kendini güçlü konumuna getirene kadar harekete geçmemesi… Bütün bunlar yıllardır Marvel’da görmek istediğim akıllı ve yetenekli villain’a kavuşturdu beni. Tabi bu kişinin Cap olmasını ister miydim? Kocaman bir HAYIR. En sevdiğim, en tutarlı ve sağlam karakterli bulduğum kahramanı kötü yapmak biz Team Cap’lere üzmüştür bence. Tek tesellim bütün bunların Kobik’in etkisiyle olması, böylece Steve’in eski halinde dönebileceğine dair umudum da var.

RCO038_1492652461 (1)

SECRET EMPİRE #1

HİKAYE

İlk sayıda bıraktığımız yerlerden çok daha başka yer çok sonra başlıyor bu sayı. Tarihin aslında yalan olduğunu söyleyen bir öğretmenin sınıfındaki diyaloglardan Hydra yönetimindeki geçen 1 yılı az çok kestirebiliyoruz. Aradan geçen zamanda Inhumans yakalanıyor, Hydra’nın rehber olan 3 sloganı öğrenciler tarafından haykırılıyor: Otoriteye güven, Zafiyeti cezalandır, Tehditleri bildir! Sonrasında uzaydan Carol Denvers’tan yardım çağrısı içeren bir kayıt görüyoruz. Kayıtın sonu ise olumsuz.


Las Vegas’ta Hydra polislerinden kaçan bir çocuğa Amadeus Cho, Miles Morales, Vision, Wasp, Falcon ve Joaquin yardım ederken Hydra ölüm robotları gelince buradan kaçıyorlar. Avengers Assemble ekibi gizli bir dağ üstüne geldiklerinde burada diğer üyeleri Black Widow, Thing ve Hawkeye’ı görüyoruz. Hawkeye’ın tek tek toplayıp yaşam alanı verdiği bu kahramanlar yeni çocuk Shaun’u önemli bir şeye sahip olduğu için getirdiklerini söylüyorlar. Çocukta ise Rick Jones’un gönderdiği ve Cap’i kurtarabilecek şeylerin olduğu bir flash bellek vardır. Hawkeye çocuğu arka taraftaki “Sarhoş”a yani Tony Stark’ın yapay zekâ haline gönderiyor. Fakat Tony’i Cap’ten ümidini kesmiş, tek amacının dağdaki yaşam şartlarını iyileştirmek olduğunu görüyoruz.


Ülkede ekonomik durumun ve dış ülkeler ile ilişkilerin iyi gittiğini, işsizlerin ve suç oranının azaldığını gösteriyor bize bu sayı. Diğer bir tarafta Steve’i konsey üyeleri Baron Zemo, Viper, Kraken, Zola, Hive, Gorgon ve Dr. Faustus ile toplantıda görüyoruz. Her şey yolundayken Avengers Assemble faaliyetleri ve ele geçirdikleri veri büyük bir sorun olarak bahsediliyor. Bunun için başta Zola olmak üzere çoğu Cap’i daha sert olması, tutuklamaların artması gerektiğini yönünde kışkırtıyorlar. Steve ise barışçıl, birleştirici bir ülke kurmak istediğini belirtiyor.


Sonrasında Steve’i Rick Jones’u hapishanede ziyaret ederken görüyoruz. Rick, Steve’den hala umutlu olduğunu söylerken; Cap’in sevdiği ve öldürtmek istemediği Rick’den tek isteği en azından boyun eğmiş gibi davranması. Fakat böyle olmuyor ve sayının sonunda görüyoruz ki Steve daha sert bir Captain America’yı oynuyor ve basın açıklamasıyla bunu duyuruyor. Bu sırada Rick Jones “Avengers Assemble” haykırışıyla kurşuna dizilirken Hydra Hellicarier’ları ülkeyi bombalamaya başlıyor.

