İnceleme: Justice League Dark

Bu inceleme benim gibi sıcak havalardan dolayı dışarı çıkmamayı tercih eden fakat evde de canı sıkılan okulu bitmiş arkadaşlar için hazırlanmıştır. Bir çizgi roman hayranıysanız böyle tatil günlerini çizgi romanlar ve animasyonlar ile doldurabilirsiniz. Ben de öyle yaptım ve bu sene Şubat ayında çıkan Justice League Dark animasyonunu izledim. Eğer izlemediysen incelemenin spoiler içermeyen kısmı sana fikir verecektir, çoktan izledim diyorsan, hadi gel biraz üstüne konuşalım.

Ön İnceleme

Animasyon, Justice League Dark grubunun hikayesini anlatıyor doğal olarak. Justice League ekibini de görme fırsatı yakalıyoruz. Batman her ne kadar en önde dursa da olayların uzmanlık alanının dışında olması onu geri planda tutuyor. DC’ nin Batman’i pazarlama amacıyla suyunu sıktığı koyduğu herkesin ortak fikridir. Bana sorarsanız başka bir JL üyesi olur muydu? Bence evet ama o da Batman kadar ilgi görür müydü orası meçhul. Film insanların birbirlerini şeytan şeklinde görüp öldürmeleri ile başlıyor. Bunun üzerine Justice League ekibi olaya müdahil olmak istiyor fakat Batman’ın mistik olaylara inanması nedeniyle havada kalıyor. Sonrasında Batman, Constantine’e yönlendiriliyor ve sonuçta hiç de akılda olmayan bir ekip oluşuyor: Constantine, Zatanna, Deadman, Batman, Etrigan, Jason ve arada yardımı dokunan Swam Thing. Film izlerken sıkmıyor ve farklı karakterlere yer verdiği için de oldukça zevkli. Mistik olayları içermesi sizi yanıltmasın aksiyon sahneleri gayet akıcı. Yani gelmek istediğim nokta: izlemediyseniz fazla zaman kaybetmeden izleyin derim.

justice-league-dark-social.jpg

İnceleme

Filmin en öne çıkan ve en karizmatik karakteri kuşkusuz Constantine. Zatanna ile geçmişlerine yönelik yaptıkları göndermeleri hoş olmuş. Şahsen ben bu ikiliyi daha çok görmek isterim.

Grubun bir diğer üyesi, Deadman içlerindeki en sempatik olan karakter. Hikayesine çok az değinildi ama umarım başka animasyonlarda görmeye devam ederiz çünkü o kendine has halini izlerken bence çoğumuz eğlenmiştir. Etrigan ile Şovalye Jason’ın kökenlerinin anlatılışı, hikayeye yedirilişi ve draması filmin en iyi tarafı. İşleyişin doğru yapılması son sahnenin duygusunu almamı sağladı.

Aksiyon sahneleri benim gibi dövüş sanatlarından daha çok hoşlanan birine bile severek izlettirdi. Tek sıkıntısı asıl düşman ile olan karşılaşmanın değil de yanlış anlaşılma sonucu başlayan kavganın daha yoğun işlenmesi ve koreografinin daha güzel olmasıydı. Bir de son kısımdaki büyüden etkilen JL üyeleri ile olan savaşın daha etkileyici ve uzun olmasını isterdim.

Uzun lafın kısası Justice League Dark anlatımı tutarlı, kahramanları sevilesi ama işleniş yavan olan bir film.

CADDE NOTU: 7/10