İnceleme: Doomsday Clock #4

Geoff Johns, DC Comics’i son 20 senede bugün olduğu noktaya getiren isimlerden bir tanesi. Başta Green Lantern Corps, Aquaman ve Booster Gold gibi karakterleri ve grupları çizgi roman dünyasına güçlü bir şekilde geri kazandırdığını söylemek çok yanlış olmaz. Hikaye anlatımı ve karakterleri olgunlaştıran diyalog kullanımı da bu durumda çok büyük pay sahibi. Ancak kendisinin son yıllarda bir betimleme sorunu olduğu açık. Belli, bazı replikleri kısa ve öz düşüncesi ile yazmış fakat bu durum tam tersine kafa karışıklığına yol açıyor ve hikayenin temposunu düşürüyor açıkcası. 4. sayıda bunu görmek mümkün.


Bu sayı, diğerlerine kıyasla daha fazla bireysel bir hikayeyi merkezine alıyor. Hikayesinin derinliklerine inilen karakter ise Ozymandias’ın başrolünde olduğu New York patlamasından etkilenen yeni Rorschach, Reggie Long.

RCO005 (2).jpg

Reggie Long, Walter Kovacks’tan izler taşıyan bir karakter. Yaşadığı psikolojik sıkıntıların yanı sıra motivasyon ve karakteristik anlamda da Rorschach tiplemesi ile paralel yanları olan bir kişi. Geoff Johns ile Gary Frank’in detaylı anlatımı da karaktere bağlanmamızı kolaylaştırıyor.

Karakterin geçmişte geçirdiği zor dönemler ile içerisinde bulunduğu ürkütücü durum arasındaki benzerlikler çok güzel vurgulanmış. Batman, Long’u içeri kitlediği zaman Long’un tüm karizmasını ayaklar altına alıp ‘beni buradan çıkar’ dediği an oluşan endişesi iyi yazılmış diyaloglar ile etkileyici bir biçimde desteklenmiş. Çizimler zaten başından beri hikayenin ağırlığı ile uyumlu.

RCO010 (2).jpg

Yaşadıkları doğrultusunda olgunlaşan ve reaksiyon gösteren bir adam okuyoruz. Ailesinin ölümünün izlerini araştıran, aynı zamanda Walter Kovacs’ı idol olarak gören Reggie, Mothman’in sürpriz yardımı ile akıl hastanesinden kaçıyor. Her ne kadar Mothman daha sonra intihar etse de bir ikonik yüzü daha görmek güzel.


Reggie Long, bundan 4-5 sene sonra geriye baktığımızda temelleri sağlam atılmış bir karakter olarak aklımıza gelecek. Doomsday Clock’tan en karlı çıkan karakter.

Adrian Veidt’ın eski kararlılığından eser kalmamış. Yaptıkları için pişman bir halde ve beyninde bulunan tümörden dolayı günleri sayılı gibi gözüküyor.


Tabii bunların hepsi geçmişin anlatıldığı paneller. Reggie hala Arkham Asylum’da ama bu durum çok uzun sürmüyor. Sayı boyunca kaçmayı deneyen Reggie, 2016’da yayınlanan DC Universe Rebirth #1 ve Batman/The Flash: The Button sayılarında Saturn Girl olarak gördüğmüz Jane Doe‘nun yardımı ile Batman’in elleri ile koyduğu yerden çıkmayı başarıyor ve 4. sayı sona eriyor. Asıl Saturn Girl’ün Imra Ardeen olduğunu ve 30. yüzyılın süper kahraman grubu olan Legion of Superheroes‘un bir üyesi olduğunu belirtmek gerek. İlerleyen sayılarda Jane Doe gizeminin çözülmesi umuduyla.


CADDE NOTU: 7/10