İNCELEME

Eventin ilk sayısı olması sebebiyle daha yaşamsal şeylere değinen sayıda en dikkat çeken şey Steve’in yönetim konusundaki ikilemleri. Geçmişi ne kadar değiştirilse de Steve Rogers, Steve Rogers’dır. Yine içinde iyilik barındıran, çoğunluğun korunmasını ve barışta yaşamasını düşünen akıllı bir asker. Son kısmına kadar görüyoruz ki Steve yine bunları koruyor ve sadece yanlış tarafın iyi olduğunu sanıyor. Zaten ben de bu hikayenin bu yoldan iyiye döneceğini umuyorum. Rick Jones’un ölümü hikayenin en vurucu yerlerinden biriydi. Hazırlık sayısına göre daha sakin fakat daha açıklayıcı ve oturan bir sayı olmuş Secret Empire #1.

assemble.jpg

SECRET EMPİRE #2

HİKAYE

Patlamaların ardından Avengers Assemble kahramanlarını yıkımın altındaki insanlara yardım ederken görüyoruz. Burada gösterilen çaresizlik Natasha’nın sözleriyle daha da yıkıcı oluyor: Captain America ölmek zorunda!


New York’daki karanlık, insanları kaosa sürüklerken Claire Temple, Luke ve Danny’nin getirdiği ilaçlar ile insanlara yardım etmeye çalışır. Kaosun içindeki tek ışık Dagger’dan gelmektedir fakat onun da gücü tükenmek üzeredir. Yağmacılardan zorbalık gören insanlara ise şehrini sahiplenen Kingpin engel olur. Dağda ise fikir ayrılığı bariz bir şekilde ortadadır. Rick Jones bıraktığı kasette Captain America’nın Kobik’in etkisi ile geçmişinin değiştiğini anlatır. Ayrıca çözüm yolunu da sunar: Eric Selvig kozmik küpün parçalarını dağıtmıştır. Eğer bunlar bir araya getirilirse Steve eski haline döndürebilir. Natasha tuzak olduğunu düşündüğü kasete aldırmaz ve Steve’i öldürmek üzere alır başını gider. Arkasından Miles Morales de Civil War’da kehanetin gösterdiklerinin inancıyla yardım için ona katılır. Tabi tüm Championslar da Miles’ı takip edip Red Room’a katılırlar. Steve’i kurtarma amacıyla kalan Tony, Clint ve Wasp; yanlarına Hercules, Quicksilver ve Mockingbird’ü alarak Sam Wilson’un yanına gider.

Captain America tarafında ise bombalamalardan dolayı yaşadığı pişmanlık vardır. Konseyi etkilemek ve susturmak adına doğru hamle yaptığını söyleyen Zemo’ya rağmen Steve’in içi rahat değildir. Bütün bu olanları toptan düzeltmek için Zemo’yu kozmik küpün parçalarını bulmak üzere görevlendirir.


Sayı çok farklı bir çizimle bilinmeyen bir zamandan bir sahne ile biter. 2. Dünya Savaşı’ndan kıyafetleriyle Steve Rogers bir kızı 3 hayduttan kurtarır. Eve dönmeye çalıştığını söyleyen Steve kafamızda bir sürü soru işareti bırakarak sayıyı sonlandırır.

RCO030_14950405782

İNCELEME

Öncelikle yine 1. sayı gibi hikayenin işlendiği durgun bir sayı olmuş. Normalde böyle bir durum tamamen 2. sayının yapacağı bir şey olur ve kimse de itiraz edemez. Bence bu noktada hakkı var ama ben hala öyle bir hazırlıktan sonra bu kısımların temposunu çok düşük buluyorum. Muhtemelen sorun kesinlikle #2’de değil, sorun hazırlık sayısı #0’ın çok iyi olmasındaydı. Bunun haricinde bu sayı ile ilgili hoşuma gitmeyen diğer ayrıntı çözümün çok basit bir şekilde ortaya çıkması. Eğer gerçek çözüm buysa çok erken ortaya çıktı. Geri kalan sayılarda sadece bunu gerçekleştirmek amacıyla umarım saf aksiyon ile oyalamazlar bizi. Miles Morales’in Natasha’ya katılma sebebi anlaşılır ve mantıklıydı fakat Championsların motivasyonunu açıkçası zayıf buldum. Bu sayı ile ilgili son eleştirim kapağın sayıda yer almaması idi. Sondaki Steve ya Cap’in zihninde Hydra’nın sahte gerçekliği ile savaşan bizim eski iyi kahramanımız Steve, ya da kozmik küpün içine hapsolmuş Steve. Ben her türlü o evrenin bizim dünyada olmadığını düşünüyorum. Bence Captain America’yı yine Steve’in kendisi kurtaracak. Böyle olması şu an için en çok istediğim şey olurdu.


