İnceleme: Mister Miracle #9

Merhaba, nasılsınız? Her şey yolunda mı? Merak etmeyin, olacaktır. Umut etmekten başka çaremiz yok, hayat devam ediyor. Haydi biraz kafa dağıtalım. Seri Eylül’de yayınlanacak olan 12. sayı ile sona erecek. Eğer kritik bir hata yapılmazsa Tom King ve Mitch Gerads, bizlere güzel bir limitli seri bırakacak.


Barda ve Scott, New Genesis ile Apokolips arasındaki savaşın sona ermesi için Darkseid’ın mekanı Apokolips’te Kalibak’la pazarlık halinde. Gezegenin vahşiliği henüz ilk sayfada yüzümüze vuruyor. Darkseid’ın kendisi henüz orada olmasa bile etkisini hissediyoruz.

Kalibak ve Scott arasındaki görüşmeler sert geçiyor. Arada Lightray, Orion’ın meçhul ölümünden dolayı sinir krizi geçirse de Barda yine tek lafı ile yüzleri güldürüyor.


Genel olarak ikonik karakterin hikayelerine ortak olurken sayfalar doğal olarak buram buram çizgi roman kokar, gerçek olamayacak kadar fantastik unsurlar barındırır birçok karakter ve seri. Ancak özellikle 3-4 sayıdır Mister Miracle gibi olağanüstü bir çevreye ve tiplemeye sahip olan bir ismin serisinde bu yok. Yaşanan olaylar ve mekanlar gerçekçilik tabanına o kadar sağlam koyulmuş ki karakterlerin mimikleri ve cümle arasındaki tepkileri onları panellerin dışına çıkarıp, günlük hayatımızın içine sokuyor. Zaten kendine has özellikler barındıran bu karakterlerin üstüne böyle anlık diyalog ve çizimler eklenince her an içeriden ‘burası ne kokuyor böyle?’ diye hayıflanan Barda girecekmiş hissi veriyor.

RCO016 (2).jpg

Kalibak, Scott’a ‘İyilik Aynası’nı hediye ediyor ve Scott’ın içini görüyoruz. Yapmayın etmeyin, melek gibi adam bu. Üzmeyin. İlk sayılarda intihar edecek kadar deprefis bir halde olan o adamı ve onu çok seven hayat arkadaşını yine görüyoruz. Seri bir yandan güldürürken bir yandan üzmeye devam ediyor.


Gergin, dramatik ve eğlenceli geçen görüşmelerin 7. ve son gününe geliyoruz. Kalibak’ın kabul ettiği anlaşmaya Darkseid şu şartı koşuyor: ”Jacop Free’yi (Scott ve Barda’nın oğlu) bana ver, barış gelsin” 

9. sayı, Darkseid’ın ilk kez ortaya çıkışı ve ikilinin korku dolu bakışları arasında sona eriyor.


İNCELEME


Yine okuması çok keyifli bir sayıyı daha geride bıraktık. Artık şu dananın kuyruğu kopmalı. Geriye kalan 3 sayı boyunca saf aksiyon ve sonuç gerek. Tamam güzel çok seviyoruz, hikaye akışı, diyaloglar çok keyifli ve çizimler muhteşem fakat aşağı yukarı 3-4 sayıdır bir hazırlık içerisinde Tom King ve geriye sadece 3 sayı kaldı. Bu kadar sağlam hikaye anlatımına sahip bir serinin finali oldu bittiye gelmemeli. Darkseid’ın hikayeye dahil oluş şekli ve Apokolips’in cehennem havası çok güzel yansıtılmış. Bunun dışında Orion’ın ölmediğini ve bir kurtarıcı olarak döneceğini düşünüyorum. Aksi takdirde harcanmış olacak.


CADDE NOTU: 7,5/10