İnceleme: Doomsday Clock #2

Öncelikle şunu belirteyim, büyük bir seri okuyoruz. Hikayenin gelecekteki etkilerini geçtim, gerçek anlamda ikonik karakterleri ‘ilk kez’ bir arada görüyoruz. Her sayının keyfini çıkarın!


Sayı, Owlship’in yanında başlıyor. Aynı zamanda panelde Erika Manson ve kocasının geçmişte yaptığı bir soygun gösteriliyor ve bu soygunu durduran ise Dr. Manhattan! Böylece, ikilinin geçmişte Manhattan ile karşı karşıya geldiğini öğrenmiş oluyoruz.

Daha sonra protesto yapan kalabalığın üzerine nükleer bir füze geldiğini görüyoruz. Bu sırada Ozymandias, Dr. Manhattan’ın her varlık gibi arkasına elektron izleri bıraktığını ve bu izleri takip ederek onu bulabileceklerini söylüyor. Daha sonra füzeyi durdurmayı başaramıyor ve büyük patlama gerçekleşiyor. Bu patlamanın da etkisiyle Owlship, Gotham’a Killing Joke hikayesinde Joker’in Jim Gordon’ı getirdiği lünapark olduğunu düşündüğümüz yere çakılıyor ve arkasında bıraktığı yerde birçok insan yanarak ölüyor. Daha sonra Ozymandias, Dr. Manhattan’ın geldiği yere geldiklerini söylüyor ve Erika Manson ile kocasını gemiye kitliyor.

Gotham’da büyük bir kaos hakim. Halk, kahramanlara karşı nefret dolu ve sıra Batman’e gelmiş durumda. Bruce Wayne ile Lex Luthor güç mücadelesi içinde. Doğal olarak sinirli ve inatçı bir Bruce Wayne var. Devamında Rorschach ve Ozymandias’ın kedisiyle ikili yola koyuluyorlar, Gotham Halk Kütüphanesi’ne giriyorlar ve Ozymandias, bulundukları dünyadaki karakterlerin kendi dünyalarında kurgusal karakterler olduğundan bahsediyor. Ardından Ozymandias, Bruce Wayne ve Lex Luthor’un dünyanın en zeki iki insanı olduğunu söylüyor ve Rorschach, Bruce Wayne ile Ozymandias ise Lex Luthor ile görüşmek için yolu koyuluyor.

Burada dikkatimi çeken ilginç bir detay var. İkili Gotham’da dolaşırken Rorschach, bir televizyona denk geliyor ve o ekranda Warner Bros logosu ile ‘unedited and uninterrupted’ yani ‘oynama yapılmamış ve kesilmemiş’ yazısını görüyoruz.  Anlaşılan Gary Frank ve Geoff Johns en az birçok insan kadar Warner Bros’a karşı eleştirilerini yöneltiyor.

Daha sonra Rorschach, Wayne Malikanesi’ne gizlice giriyor. Batman’in kahvaltısını bir güzel gömdükten sonra Batcave’e giriş yolunu buluyor ve etrafı inceliyor. Batman ise görev sırasında gelen sinyal ile izinsiz girişin olduğunu fark ediyor ve yola koyuluyor. Bu sırada Ozymandias ile Lex Luthor’un ‘zeki’ atışmalarına şahit oluyoruz. Lex Luthor, Ozymandias’ı binadan gitmesi için uyardığı sırada çizgi roman tarihi adına çok önemli bir an gerçekleşiyor. Öldüğünü düşündüğümüz bir başka ikonik karakter Eddie Blake namıdiğer Comedian, Lex Luthor’u karnından vuruyor!

“Geçen sefer geldiğinde kafam yerinde değildi, sarhoştum. Ama bu sefer hazırlıklıyım!”

Geoff Johns çok büyük oynuyor. Sayının sonuna gelirken LexNet sitesinden sayfalar görüyoruz. Meta insanlar ile Amerikan hükümeti arasındaki dinamik ve ‘Supermen Teorisi’ ile ilgili yazılar okuyoruz. Herkes kahramanlara karşı kazan kaldırmış durumda.

GÖNDERMELER

Yukarıda bahsettiğim 2 göndermenin dışında LexNet sitesinden yazılar okuduğumuzu söylemiştim. Bu yazılarda aynı zamanda Caroll Ferris, Alan Scott ve Starheart göndermesi okuyoruz.

Ferris Hava Yolları

Hal Jordan’ın yakın arkadaşı ve Star Sapphire, Binbaşı Carol Ferris’e ait Ferris Hava Yolları.

Green Fire

Yazıda okuduğumuz ‘All-American’ ifadesi Green Lantern Starheart ve Alan Scott’ın ilk kez karşımıza çıktığı 1940 tarihli All-American #16 sayısına bir gönderme.

İlk sayının her anlamda üstüne çıkan bir sayı okuduk. Görünüşe bakılırsa bu her sayıda katlanarak gidecek. Umarım serinin, geçmişin ve karakterlerin ağırlığına yakışacak bir şekilde devam eder ve Geoff Johns ile Gary Frank ikilisi bize kaliteli bir eser hediye etmiş olurlar.


Değinmek istediğim bir diğer konu, hikayenin sonunda Watchmen evreni ile Rebirth evreni’nin birleşecek oluşu. Ben açıkçası haftalık olarak çıkacak ve 150 sayı sürecek Watchmen serisi ve solo serilere bölünmüş hikayeler görmek istemiyorum çünkü bu karakterler ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok yüzleri eskiyecek ve hikayenin saçmalaması durumunda tüm geçmişleri yara alacak.


Umarım böyle bir ucuzlukla karşı karşıya kalmayız. Sayıda en hoşuma giden kısım yıllardır okuduğumuz ve izlediğimiz karakterlerin bir araya geliyor oluşu. Özellikle Lex ve Ozymandias arasında yazılan diyaloglar çok keyif vericiydi. Batman ile Rorschach arasındaki muhabbet ise tam onlara yakışacak cinsten bir atışma. Comedian’ın geri dönüşü halihazırda büyük tartışmaları başlatmış durumda. Umarım Edward Blake’in geri dönüş hikayesi sağlam temellere oturtulur, yoksa elle tutulur bir yanı yok.


Yüksek tempo, usta işi çizimler, harika diyaloglar, ilk kez bir araya gelişler ve bolca göndermenin olduğu büyül bir sayıyı geride bıraktık. Doomsday Clock #3, 24 Ocak 2018’de yayınlanacak.

CADDE NOTU: 7.5/10