İnceleme: Deadpool 2

Film, ilk Deadpool’dan kan, argo ve şiddet olarak kesinlikle geri kalmıyor. Bazı sahneler yetişkinleri bile olumsuz anlamda etkileyecek türden. Bu nedenle, 18 yaş altı olan herkesin bu filmden uzak durmasını tavsiye ediyorum.


Filmin amacı çok net: komedi, aksiyon ve biraz olsun gelecek filmler için temel oluşturmak.

Deadpool 2, ilk filmin komedi çizgisinden şaşmayan, hatta üzerine daha fazla komedi unsuru ekleyen bir film. Aksiyon dozu ise neredeyse hiç düşmüyor, özellikle Cable odaklı aksiyon sahneleri izlemesi çok keyifli anları doğuruyor.


İlk filmden çok daha fazla gönderme mevcut, film daha fazla güldürme çabası içerisinde. Hikaye anlatımı sırasındaki sahne geçişleri bazı yerlerde modu aşırısı düşürse de genel olarak romantizm havasını barındıran başarılı bir hikaye akışı olduğunu söylemek mümkün. Ek çekimlerin negatif taraflarını hissediyorsunuz, bu kadar büyük bir bütçeye rağmen bazı sahnelerin görsel efektleri biraz göze batıyor.


Deadpool’un X-Men evrenine tam olarak geçiş yaptığını artık daha net bir şekilde görüyor oluşumuz güzel. Wade Wilson, diğer karakterler ile etkileşim içerisinde olduğu zaman bizlere harika anlar verdi bugüne kadar. Karakter yine bu fırsatı beyaz perdede en güzel şekilde kullanıyor.

thumb-1920-912969.jpg

X-Force üyelerinin motivasyonu ve etkisi fazla ucuz gelse de Cable ve Domino’nun film içerisindeki rolü ile ekibin komedi dozu ve şok edici ölümü bu durumu fazlasıyla telafi ediyor. Film bu anlarda yaratıcılık çıtasını arşa çıkarıyor resmen.


Josh Brolin, Thanos’un ardından Cable ile yine filme ağırlığını koyuyor. Aksiyon, mimik ve diyalog anlamında harika bir iş ortaya koymuş Brolin abimiz ancak karaktere yazılan hikaye çok zayıf. Komedi ve aksiyon sahnelerinden karakterin hikayesine çok önem verilmemiş. Filmin yaptığı popüler kültür göndermeleri zaman zaman aşırı olsa da içimizi kıpır kıpır etti. Özellikle Deadpool’un X-Men çizgi romanlarına selam çakması bizde kocaman bir gülümseme yarattı.


Film sonrası sahneleri en sevdiğim film sonrası sahnelerinden bir tanesi oldu. X-Men: Origins filmine gidip Wolverine’in önünde kendisini öldürmesi ve Green Lantern senaryosunu tutan Ryan Reynolds’ı vurması yıllar sonra bile unutulmayacak göndermeler. Bu şakaları olgunlukla karşılayan Warner Bros’u da tebrik etmek gerek.


josh-brolin-deadpool-2.jpg

Bence solo film olarak ekran süresinin sonuna gelen Deadpool’un bir devam filmi gelmemeli. Wade Wilson’u başka yapımlarda yan karakter olarak görmeyi daha çok isterim.

Son olarak komedisi, aksiyonu, göndermeleri ve beyin yakan finali ile Deadpool 2, ilk filmden daha iyi başardığı şeyler olmasına rağmen hemen hemen aynı çizgi üzerinde ilerleyen ve üşengeç senarist ekibine sahip olan iyi bir yapım.

CADDE NOTU: 7.0/10