İnceleme: Reign of Superman (2019)

20 Temmuz 2018’de yayınlanan Death of Superman’in devam filmi olan Reign of Superman, kesinlikle daha iyi yazılmış ve kurgulanmış bir animasyon yapımı.

Son yıllarda DC Comics markası altında üretilen animasyon yapımlarında görsel kimlik, çizimler ve renk kullanımı çok tekdüze, birbirinin kopyası bir hal aldı. Bu durum hem tükettiğimiz eserlere karşı olan iştahımızı öldürüyor hem de bu hikayelerin potansiyeli heba oluyor. Artık Warner Bros’un yenilik yapma zamanı geldi.


New 52 bazlı animasyon evreninin en büyük eksiği Superman karakteriydi. Üstümüze neredeyse her sene Batman atıldığı bir ortamda Superman ve onun değerlerine ayrılan süre Death of Superman’in özensiz ve sıkışık anlatımından ibaret oldu. Bu filmde ise hikaye, Lois Lane’i merkezine alarak Clark Kent üzerinden bireysel, Superman simgesi üzerinden ise evrensel değerleri başarılı bir şekilde konu ediniyor.

Hank Henshaw’ın motivasyonu, intikam hikayesinden süper kahraman eleştirisi noktasına sağlam basamaklar ile tırmanıyor. Karakter anlatım boyunca amacına yönelik, tehditkar ve sorgulayıcı hareket ediyor.


Superman’in yokluğunda oluşan kaotik ortam çok değerli bir simgenin kayboluşunu vurguluyor. Lex Luthor’un Superboy’u manipüle ederek medya ilgisi arayan bir yıldız olarak pazarlaması ve Steel’in Superman’in mirasına sahip çıkmaya çalışması, oluşan bu boşluğun doğurabileceği çeşitliliği etkili sahneler ile anlatıyor.


Filmin hikaye anlatımına katkısı olmayan bir Darkseid yükü var. Halihazırda yeterli ölçüde vurgulanmış bir konu, sırf popüler bir karakteri göstermek uğruna bulandırılarak izleyici ana metinden koparılıyor. Ek olarak bu anlatımın kılıfı olarak araya çok yapay bir şekilde şirketleşme eleştirisi de yedirilmeye çalışılıyor. Karakterin apar topar rafa kaldırılışı ise alınan kararın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.

Death of Superman’in can sıkan Justice League sorunu burada da kendisini gösteriyor. Lois Lane ile etkileşime giren Wonder Woman dışında geri kalan ekip, yukarıda bahsettiğim Darkseid yüküne cevap olarak filme dahil edilen pasif karakterlerin ötesine geçemiyor.

Sonuç olarak Reign of Superman, Death of Superman’in eksik ve hatalı yanlarını onarmak için çaba gösteren ve bunu yan karakterlerin doğru anlatımları ile başarsa da baştan savma kararların olumsuz etkilediği bir yapım.


CADDE NOTU: 6.5 / 10