Peki en çok neyini sevdim Secret Empire #2’nin? Kesinlikle çizimleri. Hele ki Rick Jones’un kasetinde Steve’in hayatının anlatıldığı çizim harikaydı. Saatlerce başında durup küçük küçük bütün karelerdeki görüntüleri incelemek istedim.

RCO016_1495040578

Genel olarak ilk 2 sayının gerisinde kalsa da sayı yine de güzeldi. Merak faktörünü sıcak tutarak size #3’e doğru yol gösteriyor.

SECRET EMPİRE #3

HİKAYE

Sayı tam da geçen sayıda bıraktığımız yerden, farklı bir boyutta olduğu tahmin ettiğimiz Steve Rogers’dan başlıyor. Zehirlendiği için çok fazla zamanı kalmayan kız ile yaptığı konuşmalardan anlıyoruz ki Steve’in askerlik ve çocukluk anılarından başka hatırladığı bir şey yok. Sadece ona ihtiyaç duyulan bir yere gitmesi gerektiğini biliyor.

Steve’i bırakıp uzaya geçtiğimizde ise Star-Lord’u Rocket ve Groot ile diğer evrenlerden yardım isterken buluyoruz. Çağrılarına saldırı ile karşılık alan ekibimizle birlikte biz de anlıyoruz ki uzayda hiçbir yerden yardım gelmeyecek. Carol’ın tek kurtuluş yolu olarak düşündüğü Quasar da hala uyanmış değil.


Newark’da Black Widow Boomerang’ın aracılığı sayesinde Maria Hill ile buluşuyor. Aralarında çok sakin konuşmalar geçmese de ortak amaç uğruna birleşiyorlar. Maria Nat’e Captain America’nın sosyal takvimini veriyor. Natasha’yı bu kısım haricinde bir de The Red Room’da Champions’a simülasyonda eğitim verirken görüyoruz. Başarısız olan genç kahramanlara Natasha yeni dünyada gelecek savaş için büyümeleri gerektiğini söylüyor.

Diğer bir tarafta ise Sam’i bulup yardım için ikna etmeye çalışan Tony, Hawkeye ve diğerleri bunu ancak Steve’i kurtarabileceklerini söylediklerinde başarıyorlar. Sam grubu ülke dışına, kozmik küp parçasını bulmaya götürüyor.


Buradan sonra Cap’i genç mucitlerin sunum yaptığı bir karnavalda Sharon’ı hala Hydra’nın iyi olduğuna ikna etmeye çalışırken buluyoruz. Acil bir durum için giden Cap Wakanda’dan sonra Atlantis’te Namor’a karşı da başarısız olunduğunu öğreniyor. Atlantis’in en değerli tapınağını bombalatıp savaş ilanı yapan Steve kozmik küpün 3. parçasını almak üzere bizzat kendi yola düşüyor. Ultron ile birleşmiş Hank Pym’i gelen misafirlerini sabırsızlıkla beklerken bırakıyoruz. Burada nasıl bir karşılaşma olacak merakla bekliyorum.


Sayının son sahnesi Newark’da Boomerang’ın bombalandığı yerde geçiyor. Orada buluşan 2 kadın hakkında bilgi almaya çalışan adam “Senin cezalandırıcın olabilirim. Hail Hydra!” diyen Punisher’dan başkası değildir.

rco027_14962448533.jpg

İNCELEME

Gördüğünüz üzere bir önceki sayıda şikayetçi olduğum konu olan durgunluk yine söz konusu. Artık bunu Marvel hikayeyi tam olarak yedirmeye çalışıyor diyerek kabulleneceğim. Gerçi gelecek sayı için 3. kozmik küp parçasını isteyen Cap ve Tony arasında bir karşılaşma umut ediyorum ama. Bakalım neler göreceğiz? Genel olarak güzel fakat seriye çok da etkisi olmayan bir sayıydı. Tek önemli olayNamor’a açılan savaş. Bunun sonuçlarını umarım ilerde detaylı olarak yansıtırlar. Punisher’ın Hydra tarafında olması Cap’e olan hayranlığından dolayı beklenen bir şeydi. Sevindirici olan Punisher’ın erkenden dahil olması. Zira ben Frank Castle’dan güzel sahneler göreceğimizi düşünüyorum.

