İnceleme: Mister Miracle #10

Geçtiğimiz sayıda Darkseid’ın çiftimizin oğlu Jacop’ı savaşın sona ermesi karşılığında istediğini okumuştuk. Bu sayıda ise bunun ikilinin üzerinde yarattığı etkilere odaklanıyoruz. Bu etki aynı zamanda eski problemleri de yeniden su üstüne çıkarıyor.


Hiç beklemiyordum. Şu sıralar aldığım en iyi sürpriz. Scott, Ted ve Michael! Çok özlemişim. Böyle mutluluktan tüylerim diken diken oldu, içim yumuşadı resmen. Scott’ın üzerindeki yük, Ted ile Michael’a da yansımış durumda. Belki Michael’a biraz daha az.

RCO006_w (2).jpg

Hatırlarsanız, ilk inceleme yazısında Scott’ın normal karakteristik yapısından daha fazla depresif bir halde olduğundan bahsetmiştim. Bu sayıda da dışarıya mümkün olduğu kadar az sıkıntılarını gösteren ama iç dünyasında bu yükü kaldıramayan bir adam var. Highfather oldu, baba oldu, Barda huzurlu ve evde çorba kaynıyor. Yani, mutlu aile tablosu bir adım uzakta ama olanlara bak. Salın artık şu adamı.

RCO008 (2).jpg

Sayı boyunca Barda’nın gergin ruh halinin yansımalarını gördük. Bunun klasik karakter yapısının bir parçası olduğunu zaten biliyoruz fakat işin farklı yanı, Scott’ın saçma bir şekilde bebeği Darkseid’a verme teklifine karşılık ortaya çıkıyor. Barda orada değil Scott’ı kendisinden kaçmaya çalışmak ile itham etmek, temiz bir dayak atması gerekirdi. Ne demek lan çocuğu verelim? Serinin başından bu yana destekleyici ve pozitif bir şekilde Scott’a yaklaşan Barda’yı uzun zaman sonra ilk kez bu kadar duygusal bir halde gördük.


Serinin başından bu yana Scott’a giydirilen tişörtler ‘benim de olmalı’ dedirtti açıkçası. Bu sayıda, Tom King’in yazarlığını yaptığı Sheriff of Babylon serisinden tutun, önümüzdeki sonbahar çizgi roman sayfalarına nihayet geri dönüş yapacak olan Shazam tişörtüne kadar birçok mükemmel tasarım gördük. Tom King’in sayıya iliştirdiği tek gönderme bunlar değil. Sayfa arasına sıkıştırılmış bir Galactus da görüyoruz. Bu arada, başından bu yana salonda asılı duran Jack Kirby’nin Mister Miracle’ını da unutmamak gerek.

Scott Free and Superhero t-shirts.jpg

Sayı, Barda ile Scott’ın ani yakınlaşmalarından bir başkası ile sona eriyor.

Her ne kadar Darkseid’ı görmek istesem de Jacop üzerinden ikili arasındaki ilişkiye odaklanılması iyi bir tercih. Önümüzdeki sayı daha güçlü bir çift göreceğimize şüphe yok. Michael, Ted ve Scott’ı yeniden bir arada görmeyi hiç beklemiyordum. Tüyler diken, gözler yaşlı. Teşekkürler Tom King. Batman’e yapılan göndermeler ise uzadıkça daha komik bir hale getiriyor durumu. Son yaklaşıyor, önümüzdeki sayı Tom King duygu ile hikayenin temel unsurlarını iyi yedirip, bizlere tatmin edici bir final öncesi sayısı vermeli.


CADDE NOTU: 7.5/10


Geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan efsane çizer Steve Ditko‘nun anısına hazırlanan görsel. Çizgi roman emekçileri kalbimizde.

RCO026.jpg