İnceleme: Green Lantern: Earth One

Genel olarak Earth One hikayeleri, kendi içerisinde tamamlanan ve merkezine aldığı karakterin köken hikayesine farklı bir yorum getiren eserler olur. Kimi bunu Batman’i kullanarak aksiyon drama ikilisi ile yapar, kimisi de Wonder Woman gibi okuyucuyu mitolojik bir maceraya çıkarır. Corinna Bechko‘nun Green Lantern: Earth One eseri ise Lantern dünyasını bir yapboz gibi önümüze sunuyor.

Hikaye, genel Earth One sayıları gibi size rehberlik etmiyor. Corinna Bechko bir yapboz gibi tasarladığı Green Lantern mitolojisinin ortasına bırakıyor sizi. Eğer Green Lantern dünyasına biraz uzaksanız, parçaları kafanızda birleştirmek eğlenceli olacaktır fakat artık olaya Hal Jordan’ın saç şeklinin hangi hikayelerde farklı olduğunu bilecek kadar hakimseniz, sizi şaşırtacak pek bir gelişme yok.


Hal Jordan, Ferris Galaktik’te çalışan ve uzayda değerleri madenleri araştıran depresif bir astronot. Klasik olarak, ani kararları sonucunda Hal Jordan’ı yüzüğü parmağına geçirirken görüyoruz ve devamında uzayda kalmasını gerektirecek bir neden bulma klişesi sonucunda Manhunters’a karşı yüzüğünü ilk kez kullanıyor ve evrenin bir köşesinde gözlerini açıyor.

Daha önce Guardians of the Universe’ın Green Lantern Corps’un yozlaştığını düşünerek Manhunters’ı yarattığını ve başlarına bela olduğunu okumuştuk. Kilowog’un kurtardığı Hal Jordan’ın gözlerini açtığı ortam ise tam olarak bu.


Corinna Bechko ağızları açık bırakacak bir hikaye yazmasa da evrenin çeşitli mekanlarını keşfetme merakını okuyucuda uyandırmayı başarıyor. Çeşitli mekanlar ve ırklar, yüzüğün dilleri çevirme özelliği gibi irili ufaklı detaylar, Hal Jordan’ın koca, ürkütücü bir evrende yalnız kaldığını size hissettiriyor.

Giriş ve gelişme anlatımı karakterleri farklı bir şekilde yorumlayarak Hal Jordan’ın motivasyonunu şekillendiriyor. Özellikle Kilowog ile Hal’ın yolculuk boyunca yeşeren arkadaşlığına şahit olmak keyifliydi. Hikayenin son kısmı ise diyalog ve aksiyon ile harmanlanan nispeten katmanlı anlatımı gölgede bırakıyor. Hikaye boyunca OA’nın mahvoluşu defalarca vurgulanırken, taş delen Hal Jordan’ın 2 sayfa sonra tüm Green Lantern Corps’a liderlik ederek her şeyi çözdüğünü görmek keyifli olsa da ağızda ekşi bir tad bırakıyor.


Kısa hikayelerin bölünerek anlatılışı pratik bir yöntem fakat anlatının derinleşmesinin önüne set çekiyor. Bu durum, hikayeye olgunlaşacak bir alan bırakmıyor ve üstünkörü geçilmesine yol açıyor.


Green Lantern: Earth One, Hal Jordan’a farklı bir köken anlatımı sunmaya çalışan ve bunu alışılagelmiş kalıpların dışına çok fazla çıkmadan gerçekleştiren iyi bir öykü sunumu. Sayının sonu ise ikinci hikayenin daha iyi olacağına dair inancımı güçlendiriyor. 


CADDE NOTU: 7.0 / 10