SECRET EMPİRE #4

HİKAYE

Bu sayı da bir öncekinde olduğu gibi diğer boyuttan evine dönmeye çalışan Steve ile başlıyor. Saldırıya uğrayan Steve’in yardımına Bucky ve Sam koşuyor fakat birbirlerini tanımıyorlar. Bucky ve Sam bu yeni tanıştıkları insana yardım etmeyi teklif ediyor ve beraber yürümeye başlıyorlar.


Baltimore’a geçiyoruz. Burada Steve’in en güvendiğim adamım dediği Punisher’a Natasha konusunda dikkatli olması gerektiğini, içlerinde en tehlikelisinin o olduğunu söylüyor. Black Widow ise bir otel odasında Hydra askerine işkence ediyor. Champions durdurmaya çalışırken asker saldırıya geçiyor ve Natasha da onu öldürüyor. Bu yüzden yer değiştirmek zorunda kalıyorlar. Bu sayfada kenarda ki Baltimore yazısı Steve’in Natasha konusunda ne kadar haklı olduğunu bizlere kanıtlıyor.

RCO024_149745313d2

Nihayet bu sayı için en sabırsızlandığım yere Alaska’ya geliyoruz. Burada Hank Pym ile birleşen Ultron onun gibi ultronlardan oluşan bir şehir kurmuştur. Küp parçasını almaya gelen Cap ve Tony’in takımları bizlere 2. Civil War sahnelerini yaşatırken Hank Pym hepsini bayıltıyor. Tek isteği Avengers’ı tekrar bir araya getirmek olan Ultron-Hank Pym yemek masası başında bütün takımları topluyor. Burada yüzleşmeler gerçekleşirken Tony Hank’i kışkırtıyor ve Ultron-Hank kontrolden çıkıyor. Ultron hepsini hapsetmiş bir şekilde sinirle hareket ederken Ant-Man’in tatlı dili ile ikna olup vazgeçiyor. Kozmik küp parçasını Scott’a verip gitmelerini söylerken arkadan Steve ile anlaşmalarının devam ettiğini söyleyip el sıkışıyor.

Kozmik küp parçasını alan Tony ve Avengers’ı Alaska’dan ayrılırken haberlerde Namor’un,  halkının geleceği adına elindeki parçayı Hydra’ya teslim ettiğini görüyorlar. Helmut Alaska’daki parçanın gitmesi konusunda endişeliyken Steve içerideki adamları sayesinde endişeli olmaması gerektiğini söylüyor.

İNCELEME

Bu sayı yemek masasındaki yüzleşme sayesinde en beğendiğim sayı oldu. Durgun dediğim zamanlar için anladım ki istediğim şey sadece kavga, dövüş, patırtı değilmiş. Bu sayıdaki gibi yüzleşmeler, kelimelerle yapılan savaşlar da aradığım şeylerdenmiş. Ve bu sayı kesinlikle çok tatmin ediciydi. Hikaye için bu sayı çok önemli bir nokta. Durun durun heyecandan atlamayalım, sırayla gidelim.


Öncelikle Steve’in Bucky ve Sam ile karşılaşması güzel oldu, sevdiğimiz takım sevdiğim dostluk ile yine bir araya geldi. Baltimore’da olası Black Widow vs. Punisher karşılaşmasının düşüncesi bile adrenalin seviyesini bende şimdiden yükseltti.


