İnceleme: Gotham by Gaslight

Hikaye, 19. yüzyılda Viktorya döneminde geçiyor. Seri cinayetler ile bütün şehri etkisi altına alan Jack the Ripper adında bir psikopat var. Batman kariyerine yeni başlayan Bruce Wayne ise hem diğer kimliğinin getirdiği zorluklar ile hem de bu seri katil ile uğraşmak zorunda kalıyor. Yan karakterlerin olaya dahil olması ile birlikte kendi içerisinde genel olarak çok tahmin edilebilir olan hikayemiz biraz olsun ters köşe yapmayı başarıyor. Film Viktorya dönemini kamsaplı bir şekilde özümsemiş ve bunu Gotham’a iyi yansıtmış. Yaratılan mekan ve toplum yapısının hikaye ile güzel bir uyum yakaladığını söylemek gerek. Karakterlerin girdiği her ortamda dönemin kokusunu alıyorsunuz ancak çizimler sizi kimi zaman bundan uzak tutabiliyor. ‘Steampunk’ sınıfına girebilecek bir atmosfere modern çizimler çok yakışmıyor.

Selina_Kyle_Batman_Gotham_by_Gaslight_0001.jpg

Alışık olduğumuzdan farklı karakter tiplemeleri görüyoruz. Bruce Wayne dışında neredeyse herkes alışılagelmiş kalıplarının dışına çıkmış. Bu değişiklik, sunum açısından keyif verici. ‘Cock Robins’ film içinde çok tatlı detaylar olarak kalıyor ancak bu durum biraz hevesleri kursakta bırakıyor. Onların da aktif olarak yer aldığı bir hikaye bizlere çok daha geniş bir perspektif sunardı.


Yozlaşmış, radikal din yapısının toplum üzerindeki etkileri yönetici sınıfının refleksleri üzerinden güzel parçalar ile süsleniyor. Özellikle rahibenin replikleri bu duruma en büyük örnek olarak gösterilebilir.


Film, ana hikayeden çoğu sahnede koparak büyük bir risk alıyor. Bu risk aksiyon sahneleri açısından karşılığını bulsa da Selina Kyle ile Bruce Wayne’in sahneleri akıcılıktan uzak. Hikayede açıklanmayan ölümler ise biraz boşluğa düşmenize neden oluyor.

GBG-Batman1.jpg

Filmin müzikleri ve dövüş koreografileri en öne çıkan iki unsur. Batman’in İngiliz bir boksör gibi aksiyona girdiğini görmek çok hoş fakat seçilen tema Batman’in dedektiflik yönü olsa da aksiyon sahneleri daha fazla olmalıydı. Filmin ters köşesi ise çok tahmin edilebilir.

Gotham by Gaslight, iyi bir fikrin üzerine çok uğraş verilmeden yazılmış, ağza bir parmak bal çalan hoş bir Batman hikayesi.

CADDE NOTU: 6.5 / 10