İnceleme: Mister Miracle #12 – Final!

Evet, geldik bir serinin daha sonuna. Yazıya geçmeden önce, Tom King ile Mitch Gerads’a Mister Miracle’ı bu kadar güzel benimsedikleri, özenle kurguladıkları ve çok iyi anlattıkları için teşekkür ediyorum. Satış rakamlarında çok coşmasa bile Mister Miracle, bu seriden çok daha prestiji artmış bir simge olarak çıktı. Eminim bu güçlü anlatım ileride tekrar karşımıza çıkacak. Bir yerlerde Jack Kirby’nin çok gururlandığını düşünüyorum.


Mister Miracle, Jack Kirby Tarafından Yaratılmıştır


Son sayı, bu güzel serinin finaline yakışır bir şekilde Tom King, Mitch Gerads, Jim Lee ve birçok isme saygı duruşu yaparak açılıyor.

Mister Miracle serisi, eğlenceli olduğu kadar Scott Free’nin köken hikayesine yakın olanlar için bir o kadar dramatik bir yolculuk. Sayı da duygusal bir havaya sahip. Serinin başından bu yana Mitch Gerads, Scott Free’nin depresif tarafını okuyucuya yansıtmak için karakterin gördüğü halüsinasyonları bulanık çiziyor. Bu çoğunlukla, Darkseid’ın Scott’a geçmişte yaşattıklarının yansıması olarak karşımıza çıktı ama bu sayıda Izaya’dan tutun Oberon’a kadar herkes var.


Scott, geçtiğimiz sayının sonunda olanlara en az bizim kadar kafası karışık yaklaşsa da Tom King bu sorunun gerçek cevabını önümüzdeki serilere bırakmayı tercih ediyor. Bu ters köşenin tek bir cümle ile açıklanmamasına sevinsem de ne kadar doğru bir karar, ondan emin değilim.

Izaya’nın rolü Orion gibi çok kısa ve etkisiz oldu. Scott’ın bu ikiliden aradığını bulamadığı gerçeği diyaloglara yansıyor, hatta yumruk atmaya kadar gidiyor iş. Bu durumun hikayeye hizmet edişi tutarlılık sağlasa da Scott’ın hayatında çok önemli yer edinen bu iki karakterin hikayede daha fazla ve etkin olarak yer almasını isterdim.

Seri bütün bu duygusal ve karakter yoğunluğunun arasından üstümüze Barda ile Scott’ın bir kız çocuğuna sahip olacağı haberini atıyor. Tom King, Jack Kirby’nin mirasına bir katkı daha yaparak en azından şimdilik veda ediyor.


Barda’yı Female Furies serisinde tekrar göreceğiz, serinin çizerliğini de Mitch Gerads yapacak. Bakarsınız Scott Free de tekrar karşımıza çıkar. Çok uzatmayacağım, önceki 11 yazıda serinin artı ve eksi yönlerini uzun uzun yazdım. Sadece okuyarak destek olan veya geri dönüş yaparak etkileşime giren herkese çok teşekkür ederim, başka yazılarda görüşmek üzere!

CADDE NOTU: 8,5/10