Asıl yere Alaska’ya gelirsek, buradaki karşılaşma 3 cephenin de bakış açısından çok güzel gösterildi. Önce yumrukları, büyüleri, ışınları ile karşı karşıya gelen takımlarda eşleşmeler doğru ayarlanmıştı. Iron Man- Captain America kavgasını gerçekleştirmemeleri başta beni üzse de sonrasında yemek sahnesi iyi ki öyle olmamış dedirtti. Çizgi roman dünyasında yumrukların aksine böyle yüzleşmeler bence arttırılmalı. Zaten Civil War’daki savaşın başlangıcı da tamamen buydu bana kalırsa. Burada bu yola gitmeleri Secret Empire’ı benim gözümde çok başka bir yere koydu. Ki bu yüzleşme bize çok önemli ayrıntılar da verdi. Öncelikle Wanda’nın etki altında olduğunu öğrendik. Bir diğer gösterilen şey ise Pietro’nun sadakati idi. İkiziyle karşılaştığı anda Pietro kendi tercihlerine göre hareket etmek istedi. Bence burası sonda bahsedilen ‘hainin’ Pietro olduğuna dair ipucuydu. Quicksilver’ın ablasına karşı kozmik küp parçaları takası çok da beklenmedik bir şey olmaz sonuçta. Namor’un parçayı teslimi Black Panther’in aynı şeyi yapabileceğin işareti olabilir ama ben T’Challa’dan öyle bir şey beklemiyorum açıkçası, öyle umuyorum en azından.

RCO037_14974531f32.jpg

Gördüğünüz üzere bu sayı serinin geleceğine dair çok şey barındıran okuması çok zevkli bir sayıydı. İlk defa kapak ile hikaye de uyumlu gitti, bu da diğer bir artısıydı sayının. Heyecan ve merak katsayısını arttıran Secret Empire #4’den sonra 5. Sayıya siz de benim gibi koşarak gideceksiniz.

SECRET EMPİRE #5

HİKAYE

Sayıya Washington’da Viper’ın yanında başlıyoruz. Bir gruba şantaj yapan Viper’a Black Widow’un ellerinde esir tutulduğu haberi geliyor. Nat, Viper eğer Cap’i öldürmesinde ona yardım ederse Hydra’nın başına geçebileceğini söylüyor. Bu sırada çocuklar bir kurtarma operasyonunda hasta yatağında yaşlı bir adamı kurtarıyorlar. Viper ise Nat’in teklifini makul buluyor ve kabul ediyor. Sonunda Nat’in gerçek planını başlattığını görüyoruz.


Sonrasında iyi Avengers’a dönüyoruz. Scott kızı Cassie’ye olan biteni anlatırken öğreniyoruz ki Wakanda’ya gittiklerinde T’Challa onlara parçayı vermemiş. Onlarla aynı tarafta olduğu belirten T’Challa parçanın Wakanda’ya ait olduğunu ama hepsi bulunduğu zaman orada beraber Cap’i kurtarmayı deneyeceklerini söylüyor. Böylece kahramanlarımız bir diğer rota Madripoor’a gidiyorlar. Burada Gorgon’un elinde tutsak olan Shang-Chi’yi kurtarıyorlar fakat parçaya yine ulaşamıyorlar. Çünkü Shang-Chi’nin elinden alınmış ve kim olduğunu hatırlamıyor. Fakat biz Mockingbird’ün parçayı aldığı sahneyi görebiliyoruz. Sonrasında biraz dinlenip iyileşebilmek ve parçaları bulmaya yarayan Tony’in cihazını düzeltmek için takım geri dönüyor.


Tekrar Washington’a geçtiğimizde bu sefer Steve ile görüşen Hank McCoy’u görüyoruz. Steve Hank’ten parçayı istiyor fakat Hank ellerinde olmadığını söylüyor. Steve Hank’e gerekli uyarıyı yaptığını düşünerek oradan ayrılıyor. Madame Hdyra ile Cap konuşurken Avengers’ı nasıl emrinde tuttuğunu öğreniyoruz. Scarlet Witch, Chiron’un büyüsünün etkisinde; Vision’da ise bir AI virüsü var. Odinson’ı da Jane Foster’ı kurtarabileceklerini söyleyerek kandırıyorlar.


