İnceleme: Cursed

Kral Arthur efsanesinin bugüne kadar pek çok ekran uyarlamasını izledik. Efsaneye farklı açılardan yaklaşan kimisi iyi kimisi kötü bu uyarlamaların bir yenisi, Netflix yapımı Cursed dizisi oldu. Tom Wheeler ile Frank Miller‘ın aynı adlı grafik romanından uyarlanan ve başrollerinde Katherine Langford, Gustaf Skarsgard ve Devon Terrell’ı barındıran Cursed, dayandığı zengin içeriğe rağmen her gün yediğimiz yemekten ötesine geçmeyi başaramıyor.


Eski Usullerle Yeni Perspektif


Cursed, efsanede karşımıza Lady of the Lake olarak çıkan Nimue’nin başlangıç hikayesini odağına alarak daha önce pek karşılaşmadığımız bir fikri aktarmayı başarsa da anlatım sırasında tercih ettiği yollarda özgünlük namına bir şey hissettirmiyor.

Dizinin başından sonuna kadar geçen süreç içerisinde, öykünün tüm kilit noktaları akla gelen ilk tercihler ile bezenmiş halde. Özellikle Miller’ın kalemini bilenler için, dizinin yaratıcı ekibinde yer almasına rağmen kaynak eserde gördüğümüz keskin dokunuşları dizi boyu görememek üzücü. Dizi, bu sebepten dolayı önemli bir potansiyeli harcıyor. King Arthur efsanesinin farklı yorumu sayılabilecek bir temanın daha zincirlerini kıran bir iş olması gerekiyor.

Katherine Langford – Cursed (2020)

Olay örgüsünün sönük olmasının yanı sıra, bireysel performanslar da pek etkileyici değil. Bu noktada sanırım Gustaff Skarsgard’ı ayırmam gerek. Kendisi Merlin rolüne renkli bir yorum katarak diğer rol arkadaşlarından bu bağlamda sıyrılmayı başarmış.


Geçişlerde kullanılan çizgi romanvari kurgular dizinin ritimlerini düzenliyor. Bununla birlikte hikaye karakterlerin ekranda tek odak olduğu sahnelerde ilgi çekici ve sürekleyici olmayı da başarabiliyor. Dizi, bu anlarda parladığı halde klişelere saplanması nedeniyle hayal kırıklığı yarattığının altını çizmem gerek.


Genel olarak aldığımızda Cursed, muadillerinin üstüne ortaya koyduğu ve yeterince beslediği ana fikri dışında fazla bir öğe katmayan, ortalama bir dizi. Fantastik dizilerden keyif almıyorsanız veya son zamanlarda bu tarz işler sizde bayat bir tat bırakmaya başlamışsa, Cursed kesinlikle yeni bir heyecan olmayacak. Buna rağmen, türü hala keyifle tüketen izleyicilerin çok fazla beklentiye girmedikleri takdirde hoşnut kalacaklarını düşünüyorum. Eğer böyle düşünüyorsanız, Cursed sizi Netflix’te bekliyor.


Eserin, yine Wheeler ve Miller tarafından hazırlanan ve Türkiye’de İthaki Yayınları‘nın yayınladığı romanı da mevcut.


CADDE NOTU: 6 / 10