İnceleme: Batman & Harley Quinn

DC Comics’in son animasyon filmi Batman ve Harley Quinn 15 Ağustos tarihinde yayınlandı. Hatırlarsınız haberini yapmıştık, Bruce Timm’in uzun zamandır kadın karakterleri gösteriş tarzı bu filmde de çok eleştirilmişti. Geçen sene çıkan The Killing Joke ve gelen eleştiriler ile filme biraz ön yargılı başlamadım desem yalan olur. Peki filmin sonunda dediğim şey ne oldu: Gerçekten ne gerek vardı Bruce abi?

bhq072529-1496168124849_1280w.jpg

Evet gerçek anlamda gereksiz olmuş. Sadece Harley Quinn ile Nightwing sahneleri ya da Harley’in üzerine yüklenen imaj değil. Bence film de çok gereksiz. Çünkü verdiği hiçbir şey yok. Ben çok da “Film dediğin ders vermeli.” kafasındaki insanlardan değilim. Film hiç bir ders  vermeden sadece o izlediğiniz süreyi güzelleştiren, keyif veren bir şey de olabilir ama Batman ve Harley Quinn filmi onu da yapmıyor. Bir iki tane Harley’in sözünden başka güldüğüm bir kısım olmadı. Komedi niye bekliyorsun, Batman aksiyonu ve dedektifliği izle derseniz ne yazık ki öyle bir sahne de yoktu. Başta Nightwing ve Harley Quinn karşılaşması güzel denilebilecek tek aksiyon sahnesiydi. Heyecan verici dövüş sahnesi de maalesef yazılmamış Batman’e. Final diyebileceğimiz Poison Ivy & Harley Quinn karşılaşması ise çok sıradan, yarın dahi hatırlamayacağım bir sahne.

the-batman-and-harley-quinn-animated-film-trailer-teases-an-playful-team-up-adventure-social.jpg

Eleştirilen kısmı ele alırsak eleştirilere katılıyorum. Evet, Warner Bros animasyon filmlerinin çocuklar için olmadığını bize yıllar öncesinden göstermişti. Bu yüzden “Aaa hayır kesinlikle öpüşme sahnesi veya fazlasını içeren sahneler kesinlikle barındıramaz.” demiyorum. Olması gereken yerde böyle sahneler gayet bulunabilir. Benim şikayet ettiğim kısmı başta dediğim gibi çok gereksiz olması. Hiçbir bağlayıcılığı olmayan öyle sahneleri koymanız aldığınız eleştirileri sonuna kadar haklı kılıyor. Harley’in de filmde ‘dediği’ gibi onu ‘fahişe’ gibi göstermeye çalışmanız karaktere de yapılmış hakaret bence. Harley’in iş bulma sıkıntısı çekmesi ve kıyafetine de duyduğu özlem ile “Superbabes” adlı seksi süper kahraman kıyafetli garson çalıştıran bir kafede çalışmasına tamam diyebilirim. Orada bir erkek tarafından rahatsız edilmesi sonucu saldırması da gayet mantıklı ve anlarım. Problem bunu gösteriş tarzınızda; kameranın açısı, zoom yapılan yerler olaydan çok sizin için görüntünün önemli olduğunu gösteriyor. Fan servis diyebileceğimiz bu hamleler gerçekten hayal kırıklığına uğratıyor. Çizgi roman severlerin Harley’in Nightwing’e yaptığı kısmen tacizi ve sonrasında gelişen olayları bir Nightwing aksiyonuna, Batman dedektifliğine ya da Harley’in çılgın ama tatlı hallerine tercih edeceğini sanmıyorum.

Bir diğer açıdan gerçekten o nasıl bir Nightwing? Harley’den etkilenmesi, arabada patates kızartması yiyip kola içmesi, barda dans etmesi dışında neyi vardı? Kusura bakmayın ama bir DC ve Nightwing seveni olarak Dick’in bu kadar salak ve işe yaramaz gösterilmesi hiç hoş değildi. Her ne kadar yeri gelince sempatik bir karakter olsa da.

batman-nightwing-and-harley-quinn-in-new-dc-animated-movie.jpg

Poison Ivy ve Harley Quinn sahneleri yetersiz olmasının dışında yine de gözüme en az batan kısımdı. Daha güzel yapılabilir miydi kesinlikle ama diğer saçmalıkların yanında bir nebze daha iyi durumdaydı.

Hikayeyi inceleyecek olursak Poison Ivy ve James Woodrue’nun insanları bitkiye çevirme amaçları makul ve mantıklıydı. Bu amaçla izledikleri yol da kötü değildi. Hikayenin batırdığı kısım kesinlikle finaliydi. Swamp Thing’in filme giriş şeklini de göz önüne aldığımızda sonucu onun getireceğini düşünüyordum. Onun yerine senaristler Alec’e sağlam çevreci konuşması olmayan birkaç söz söylettikten sonra “Bu benim vereceğim bir karar değil.” diyerek çekip gitmesini yazdılar. Şaka gibi geliyor kulağa değil mi? Burada James’in attığı kahkahayı ben de izlerken attım. Her şeyi buna bitkiler de dahil mahvedebilecek bir virüsü Batman, Swamp Thing’den daha çok önemsiyor.

maxresdefault.jpg

Gördüğünüz üzere film nerden tutsan elde kalıyor. Batman ile Harley’i aynı amaçta beraber çalıştırmak çok orijinal fikir değil. Batman: TAS’ı izleyenler çok iyi bilir, bu ekip ‘Harlequinade’ bölümde Joker’e karşı aynı şekilde oluşturulmuştu. Gereksiz dememin bir sebebi de bu bölüm. Bundan yıllar önce yapılan ve sadece 20 dakikadan oluşan bir yapım, bir filmden kat be kat daha fazlasını verebiliyor.

CADDE NOTU: 4/10