Hawkeye’ın yanına dönen Tony ve Avengers, Raz’ın bir zaman kapsülü geliştirdiğini görüyorlar. Makineyle Darkforce’a girmeden ve kalkanın kapanmasından önceki zamana mesaj yollayabileceklerini keşfediyorlar. Bu sırada Mockingbird Cap’e haber gönderiyor, Cap ve Hydra gemileri dağa geliyorlar. Yeterli olmayacağını bile bile Cap ateş açıyor.

RCO0322

Diğer boyuttaki Steve’e uğradığımız sırada Bucky ve Sam tuzağa yakalanıyorlar. Tuzağı kuran ve Steve’i “oradan çıkaracağını” söyleyen kişiyi Red Skull olarak görüyoruz.

Gemiye döndüğümüzde Steve’i gizli silahını görmeye giderken buluyoruz. Gizli silahın kapısı açılıyor ve BOM! Karşımızda Bruce Banner nam-ı diğer Hulk!

İNCELEME

Bir önceki sayıya göre daha az coştuğum fakat yine de güzel bir sayıydı. Bir önceki sayıda çizimler çok hoşuma gitmemişti, burada toparlamış. Konu bakımından yine küplerin peşinde yine birçok karaktere uğradığımız bir sayı olmuş. Black Widow’un planında Viper’ı kandırdığını düşünüyorum. Tek amacı Cap’i öldürmek gibi gösterilse de bence Hydra’dan da geriye bir şey kalmasını istemeyecektir Nat. O yüzden bence Viper’a vaat ettiği taht gerçek değil. Yaşlı adam kısmı kesinlikle hiçbir fikrimin olmadığı yer. Oradan ne çıkaracaklar merak ediyorum doğrusu.


Black Panther’in yaptığı kısmen beklemediğim bir şeydi. Cap’e vermeyeceğini tahmin ediyordum fakat Tony Stark’a vermemesi aklımda yoktu. Ama T’Challa’yı gösterme bakımından hoş ve doğru bir hamle yapılmış. Mockingbird’ün ihanetine çok şaşırdım, sebebini ileriki sayılarda göreceğiz muhtemelen.


Avengers’ın kendi istekleri dışında tutulduğunun ipucunu vermişlerdi yemek masasında. Burada da tam açıkladılar, bu kısım da hoş olmuş. Thor’un sebebini de geçmiş hikayelere bağlamaları hikayenin ne kadar oturaklı ve merkezi olduğunun göstergesi.

Zaman kapsülünü umarım kullanırlar. İşleri nasıl karıştıracağını görmek istiyorum. Red Skull ve Steve’in diğer boyutta karşılaşması Steve’in eve dönme yolunda kırılma noktası olacakmış gibi geliyor bana. O yüzden o kısmı gelecek sayılara yayabilirler. Fakat emin de olamıyorum çünkü Secret Empire geçtiğimiz 6 sayıda beni çok şaşırttı ve beklenmedik şeyler ortaya çıkardı. Tıpkı bu sayının sonu gibi: Hulk? Bruce Banner?

RCO033_w5

Hepimizin Civil War II’de öldüğünü gördüğümüz Bruce nasıl döndü, ne şekilde yaşıyor, aynı Bruce mu? Hepsi cevaplarını fazlasıyla merak ettiğimiz sorular. Bir konuşmadan çözdüğümüz kadarıyla tam olarak eski gücünde değil. Belli bir süreliğine eskisi gibi olabilecek olan Hulk yine de saldırı konusunda yeterli olacaktır. En azından vereceği zarar bizimkileri baya yıpratacaktır. Tabi olaylar böyle gelişirse…


Secret Empire Marvel’ın bu yılki en büyük hikayesi. Konusu, kurgunun işlenişi, karakterlerin davranışları, takımlarının dağılımları, ÇİZİMLERİ (evet büyük harfle yazıyorum) ile sonuna kadar hak ediyor. Yarıyı geçtik, bundan sonra sona adım adım yaklaşacağız. Bu yüzden ben temponun, heyecanın, entrika ve plan savaşlarının artacağını düşünüyorum. Bu yazıdan sonra sayıları tek tek incelemeye devam edeceğiz. Oralarda görüşmek dileğiyle.

CADDE NOTU: 7/10