İnceleme: Mister Miracle #11

Sindirmesi zor bir sayıydı. O yüzden üzerinden biraz zaman geçmesini istedim. O zaman çok uzatmadan, son dönemin en ters köşe yapan Mister Miracle sayısı hakkında beyin patlatalım!


Büyük gün geldi çattı. Son sayılarda inişli çıkışlı bir ilişki yaşayan Scott ile Barda’nın  küçük Jacob’ı dedesine vermekten başka çaresi kalmadı. Çift, keder dolu içlerine rağmen bütün enerjisiyle Darkseid’ın karşısına çıkıyor. Meşhur vejetaryan tabağı ile.


Tom King’in başardığı en güzel şeylerden birisi de karakterleri hikayeye iyi hizmet edecek şekilde kullanışı. Scott Free ve Barda’nın hayatında yer alan her karakter gerçek kimliğini bir kenara bırakıp, duruma hizmet ediyor. Bu sayıda Darkseid havuç yiyerek yapıyor bunu. Hiç tahmin edilmeyen bir ilk buluşma olsa gerek.

Mister Miracle 011-005 (2).jpg

Şu andan itibaren o kadar tuhaf eylemler var ki ‘sayının sonu çok daha iyi bitmesi gerek’ dedim açıkcası. Ve inanır mısınız, bitti. Meğersem bizim Barda ile Scott ana evrenden değilmiş! Darkseid’ın öldüğü an büyük bir şey bekliyordum ama bu onlardan biri değildi. O kadar ikilemde bırakan bir son oldu ki bu alternatif evrendeki Darkseid’ın ağır gerizekalı oluşunu bile görmezden gelebilirim.


Bu sonu ister miydim diye düşünüyorum. Sanırım dramanın biraz daha büyümesini ve harcanabilir olmayan bir Darkseid’ın bu duruma ne reaksiyon vereceğini görmek isterdim ama olayların içerisinden Darkseid’ın vicdanına (!) sığınmadan çıkılabilecek en şaşırtıcı yollardan bir tanesiydi. Hikaye biraz hile kullanılmış gibi çözüme kavuşsa da Scott ile Barda’yı çok farklı etkileşimlerin içine sokacak. Burada son sayının ve devamının ne kadar iyi yazılacağı çok önemli.


Scott’ın Jacob ile yaptığı veda konuşması ve Barda’nın anne şevkati ile yaklaşımı etkileyici panellerdi. Keza Scott’ın ‘bu da Orion için!’ nidalarıyla Darkseid’ı katledişi son sayılarda azalan vahşeti tavana çekti. Scott Free üzerinde geride bıraktığımız 11 sayının yarattığı birikimin patlamasını gördük. Bütün bu detaylar ortaya çıkan sonu daha etkileyici kıldı. Fahren-Knife’ın kullanışı da güzel bir detay.

Mister Miracle 011-022

Artık Mitch Gerads’ın çizimlerine değinmiyorum çünkü seviyeyi çok yukarı çekti. Geride bırakılan her sayıda karakter ile bağdaştırılan bir çizer haline geldi. Aldığı Eisner ödüllerini hak ediyor.


Final sayısına ‘Peki ya şimdi ne olacak?’ soruları ile itti bizi Tom King. Bu seride benimsediğimiz Scott ile Barda’nın yeri dolabilecek mi, ölen ve kayıp olan isimler ikilinin hayatına nasıl konumlandırılacak, ikili hangi evrende yaşayacak, Scott bu kadar güzel vejeteryan tabağı yapmayı nereden öğrendi ve bunun gibi birçok sorunun cevabı 14 Kasım’da!

CADDE NOTU: 8.0/10