İnceleme: Eternity Girl

Yazar: Sena Özkurt


Magdalene Visaggio’nun yazdığı ve Sonny Liew’in çizimlerini yaptığı Eternity Girl, güçlü ve etkileyici bir depresyonla mücadele anlatımı sunmasıyla fark yaratan bir süper kahraman çizgi romanı. DC Young Animal etiketiyle basılan Eternity Girl, hedefi ve amacı olan bir hayat sürmek için kendisini madden olmasa da zihnen öldürüp tekrar hayata tutunmaya çalışan bir kadının hikâyesi. Eser, çizgi roman dünyasına atıfta bulunan ve popüler kültür referansları ile zenginleştirilmiş modernizm ötesi bir kurguya sahip.


Dünyayı kurtarmaya çalışırken insanüstü güçler kazanan ajan Caroline Sharp için bu güçler, aslında bir nevi lanet. Vücudundaki bütün atomları kullanma gücüne sahip olan Caroline, sahip olduğu güçler nedeniyle yürüyen bir atom bombası haline dönüşüyor. Bütün bunlara da ek olarak, Caroline’ın dış görünüşü güçlerinden dolayı oldukça değişmiş durumda. Öyle ki artık dış dünyada “normal” bir insan olarak gözükmek için büyük bir güç harcayarak her gün rol yapması ve atomlarını kullanarak kılık değiştirmesi gerekiyor.


Kılık ve dış görünüşünü sürekli değiştirmek zorunda olan bir ajan için oldukça alışılmış bir durum da olsa kariyeri için bunu mecbur kalan Caroline, hayatında ilk defa rol yaparak belli toplumsal kurallara ve beklentilere uygun şekilde hareket etmeye çalışıyor. Bu anlamda hem kadınların hem de tüm insanların en önemli sorunlarından birinin ağırlığı altında ezilmeye başlıyor: Toplumsal rollerimizi yürütmeye çalışarak hayatta kalma çabası.

Başarılı bir kariyerden sonra malulen emekli olmak zorunda kalan Caroline’ın artık hayattaki tek hedefi hayatına son vermek. Tek bir sorun var ki, sahip olduğu güçler aynı zamanda ölmesine de engel oluyor. Hayatta her istediğini elde etmiş, azimli biri olarak ölme isteğini bir türlü gerçekleştiremiyor oluşu Caroline’ın hayata daha da küsmesini ve diğer insanlarla iletişime kendisini kapamasına sebep oluyor. Öldürdüğünü düşündüğü en büyük düşmanı Madame Atom’a dair görüler görmesi de süper kahramanların süper düşmanlarla birlikte kimlik kazandıklarının ve yollarını çizdiklerinin en göze çarpan örneklerinden biri.


Anlatı aslında şu soruları soruyor ve ustalıkla cevaplıyor; tüm hayatını başarılı olmaya odaklamış azimli bir insan en büyük hedefini gerçekleştirdikten sonra düştüğü boşluktan kendini nasıl kurtarır? Ya da kendini feda ederek hiç istemediği bir vücuda hapsolan bir kadın hayata tekrar tutunmayı nasıl başarır?

Hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı, geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin paralel bir şekilde ilerlediği Eternity Girl, okuyucularını derinden etkileyen ve sorgulamalara yön veren edebi bir zenginliğe sahip. Caroline’ın tükenmişlikten kurtulmayı seçerek yaşamak için gereken motivasyonu ve umudu bulma çabası çizgi romanlar severlerin mutlaka deneyimlemesi gereken dramatik bir yolculuk.

CADDE NOTU: 7.0 / 10